Par savjeta vezanih uz upload slika u putopise i izvjestaje s voznji

biker4life

Motorator
Obzirom da sam primjetio da određen broj clanova ima "problema" sa uploadom slika na forum (neki od njih me i kontaktiraju na PP, pa kako bih njima skratio vrijeme cekanja kad mene nema online, a i sebi ustedio vrijeme, evo nesto detaljniji odgovor ovdje), pogotovo kada govorimo o putopisima i izvjestajima sa voznji, evo par savjeta. Naravno, onima iskusnijima sa problematikom ovo ce se uciniti nepotrebno, ali znam da ce nekima dobro doci. Također, za sve navedeno postoji bar jos 10 nacina za postici isti efekt, pa cu pustiti temu otkljucanu za vase komentare i savjete, međutim, molio bih vas bez chata i nepotrebnih komentara. Također, za detaljnije rasprave o fotografijama, fotoaparatima, obradi fotografije i ostalome, molio bih vas da koristite podforum Fotografija. Ovu temu ovdje shvatite vise kao savjet "na brzaka", nego mjesto gdje bi se trebala voditi rasprava vezana uz fotografiju!

Uglavnom, vezano uz upload slika:

> Preporucam smanjivanje na dimenziju 800x600 za "vodoravne" fotografije, i 1024x768 za "okomite" (to je uglavnom maximalna velicina za prikazivanje na forumima);
> Ako zelite da slike ostanu proporcionalne, oznacite ih sve sa alatom kojeg opisujem dalje u tekstu i odaberite jednu od velicina (small, medium, large);
> Za smanjivanje slika mozete koristiti alat Microsoft Picture Resizer iz Microsoft PowerToy grupe aplikacija;
> Picture resizer skinete OVDJE.
> Nakon jednostavne instalacije (slijedite upute u programu), samo uđete u folder sa slikama, desni klik na sliku i odaberete "Resize Pictures", te zeljenu velicinu;
> Moze se oznaciti i grupu fotografija i uciniti isto;
> Na taj nacin se smanjuju dimenzije i velicina u KB/MB kako upload i kasnije pregled nebi trajao predugo i uzimao nepotrebno previse prometa;
> Slike mozete uploadati kao attachment (privitak) postu, ili preko nekog online image hostera - preporucam www.imageshack.us ; www.tinypic.com i druge;
> Slike jednostavno uploadate na njihov server i kopirate kodnu liniju "forum code";
> Preporucam preskakanje redova između kodova u postu, zbog preglednije poslozenih slika.

Nadam se da sam pomogao.

LP. (y)
 
Evo kako upload slika izgleda na tinypics-u:

Idete na www.tinypic.com te kliknete na "BROWSE":

21jd3dz.jpg


...odaberete vasu sliku iz PC-a, i kliknete na upload. Software trazi unos onoga sto se ispise na ekranu (sigurnosna provjera), te nakon toga dolazi ovo:

2wlu0it.jpg


Zaokruzeni link kopirajte, i zalijepite u vas post na forumu!

Krajnje jednostavno, registracija nije potrebna (kao ni na imageshack.us), a ako se drzite pristojih dimenzija i velicina, slika bi trebala ostati na serveru dosta dugo.
 
Evo kako to funkcionira na Image Shack-u (za neregistrirane korisnike)...

Pomocu tipke "Browse" odaberete jednu ili vise slika za upload (u mom prijeru odabirem jednu, jer je u slucaju odabira vise slika istovremeno, sucelje mrvicu izmjenjeno, ali nije nista komplicirano, pa to prepustam vama):



Nakon sto odaberete zeljenu sliku, kliknite na "UPLOAD NOW" opciju (u crvenom pravokutniku na slici).



U ovom prozoru mozete vidjeti koje ste slike odabrali za upload, mozete neke slike izbaciti (pritiskom na mali crveni "x" desno od slike), te pratiti proces uploadanja slike:





Nakon uspjesno izvrsenog uploada, pojavljuje se ovaj screen, na kojemu kodnu liniju "Forum Code" kopirate u svoj post i to je to! Za nastavak uploada/jos slika kliknite u gornjem lijevom kutu na opciju "MEDIA UPLOAD".



Uploaded with ImageShack.us
 
Prateci ovaj podforum, te onaj o putovanjima u podforumu "Motori", primjetio sam da problem nekada moze nastati jer se na neki od image hostera (tinypic, imageshack i sl.) uploadaju prevelike slike (ne nuzno po pitanju pixela, jer ih obicno ti isti hosteri resize-aju za prikaz na forumu), vec po pitanju velicine u KB, odnosno MB.

