ORION 250 "rižojed"

Boobexy said:
Ma nece meni 🤣 skvis ima 1.3 to se moze spustit bar do 1.0

Stavi tanji dihtung ispod cilindra, do blokova masine. Moras samo znati da time povecavas opterecenje dijelova masine, a onda ce krace trajati. Ja nisam ni za kakve preinake na motoru, volim da je sve onako kako su inzenjeri u tvornici konstruirali.
 
Zdravo ljudovi evo da probam sto krace..
Pocetnik sam, i uzeli smo ja i buraz oriona(novog) 250ccm 4t, nije enduro nego cross.
Sto se voznje tice nemam pitanja, polako to ide svojim putem.
Nego me zanima servisi i odrzavanje masine, od zamjena ulja i filtera pa na dalje.
Svakih koliko sati se sta radi?
Pa ako ima nekakav manual(ja ga na netu me mogu naci)
Ili da mi netko od vas napise i da nekoliko savjeta sta,kako, na sta pripaziti. Bio bi zahvalan!!
LP svimaaaa
 
Bunich17 said:
Zdravo ljudovi evo da probam sto krace..
Pocetnik sam, i uzeli smo ja i buraz oriona(novog) 250ccm 4t, nije enduro nego cross.
Sto se voznje tice nemam pitanja, polako to ide svojim putem.
Nego me zanima servisi i odrzavanje masine, od zamjena ulja i filtera pa na dalje.
Svakih koliko sati se sta radi?
Pa ako ima nekakav manual(ja ga na netu me mogu naci)
Ili da mi netko od vas napise i da nekoliko savjeta sta,kako, na sta pripaziti. Bio bi zahvalan!!
LP svimaaaa

Kupio si novi motor i ne daju ti servisnu podršku/informacije o servisima, ni manual?!?
 
Pa da, nista nisam dobio..
Kad sam pitao lika za servise, kaze samo redovno mjenjaj ulje, a za servis dodi do mene  :shock:
 
Vidim da je stara tema, ali da ne otvaram novu. Kupio sam Orion 250cc cross iz 2010. u dosta lošem stanju, pa bih trebao pomoć oko slaganja i pronalaska dijelova i nekih mjera.
Trebao bih:
-mjere osovine prednjeg kotača i mjere distancera ( izmjerio bih sam, ali izgubio sam šubler)
-unutarnji promjer prednjeg, stražnjeg lančanika, razmak rupa stražnjeg lančanika.
I općenito di se mogu nabavit dijelovi za starije godište ovog rižojeda. Dali odgovara nešto sa novijih modela rizojeda.
Svaka pomoć dobro došla.
 
ako me sjećanje ne vara, firma iz Brezovice ih je prodavala pa sigurno imaju dijelove jer ih i dalje prodaju
 
Izgleda da nije Orion, već Zongshen Bull 250 prema slikama sa interneta sam uspoređivao. Jedino nešto dijelova za mašinu se može pronać, ostalo su sve univerzalni dijelovi. Prelistao aliexpres, amazon, ebay, njuškalo i index oglasi, zvao par trgovina u ZG i nigdje ništa.
 
Trebam pomoć oko slaganja zongshen zs169fmm mašine, zapeo sam kod faznog lanca. Ako ima dobra duša da zna kako namjestit.
 
Klip u gornju mrtvu, a na zupcaniku od bregaste i na glavi bi morale biti oznake koje se moraju poravnati
 
E to sam shvatio donekle sa oznakama. Nego problem je sljedeći imam stari lanac od 102 linka i novi od 104 linka. Stari je kratak i to je možda i uništilo bregastu a novi predug unatoč španeru. E sad mene muči dali ide možda manji ili veći lančanik na bregastu, zasto je na radilici dupli lančanik za fazni lanac koji nije istog promjera i različitih zubi. To je mašina sa oznakom na bloku zs169fmm a čitao sam da one dolaze sa klipom promjera 65mm a ja imam klip 69mm. Po mom više bi odgovarao stari lanac od 102 jer jako malo fali da sjedne sve na mjesto, odnosno lanac montiram na otpušteni cilindar i glavu, a kad nabacim lanc na lančanik bregaste ona se zadigne na suprotnoj strani za 2 cm, pa sam mislio kad bi dotego cilindar i glavu i pokusao onda namontirat bilo bi mozda niže 1mm pa bi lakse sjeo. A možda bi bilo opet prenapeto i uništilo/pojelo dosjed bregaste. Jos jedna dilema, gledao sam na par videa da izmedu cilindra i bloka ide metalna brtva u više slojeva (cca 4), a ja sam uz novi klip i prstenove dobio set brtvi ali ne metanu, nego običnu teflonsku ili od čega je već, a za ispod cilindra teflonsku sa metalnim prstenom za između glave i cilindra. Tako da mi nije jasno zasto ne sjeda fazni lanac i do čega može biti. Lanac od 103 linka ne postoji ker su samo parni brojevi.