Pirelli Diablo Rosso IV

LemmyZD

Well-known member
Evo čini mi se da sam među prvima ako ne i prvi na forumu tko ih je stavio pa da podijelim svoje dojmove.
Iako sam u zadnje vrijeme sve manje na sport gumama a sve više na racing street, reko aj da probam nešto novo.
Danas bacio prvi đir, Zadar-Karlobag-Baške Oštarije-Karlobag-Zadar.
Prvo sam tlakove stavio na "tvorničkih" 2.5 2.9, prvi dojmovi su jako stabilna i precizna guma. Kod naglijih promjena smjera nije tako brza ali ne možeš i jedno i drugo. Kod ove su definitivno išli na stabilnost. U popriličnom nagibu garantiram da se ruke mogu maknuti sa volana bez ikakvih posljedica.
Grip, na ovim tlakovima guma podnosi bez problema dobar nagib ali kad se krene igrati sa gasom u pola zavoja daje do znanja da pretjeruješ tako što lagano širi putanju.
Za nazad sam spustio tlakove na okvirno 2.2 2.4 i onda je to skroz druga priča. Puno više gripa i puno više tolerira "silovanje". U konačnici sam odvozio jedan od bržih đireva na toj dionici i stvarno nemam zamjerke. Ovo širenje putanje i lagano bunjenje gume se sada događa na većim nagibima i većim odvrtanjima gasa.
Idući put probam još niže tlakove pa bacim dojam. U međuvremenu kad skupim volje bacim i koji videić, snimao sam gopro-om.
Još jedan veliki plus gume je na lošem gradskom asfaltu. Ne vozam se puno po gradu ali iznenađujuće dobro drži po zadarskim staklenim ulicama.
Evo dvi slikice od danas, na prvu mi se čini da se troši puno manje od slidera 😝
 

Attachments

  • IMG_20210502_164941.jpg
    IMG_20210502_164941.jpg
    2 MB · Views: 0
  • IMG_20210502_172303.jpg
    IMG_20210502_172303.jpg
    2.1 MB · Views: 0
Nisam provjeravao ima li ih u mojoj dimenziji ali brijem da mi je to slijedeci izbor za čopera.
 
  • Haha
Reactions: SpoRRi
Jesi li vozio III? Baš me zanima usporedba sa njima, jer sam ja super zadovoljan sa III.
 
  • Like
Reactions: neven
Nisam ima III, od sportskih u zadnje vrime sam vozio M7RR i Mitas
Momentalno vozim Mitas i ponekad se pitam :S obzirom da lako dođem do kraja gume, na sami rub, i gume više nema,dali prelazim van površine gume.Oču reč da kad bi bila još zaobljenija nebi me brinula manjkavost površine koja leži na cesti. U pič mič šta san se raspisa. :ROFLMAO: :ROFLMAO: (y)
 
Bitna varijabla te jednadžbe je i deformacija gume. Koju redovito zanemarujemo kad se kučimo potrošnjom zadnje gume do ruba :mrgreen: Redovito ispada da se s curom i prtljagom naginjem isto ko i dok sam solo, a malo sutra je to tak.
S prvom je već malo drukčije, koja se ni blizu toliko ne deformira ko zadnja.
 
  • Like
Reactions: drifter947
Istina, deformira se, pogotovo ako su tlakovi niski. Kad dragu voziš triba bi dići tlak.
A što se Mitasa tiće ovo što barba kaže je istina, zadnja je dosta tupava, rubiš ju po gradu praktički. Dosta je slična Pilot Power-u prvome po tome.
Kod Diabla mi se sviđa oblik, dosta je oštra guma. To je onaj prvi osjećaj kad sidneš na motor kod vulkanizera i kreneš u prvi zavoj pa se šokiraš kako "pada" motor.
 
  • Like
Reactions: Butko
meni je dr lll bila ravna ko šlapa i onda sami rub zavrnut, pa i nejde baš olako do ruba, ali je glup profil..bila mi za na tehnički..
ova IV sa slike ima potpuno drugačiji profil, sličniji mitasu..
 
Meni III malo klizine na otvaranju dok je hladna. Valjda previše momenta a moguće da je do mene jer je novi motor a i šlapa od 240 se možda drukčije ponaša. Kad se ugrije i na normalnom asfaltu je sve ok.
 
