Okrugla matica

ZoltanBB

Active member
Dobar dan!

Kako skinuti okrugli saraf?  :) M10 ključ se samo vrti obzirom da se šesterokutna matica skroz "rashabala".
Bušenje i nije baš opcija obzirom da se šaraf nalazi na dosta nepristupačnom mjestu pa sam dobar dio današnjeg dana proveo bezuspješno tražeći ovako nešto:

nut_splitter.jpg



Dakle, majstori, što mi je činiti?
Zna li netko gdje bi ovo gore (na engleskom bi to bio "nut splitter") mogao nabaviti?
 
Uzmi vodoinstalaterski "grif".
 
Dobar dan i tebi Zoltane

images


možeš i sa ovakvim klještima (knipex) ... narano ako imaš za šta uhvatiti , ali valjda imaš kad si za potragom onog gore alata ...
ja sam sa takvim klještima čupao šarafe koji nisu išli na ključ ...  :shock: (y)
 
Zog said:
Uzmi vodoinstalaterski "grif".

ili ti ga po naški "rolcange"  :mrgreen:
 
Zoltane,

daj sliku matice koju si sjebo i gdje se točno nalazi.
Ako je stvarno nepristupačno onda možda nećeš moći uhvatiti sa gripcangama kako neki preporučaju ali možda se rodi neka nova ideja....

Ipak su ovo moroni.hr...... :mrgreen:

M.
 
ZoltanBB said:
Dobar dan!

Kako skinuti okrugli saraf?  :) M10 ključ se samo vrti obzirom da se šesterokutna matica skroz "rashabala".
Bušenje i nije baš opcija obzirom da se šaraf nalazi na dosta nepristupačnom mjestu pa sam dobar dio današnjeg dana proveo bezuspješno tražeći ovako nešto:
nut_splitter.jpg


Dakle, majstori, što mi je činiti?
Zna li netko gdje bi ovo gore (na engleskom bi to bio "nut splitter") mogao nabaviti?

to si sam napraviš  (y)
 
markookram said:
Dobar dan i tebi Zoltane

images


možeš i sa ovakvim klještima (knipex) ... narano ako imaš za šta uhvatiti , ali valjda imaš kad si za potragom onog gore alata ...
ja sam sa takvim klještima čupao šarafe koji nisu išli na ključ ...  :shock: (y)

Ne ide. Malo je prostora, ne mogu posteno zahvatiti maticu pa samo jos vise kidam vrh sarafa.  :?

makazica said:
Zoltane,

daj sliku matice koju si sjebo i gdje se točno nalazi.
Ako je stvarno nepristupačno onda možda nećeš moći uhvatiti sa gripcangama kako neki preporučaju ali možda se rodi neka nova ideja....

Ipak su ovo moroni.hr...... :mrgreen:

M.

Eto, probao "vodoinstalatersku metodu"  :) no bez nekog uspjeha.

Inace, rijec je o serijskim topovima na 990ici: dobro su se zapekli u ovih 70.000 km.  :?

Žaba said:
to si sam napraviš  (y)

Da me poznas, ne bi se razbacivao s ovakvim izjavama. :)
Eventualno si mogu napraviti nesto slicno u Origami tehnici. :)
 
Probaj nekako s necim zarezati maticu s one strane u kojem smjeru se odvija, tako da u taj zarezani utor sjedne vrh plosnatog izvijaca (ili sjekaca), uzmes cekic, maticu "zalijes" WD-om.. naoruzas se strpljenjem i ozezi buraz.  :mrgreen:

Taj seraf kaj imas zaboravi, kupit ces novi, ak nije neka "egzotika"...  (y)
 
Žaba said:
to si sam napraviš  (y)

ja to ne znam/ne mogu/nemam alata/nemam garazu da si sam napravim. za koliko novaca bi ti meni napravio takav alat?
 
Masni said:
svaki veći centar sa alatima ima ti takav alat. probaj ugrijat maticu i polako odvrni

ništa od tog grijanja...
 
Odreži, prereži ili obrusi staru i stavi novu.
 
makazica said:
(y)

Samo cepaj.

Tako je , a ne k'o junferi oko milfa, ili zabij ili odbij  :evil:
 
M900 said:
Tako je , a ne k'o junferi oko milfa, ili zabij ili odbij  :evil:

:lolcry:
:lolcry:
:lolcry:
 
lb said:
ja to ne znam/ne mogu/nemam alata/nemam garazu da si sam napravim. za koliko novaca bi ti meni napravio takav alat?

Nasao alat, cijena bijednih 150 kn + PDV sto mozda i ne bi bio problem da nije samo za M10.  :shock:

Zog said:
Di je slika? :misli:

Ide slika u privitku.

Inace, donji saraf isto nisam uspio odsarafiti - jednostavno je pukla glava.

makazica said:
(y)

Samo cepaj.

Pocepat cu ju kao krmaca masnu krpu!  :LOL:
 
Pričamo o hrđavom vijku na lijevoj prirubnici? Ako ti stane list pile za željezo između cijevi i rame možeš napraviti utor na glavi kao za ravni šarafciger, i onda uglaviš tanji flah u to i na polugu probaš zakrenut, ako ne ide onda ga zagrij i na odrez odlomi glavu (čekić i viličasti ključ pa lupaj)
 
Zoltane,

jel idu novi auspusi?

Ako idu, otpili glave šarafima, flexom ili pilom za željezo. Kako uspiješ prići.....

Kad stavljaš nove šarafe, namaži ih Wurthovom "anti-seize" masti da se ne bi ponovilo.

Ako se ne varam, kad odvojiš auspuhe od grane trebao bi ti na topovima ostati dovoljan komad navoja da ga primiš gripcangama i izvadiš.

M.