Pismena opomena?!

st_driver

New member
Evo ovako....na forumu sam naletia na postove di ljudi govore da policajac  mora izdati pismenu opomenu na zahtjev vozaca(naravno ako zadovoljava uvjete naravno).
E sad mene je zaustavila policija ispisao mi je kaznu za prevozenje vise osoba nego je propisano u prometnoj dozvoli(naravno, mislim na auto;D).

Trazio sam pismenu opomenu al je on rekao da to ja moram trazit od suda itd..
E sad - ide li to stvarno preko suda ili mi je on morao odma tamo ispisati dati tu opomenu(ako je onda me zeznia)
-- ne znam, valjda je tema za ovaj podforum --
 
Čl. 295 ZSPC:

(5) Policijski službenici i službenici nadležnoga upravnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave za prekršaje za koje je predviđena kazna u ovom Zakonu u iznosu od 300,00 do 700,00 kuna, u slučajevima kada prekršajem nije izazvana opasnost za druge sudionike u prometu, mogu umjesto novčane kazne izreći mjeru pisanog upozorenja. Mjera pisanog upozorenja ne može se izreći za prekršaje za koje su propisani negativni bodovi niti osobi kojoj je takva mjera u zadnjih 12 mjeseci već izrečena. Izrečena mjera pisanog upozorenja evidentira se u evidenciji.

Postoje 2 opomene. Ovu koja je navedena gore pod određenim uvjetima može napisati policajac.

Ali i postoji opomena koju umjesto novčane kazne može izreći sud (unatoč tome što se zahtjevu za pokretanje prekršajnog postupka zatražilo izricanje novčane kazne):
Zakon o prekršajima:

Vrste mjera upozorenja
Članak 34.
(1) Mjere upozorenja jesu: opomena i uvjetna osuda.
(2) Opomena se može primijeniti i za prekršaje počinjene u stjecaju ako se za svako od tih djela steknu opisani uvjeti.

Svrhe mjera upozorenja
Članak 35.
(1) Svrha opomene je da se počinitelju prekršaja uputi takva vrsta prijekora kad se s obzirom na sve okolnosti koje se tiču djela i počinitelja radi ostvarenja svrhe prekršajnih sankcija ne mora primijeniti kažnjavanje ili globa.


Jasno?  :mrgreen:
 
Iz ovoga proizlazi da policajac na licu mjesta odlučuje da li će biti opomena ili kazna.
Recimo moj primjer,sunce sije -dan se bijeli, trajekt pristaje, ja palim auto i silazim na obalu, nakon parsto metara me zaustavlja policajac zbog neupaljenih svjetala i pada kazna od 300 kuna, bez obzira što nitko u tom trenutku nije bio ugrožen.

Da li je to primjer za opomenu ili mora past kazna...?????? :misli:
 
Po meni,neimanje naljepnice,neupaljena svijetla(po danu),ne vezanje, bi po prvi puta trebalo isključivo sankcionirat opomenom,a kasnije ako se ponovi novčanom kaznom.
 
baxy said:
Iz ovoga proizlazi da policajac na licu mjesta odlučuje da li će biti opomena ili kazna.
Recimo moj primjer,sunce sije -dan se bijeli, trajekt pristaje, ja palim auto i silazim na obalu, nakon parsto metara me zaustavlja policajac zbog neupaljenih svjetala i pada kazna od 300 kuna, bez obzira što nitko u tom trenutku nije bio ugrožen.

Da li je to primjer za opomenu ili mora past kazna...?????? :misli:

opomena, ali ga ti moraš podsjetiti na to svoje pravo :wink:
 
Da li će se izricati opomena ovisi i o vrsti prekršaja, kao i o načinu rješavanja (čitaj: visini zakonski zapriječene kazne). Ako je riječ o prekršaju koji može riješiti policajac na licu mjesta (znači, da je do 500 kuna visine kazne), može se izricati i opomena (mada ne za sve prekršaje). Ako kaznu rješava prekršajni sudac, onda on i odlučuje o opomeni, i tada policajac nema niti mogućnost izbora.

Treba reći i da mnogi policajci i postaje još nisu opremljeni obrascima za izricanje opomene, iako je to davno zakonom propisano, kao i nešto još važnije, a to je da se opomena može izricati SAMO JEDNOM. Drugim riječima, nemate pravo na opomenu za svaki prekršaj, već samo jednom. Trećim riječima, ispucate opomenu za najblaži prekršaj, i onda za onaj od 500 kuna nemate pravo tražiti, jer opomena se, kao i svaka druga kazna i mjere, bilježi u IS MUP-a. Zato i na to treba voditi računa.
 
baxy said:
Iz ovoga proizlazi da policajac na licu mjesta odlučuje da li će biti opomena ili kazna.
Recimo moj primjer,sunce sije -dan se bijeli, trajekt pristaje, ja palim auto i silazim na obalu, nakon parsto metara me zaustavlja policajac zbog neupaljenih svjetala i pada kazna od 300 kuna, bez obzira što nitko u tom trenutku nije bio ugrožen.