O grijanju ne mogu puno jer kad ja krenem iz Zadra imam 30 kilometara do prvog zavoja. Do tad bi se i cigla ugrijala. Jedino dok ispijam kavu u Karlobagu da se skroz ohladi pa onda, ali imam blokadu u glavi kad krećem onih prvih 10ak zavoja..
 
Trenutno sam u kupnji novih guma, pa bi me zanimalo gdje si ih kupio jer po nasim trgovinama ih ne nalazin.
Hvala
 
Bio jučer do Senja prvi put na ovim gumama pa da podilim dojmove.
Za moj ukus guma na tlakovima 2.0 2.0 meni funkcionira super. Ovo je dosta brža dionica od moje standardne Zadar-Karlobag pa me bilo malo strah kako će funkcionirati, jer osim toga što je brža asfalt je dosta grublji.
Definitivno jako stabilna i precizna guma, što kod ovih dužih i brzih zavoja super odgovara za razliku od kratkih sporih zavoja di je malo spora u prebacivanju.
Guma ima dosta tvrdu sredinu (super za trajnost) ali treba oprezno kočiti zadnjom ili šaltati dvije niže jer oće klizne na toj sredini bez obzira na zagrijanost. Kod prednje na naglim kočenjima nisam primijetio taj problem.
Na ovoj dionici u par navrata kad bi krenuo forsirati došao sam do kraja njenih mogućnosti ali ipak to nije racing guma i ne treba se tako voziti. Pozitivno je to što ne pušta iznenada (kao M7RR) nego lagano ulazi u drift. Uspoređujući sa drugim sport gumama na kojima sam se vozio (M7RR i Mitas sport force+) Diablo Rosso IV je najstabilnija i najpreciznija. Također ima najviše gripa od navedenih, ali nije upravljiva kao M7RR. Da moram svakoj izvući neki plus M7RR je najvoznija po kratkim brzim zavojima ali nepredvidivo pusti i više se ne možeš opustiti s njom. Mitas, naravno cijena, ali ima jednu jebeno veliku manu, jako kratko traje. Diablo Rosso IV ima najbolji grip od vjerojatno svih sport guma što sam vozio (usporedio bi ju sa S20 ali davno sam tu gumu vozio).
Suma summarum, da ne uzimam u obzir cijenu ova guma je definitivno prvi izbor.
U Senju sam se našao sa dva frenda iz Švicarske koji voze 10-ku 2019 i RSV4 2019 i gle vraga oba na Diablo Rosso IV :mrgreen:. Nazad smo se vozili skupa i dečki također hvale gumu a oba imaju dosta više konja od mene i vole se ispucat iz zavoja.
Nabrojim još po meni pluseve i minuse i na kraju vam javim koliko sam prešao s njom.

Plus
- Stabilnost i preciznost u nagibu
- Grip
- Trajnost - ovo je pretpostavka ali puno sam setova promijenio da znam procijeniti nakon 1000 km da će trajati dosta

Minus
- Cijena
- Brzina kod naglih prebacivanja
 
A zašto prednju pumpaš tako nisko
Bez nekog posebnog razloga, kako sam spuštao zadnju tako sam pratio s prednjom. Ona bi vjerojatno bila dobra i na 2.2 - 2.3
Pita sam bimbu koliko se najviše može spuštat na tim gumama pa mi je reka 2.0 prednja 1.9 zadnja.
Krenuo sam sa 2.5 2.9 pa lagano prema doli da nađem di mi paše. Očekiva sam da će mi u nekom trenu početi "mijesiti" međutim nije.
 
  • Like
Reactions: Butko and Igor28
Update, 2979 km
Ako ćemo po pravilima guma je za minjanje. I dalje stojim pri tome da bolju gumu u ovoj klasi nisam imao. Rubovi su prošli marker, polunagib ima još malo, sredine ima dosta. Izvuć ću ja još 1000 km iz nje 😁
Slike markera po redu rub, polunagib, sredina
 

Attachments

  • IMG_20210923_154842.jpg
    IMG_20210923_154842.jpg
    1.7 MB · Views: 0
  • IMG_20210923_154857.jpg
    IMG_20210923_154857.jpg
    3.1 MB · Views: 0
  • IMG_20210923_154903.jpg
    IMG_20210923_154903.jpg
    2.4 MB · Views: 0
  • IMG_20210923_154923.jpg
    IMG_20210923_154923.jpg
    1.4 MB · Views: 0