Tada, cak i sa DSL konekcijom, ukoliko je na stranici koju ucitavate zaista dosta slika (cesto se desava kod npr. putopisa), problem moze nastati u vidu dugog ucitavanja istih i/ili ne ucitavanja nekih. Također, image hosteri u pravilu cesce micu te velike slike (ukoliko niste registrirani korisnik), dok nerijetko one slike od oko 100 KB ostaju uplodane dugo vremena. Osobno, slike za prikaz na forumu smanjim na (najcesce) 800x600 pixela (a po pitanju MB, sa otprilike 3 MB po slici smanjivanjem ukupne velicine u pixelima slika se smanjuje na cca. 80-150 KB), i to koristeci picture resizer koji sam ranije spomenuo. U ovom postu i onom neposredno iznad njega imate jedan primjer ove situacije.

Ako imate jos kakvih pitanja/problema sa uploadom slika, pitajte. (y)

 
evo još jedna stranica ua upload slikica od nedavno ju koristim u jako mi se dopada jednostavnost, a da ne psominjemo da se slike loadiraju jedno 575 puta brže nego imageshack

http://imgur.com/

Na imguru se prvo registrirajte (10 sekundi posla).

potom odaberite Upload da bi uploadali fotke.

nYD5R.jpg


potom idete na opciju gdje odabirete velicinu thumbnaila (small/large):

etves.jpg


Nakon sto se odabrali odgovarajuci thumbnail, odaberete posljednju opciju za njegov copy/paste u vasu temu:

p3Ae6.jpg


I stvar rjesena.

evo odmah apel koji bi mogao svima koristiti, stavljajte male thumbove kako bi se stranice brže učitavale
 
biker4life said:
U nekim situacijama dobro rjesenje, ali kod pisanja, tj. kasnijeg citanja putopisa zna iritirati (jer se nekako gubi kontinuitet putopisa). (y)

Sta je onda bolje izabrat od ove dve ponude (original ili large)?  I kako da da sprijecim to micanje slika od strane image hostera nakon nekog vremena...znam da si rekao ako si registriran da ostaje ili tako nesto!? i jel neko zna jel se registracija placa na imageshack-u npr.?
 
nba163 said:
Sta je onda bolje izabrat od ove dve ponude (original ili large)?  I kako da da sprijecim to micanje slika od strane image hostera nakon nekog vremena...znam da si rekao ako si registriran da ostaje ili tako nesto!? i jel neko zna jel se registracija placa na imageshack-u npr.?

Pa, po meni je najbolje rjesenje da je slika u dimenzijama 800x600 za prikaz na forumu (znaci, ne mali thumball 100x100, niti ne ful size obicno bar duplo veci od 800x600).

Ako je uploadana slika dimenzija 800x600 i velicine cca. 100 KB, trebala bi na imageshacku ostati poprilicno dugo (cak i ako si neregan korisnik). Velike slike (800-1000 KB) se obicno mnogo cesce brisu.

Nakon registracije pretpostavljam da slike ostaju uploadane neograniceno dugo, no neznam jeli se na imageshacku placa registracija.

Također, mogu preporuciti i ranije linkani http://imgur.com/ - ulogirao sam se tamo zbog jednog drugog foruma i do sada nemam prigovora na nista. Tamo je registracija besplatna, no neznam koliko dugo drze uploadane slike (nedavno sam ga tek poceo koristiti).
 
biker4life said:
Pa, po meni je najbolje rjesenje da je slika u dimenzijama 800x600 za prikaz na forumu (znaci, ne mali thumball 100x100, niti ne ful size obicno bar duplo veci od 800x600).

Ako je uploadana slika dimenzija 800x600 i velicine cca. 100 KB, trebala bi na imageshacku ostati poprilicno dugo (cak i ako si neregan korisnik). Velike slike (800-1000 KB) se obicno mnogo cesce brisu.

Nakon registracije pretpostavljam da slike ostaju uploadane neograniceno dugo, no neznam jeli se na imageshacku placa registracija.

Također, mogu preporuciti i ranije linkani http://imgur.com/ - ulogirao sam se tamo zbog jednog drugog foruma i do sada nemam prigovora na nista. Tamo je registracija besplatna, no neznam koliko dugo drze uploadane slike (nedavno sam ga tek poceo koristiti).


Hvala na odgovoru!
 
biker4life said:
...

Također, mogu preporuciti i ranije linkani http://imgur.com/ - ulogirao sam se tamo zbog jednog drugog foruma i do sada nemam prigovora na nista. Tamo je registracija besplatna, no neznam koliko dugo drze uploadane slike (nedavno sam ga tek poceo koristiti).

Evo da javim - i dalje koristim "imgur" i moram priznati da za je ono šta meni treba super. Prestao sam (gotovo potpuno) koristiti i imageshack i tinypic, sve u korist imgura. Za sada sam zadovoljan. (y)