Da li je to primjer za opomenu ili mora past kazna...?????? :misli:

Stupanj ugroženosti uopće nije bitan, i prekršajna odgovornost se ne bazira na tome.
 
Sledgehammer said:
Da li će se izricati opomena ovisi i o vrsti prekršaja, kao i o načinu rješavanja (čitaj: visini zakonski zapriječene kazne). Ako je riječ o prekršaju koji može riješiti policajac na licu mjesta (znači, da je do 500 kuna visine kazne), može se izricati i opomena (mada ne za sve prekršaje). Ako kaznu rješava prekršajni sudac, onda on i odlučuje o opomeni, i tada policajac nema niti mogućnost izbora.

Treba reći i da mnogi policajci i postaje još nisu opremljeni obrascima za izricanje opomene, iako je to davno zakonom propisano, kao i nešto još važnije, a to je da se opomena može izricati SAMO JEDNOM. Drugim riječima, nemate pravo na opomenu za svaki prekršaj, već samo jednom. Trećim riječima, ispucate opomenu za najblaži prekršaj, i onda za onaj od 500 kuna nemate pravo tražiti, jer opomena se, kao i svaka druga kazna i mjere, bilježi u IS MUP-a. Zato i na to treba voditi računa.
Nakon koliko vremena imamo pravo ponovo na opomenu,nakon izricanja prve
 
ja sam napravio polukružno iz trake u kojoj to nije dozvoljeno odnosno traka je dodana kao ugibalište ali kako traka počinje tako je povučena puna linija :palacdolje:.  Znači napravio sam dobar prekršaj (y) i normalno ekipa ne zaustavilia i pitala dali znam kaj sam napravio ja nor.  velim da i na kraju krajeva policajac me provjeri, (toki voki)  nemam nikakvih prekršaja ili opomena te mi se zahvali vrati dokumente i nikad niš nije došlo po pitanju tog prekršaja.  
E sad dali mi je tip stisnuo opomenu  ili nije ne znam.
 
... ovo i mene zanima. i ja sam se jednom pozvao na opomenu, ali nikad mi nikakva obavijest o tome nije došla doma. šalje li se kaj uopće?
 
kufner said:
ja sam napravio polukružno iz trake u kojoj to nije dozvoljeno odnosno traka je dodana kao ugibalište ali kako traka počinje tako je povučena puna linija :palacdolje:.  Znači napravio sam dobar prekršaj (y) i normalno ekipa ne zaustavilia i pitala dali znam kaj sam napravio ja nor.  velim da i na kraju krajeva policajac me provjeri, (toki voki)  nemam nikakvih prekršaja ili opomena te mi se zahvali vrati dokumente i nikad niš nije došlo po pitanju tog prekršaja.  
E sad dali mi je tip stisnuo opomenu  ili nije ne znam.

Nije, jer bi ti to rekao. Ustvari, uvijek možeš provjeriti bodove i slična sranja sa svojim JMBG na besplatni telefon 0800 0092.

I ta glupa murje te pustila bez prekršajne prijave od par tisuća kuna...? Pa to je full neodgovorno prema državnom proračunu...  :LOL: :LOL: :LOL:
 
Meni je bas jucer napisana takva opomena jer nisam imao vozacku kod sebe.Policajac mi je to objasnio kao da jednom na godinu moze se izdat takva potvrda ako je u pitanju neki sitni prekrsaj.Tako sam ustedio 300 kn + 100 kn jer nisam imao ni osobnu kod sebe. :D :D
 
Sledgehammer said:
Nije, jer bi ti to rekao. Ustvari, uvijek možeš provjeriti bodove i slična sranja sa svojim JMBG na besplatni telefon 0800 0092.

I ta glupa murje te pustila bez prekršajne prijave od par tisuća kuna...? Pa to je full neodgovorno prema državnom proračunu...  :LOL: :LOL: :LOL:

svatko ima sreće u nekim stvarima
 
Sledgehammer said:
Stupanj ugroženosti uopće nije bitan, i prekršajna odgovornost se ne bazira na tome.

Ako je gore navedeni članak 295 točan onda je stupanj ugroženosti bitan i prekršajna odgovornost se upravo bazira na tome (uostalom to i piše u članku).
Mislim da je istina u onom šta pišeš da postaje nisu opremile svoje djelatnike sa odgovarajućim obrascima, a ni policijac u patroli vjerojatno nema pojma šta piše u spomenutom članku.
 
kufner said:
E sad dali mi je tip stisnuo opomenu  ili nije ne znam.
Pisana opomena ti se uručuje na licu mjesta.
 
baxy said:
Iz ovoga proizlazi da policajac na licu mjesta odlučuje da li će biti opomena ili kazna.
Recimo moj primjer,sunce sije -dan se bijeli, trajekt pristaje, ja palim auto i silazim na obalu, nakon parsto metara me zaustavlja policajac zbog neupaljenih svjetala i pada kazna od 300 kuna, bez obzira što nitko u tom trenutku nije bio ugrožen.

Da li je to primjer za opomenu ili mora past kazna...?????? :misli:
Stvar slobodne diskrecijske ocjene... Znači može ili jedno ili drugo, a odluka je apsolutno na policajcu.
 
baxy said:
Ako je gore navedeni članak 295 točan onda je stupanj ugroženosti bitan i prekršajna odgovornost se upravo bazira na tome (uostalom to i piše u članku).

295...???  :misli: :misli: :misli:

Misliš na ovo:

"Članak 295.

(1) Novčanu kaznu na mjestu izvršenja prekršaja naplaćuju policijski službenici, odnosno za prekršaje za koje su ovlašteni postupati na osnovi članka 5. stavka 3. ovoga Zakona i službenici nadležnog upravnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.

(2) Sudioniku u prometu koji ne plati novčanu kaznu na mjestu izvršenja prekršaja policijski službenik, odnosno službenik nadležnoga upravnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izdat će prekršajni nalog s uputom da novčanu kaznu može platiti u roku od osam dana od dana uručenja prekršajnog naloga.

(3) Radi osiguranja izvršenja kazne ili zaštitne mjere, odnosno osiguranja nazočnosti u prekršajnom postupku, policijski službenik može strancu naložiti mjeru opreza privremenog oduzimanja putovnice, odnosno druge isprave koja služi kao zamjena za putnu ispravu, do tri dana.

(4) Mjera opreza privremenog oduzimanja vozačke dozvole izriče se u trajanju do 30 dana nalogom na način i u slučajevima propisanim ovim Zakonom.

(5) Policijski službenici i službenici nadležnoga upravnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave za prekršaje za koje je predviđena kazna u ovom Zakonu u iznosu od 300,00 do 700,00 kuna, u slučajevima kada prekršajem nije izazvana opasnost za druge sudionike u prometu, mogu umjesto novčane kazne izreći mjeru pisanog upozorenja. Mjera pisanog upozorenja ne može se izreći za prekršaje za koje su propisani negativni bodovi niti osobi kojoj je takva mjera u zadnjih 12 mjeseci već izrečena. Izrečena mjera pisanog upozorenja evidentira se u evidenciji.
"


Mogu reći samo da ti je tumačenje krivo, i to iz razloga što je za konkretan prekršaj (neimanja upaljenih svjetala) isključeno zaključivanje ugroženosti, obzirom da je kazna za utvrđeno činjenično stanje propisana u fiksnom iznosu i bez utvrđivanja ugrožavanja. Kažnjava se činjenica NEIMANJA svjetala, bez obzira da li je bilo ugrožavanja ili ne. Obrazloženje ugroženosti je sadržano u samom zakonskom prijedlogu da se tako nešto kažnjava, i to objašnjenje nije unijeto u tekst zakona (nije niti potrebno).

Ugrožavanje može biti predmetom spora ako je ono doprinijelo dolasku teže posljedice, npr. ako je to rezultiralo prometnom nezgodom, kao što je npr. tip u gradu pregazio mojeg kolegu s posla prije tjedan dana sa Opel Tigrom, kada mu je slomio obje potkoljenice i butnu kost, sa još nekoliko nagnječenja. Tip je išao prebrzo, cca 30 km iznad dozvoljenog (što je u centru grada skoro 80 km/h), a naletio je na njega dok je izlazio iz auta. No kolega ga nije mogao vidjeti navečer jer je tip došao tom brzinom navečer, po mraku, bez upaljenih svjetala. To je, npr., slučaj kada se utvrđuje ugrožavanje zbog neimanja svjetala.

A policajac tu u tvom slučaju može samo naplatiti prekršaj, ili te pustiti, to mu je praktično pušteno na volju, iako zakonski on ne smije opraštati prekršaje.
 
(5)...........kada prekršajem nije izazvana opasnost za druge sudionike u prometu.......itd.

Situacija u kojoj sam se našao i koju sam opisao je definitivno ta koja je u točki 5. i tu se nema šta dodat, tumačili to kako god želiš.