Oprez pri korištenju nosača mobitela

FFBikerSar

Well-known member
Ovo se meni desilo, pokvario mi se stabilizator kamere na novom mobitelu nakon prve upotrebe s novim držačem :cry:

Iz MOTORRAD-a 14/2021

Prijevod: Oštećenje kamere usljed vibracija

Tema koja se uvijek iznova pojavljuje s gore pokatanim držačima. Ukratko: Neki moderni mobiteli imaju ugrađen osjetljiv mehanički stabilizator slike za kameru. Taj često biva oštećeno vibracijama s nosača guvernale, pa kameru treba zamijeniti - na trošak vlasnika. Proveli smo neka istraživanja i svi su se proizvođači sada izričito pozabavili tim pitanjem. SP-Connect i Quadlock nude dodatni (preporučeni) prigušivač vibracija; RAM nosači apsorbiraju vibracije kroz gumene tačke i dodatnu mrežu; Shapeheart se reklamira s gumicama, silikonskim držačima i tekstilnim vrećicama. Svi drugi proizvođači prikazani ovdje nisu imali pritužbi - zahvaljujući tekstilnim ili tapeciranim rješenjima.

K4ZZQeo.jpg
 
Iphon je dosta osjetljiv po tom pitanju koliko sam se informirao. Mislim da se radi od 10, i/ili 11, ne nam tocno, ne koristim Iphone pa sam samo zapamtio da je Apple bio u pitanju
 
Ja sam prvo mislio da se telefon pregrijao, jer sam ga držao stalno priključen na 12V utikač kako bi Waze radio i ne bi screensaver uključivao (da dojavljuje kamere za brzinu), a bilo je sunčano i vruće. Ali evo sad vidim da su uzročnik prije vibracije. Ubuduće podložiti tankom spužvom, da se izoluje od vibracija
 
Ja sam prvo mislio da se telefon pregrijao, jer sam ga držao stalno priključen na 12V utikač kako bi Waze radio i ne bi screensaver uključivao (da dojavljuje kamere za brzinu), a bilo je sunčano i vruće. Ali evo sad vidim da su uzročnik prije vibracije. Ubuduće podložiti tankom spužvom, da se izoluje od vibracija
Pregrijavanje je vjerovatnije nastalo radi uključenog GPS-a, mobilnih podataka i Waze nego od vibracija. Probaj ga uključiti na punjač, a ostalo isključiti pa vidi.
 
Pregrijavanje je vjerovatnije nastalo radi uključenog GPS-a, mobilnih podataka i Waze nego od vibracija. Probaj ga uključiti na punjač, a ostalo isključiti pa vidi.
To se desilo ima i dva mjeseca, u međuvremenu sam nosio mobitel na servis i stabilizator kamere je definitivno crknuo - pošto taj model mobitela nije prodavan u BiH, naručio sam novu kameru s eBay-a. No do sada sam mislio da se pregrijao - sad vidim da je prije do vibracija
 
Pravilo da se ne koriste novi mobiteli jer je bilo koji smartphone proizveden zadnjih godina dovoljno dobar za navigaciju.
A ko ima moze gu..cu i maslom mazat
 
Mobiteli ionako imaju zastitu od pregrijavanja, jednostavno se ugase i ne mozes ih upalit dok temperatura nije OK. Frendu se redovno desavalo dok je koristio mob ispod prozirne folije na tank torbi, skuzio da se mob gasi, niej ni cudo, nije imao zraka, a na suncu i upaljenog ekrana.
Ali vibracije fizicki uniste stabilizator kamere
 
  • Like
Reactions: cadjo
Pravilo da se ne koriste novi mobiteli jer je bilo koji smartphone proizveden zadnjih godina dovoljno dobar za navigaciju.
A ko ima moze gu..cu i maslom mazat
Jbg cim sam kupio novi, stari dao na oglasnik i prodao
 
Quadlock i prigusivsc vibracija
Nema problema…..mada to mi je vise onako pomocno za po gradu
Da mi nije u depu
 
Ja taj nosac nisam ni pomislio stavit na onu svoju drndavu talijansku prokletinju...otpo bi dok bi ju upalio...ako bi upalila
 
Sa bi reka Marin,ope neki savjet... ja koristim mob. Samsung Xcover...nikad sa tim nemam problema,nit me briga i kad padne,ni kad kisa pada po njemu,a uvjek je ka novi... :coffee:
 
Quadlock je trenutno top što se tice nosaca mobitela za auto/motor, nebitno
Cak je i cijena relativno pristupacna...
50 dolara nosac (osnovni model) koji ide na upravljac motora, 40 dolara nosac koji ide na retrovizor, 20 dolara kosta dio koji ublazava vibracije, on se kupuje zasebno, jedino sto je dosta skupo, ali opet ima velike svrhe, bezicni punjac koji se montira na taj nosac, i cijena mu je 75 dolara, plus maskica za mob koja ima na sebi iza utor za taj nosac je cca 30-40 dolara ovisno o modelu mobitela...
Korisna investicija za nekog tko koristi navigaciju puno...

Ja zato imam nosac sa aliexpressa za 20 dolara, stari LG K10 kojem je vrijednost 300 kuna, njega koristim samo za navigaciju kada mi je potrebno, sheram podatke sa moba koji mi je u dzepu, spojim se sa wifi i nije mi zao toga moba sta god mu se desi...
 
  • Like
Reactions: 92Cuky
Ja zato imam nosac sa aliexpressa za 20 dolara, stari LG K10 kojem je vrijednost 300 kuna, njega koristim samo za navigaciju kada mi je potrebno, sheram podatke sa moba koji mi je u dzepu, spojim se sa wifi i nije mi zao toga moba sta god mu se desi...

Tako i ja, imam Xperia 5 koju držim u džepu/ruksaku dok vozim, a kad mi treba navigacija sa sobom ponesem staru Xperia Z5 Compact i ona je na nosaču koji sam kupio na Aliexpressu. Usput je i manja pa mi manje strši na volanu. Jedino joj je baterija već jako slaba pa će trebat uzet nekog novog jeftinjaka do 400-500kn za te potrebe.
 
Sa bi reka Marin,ope neki savjet... ja koristim mob. Samsung Xcover...nikad sa tim nemam problema,nit me briga i kad padne,ni kad kisa pada po njemu,a uvjek je ka novi... :coffee:
Ima i tu istine. U mene je Xiaomi6, a motor 650 na jednom cilindru. Uvik je na nosaču, Waze radi - uključen punjač i ni vraga mu nije.
 
Sa bi reka Marin,ope neki savjet... ja koristim mob. Samsung Xcover...nikad sa tim nemam problema,nit me briga i kad padne,ni kad kisa pada po njemu,a uvjek je ka novi... :coffee:
Ne moraš ti sad zbog mene forsirat' savjete, 'ko će sve zapamtit'.
Jedino sam zapamtia da je Strom najbolji i da triba znat' "rukovat'" s rezervoarom da ga ne bi ruzina napala. :mrgreen:
 
  • Like
  • Haha
Reactions: stipe_zxr and leCo
Ne moraš ti sad zbog mene forsirat' savjete, 'ko će sve zapamtit'.
Jedino sam zapamtia da je Strom najbolji i da triba znat' "rukovat'" s rezervoarom da ga ne bi ruzina napala. :mrgreen:

Umjesto 22 ubacis 23 litre i miran si :mrgreen: