Pitanje glede poreza

shonyo

Active member
Dakle ovako!
Prodavač koji je prodao motor, nije platio porez. Motor niti nije bio prijavljen, niti registriran, nego je samo otišao dalje, slijedećem kupcu.
Ja sam svoj porez platio, sad me znaima, pošto on nije.
Dali je taj porez mogu platit?
Dali to mogu platit kod sebe u Zaprešiću?
Ili moram u ZG?
Ili to mora ić on osobno?
 
Cek malo, pRRvo da definiramo dal se radi o motoru ili o onom rispektovskom drlogu  :misli:    :mrgreen:
 
ako razumijem dobro, ti si kupac .

zašto bi ti plaćao njegov porez?uostalom jel to njegov godišnji porez na motorna vozila ili porez na prijenos?
ako porez ide na njega, onda ga on mora platiti...

ili pošalji pare meni, a ja ću platit u njegovo ime  :mrgreen:
 
Ako porezna misli da si nešto dužan, dobiti češ razglednicu doma. Ako ne dobiješ, pravi se lud. :paper:

Govorim o godišnjem porezu na motorna vozila, ako sam dobro razumio.

Meni je nedavno došao porez za bivši FZ1 i za sadašnju R1. Kombinacija 3 motora je bila u pitanju, ja sam R1 prepisao isti dan na sebe (dan nakon Božića), dok je novi vlasnik čekao da prođe Nova godina da prepiše moj bivši FZ1 na sebe. Nedavno sam dobio rješenje da moram platiti porez na oba vozila, svaki po 800 kn. Također, pisalo je da porez plača onaj tko je vlasnik na datum 31.12. Dostavio sam im žalbu i ovjerenu presliku kupoprodajnog ugovora i platio samo 1x800 kn. Sami sebi su skočili u usta navodeći datum.

Ne treba se njih toliko bojati. (y)

A ako govorimo o porezu na prepis... ako ti uspješno prepišeš motor na svoje ime... to dali koji prethodni vlasnik ima dugovanja prema poreznoj nije tvoj problem. Mada, može se desiti da porezna neda prepis dok prijašnji vlasnik ne podmiri dugovanja. Zato treba biti oprezan za punomocima i raznim sranjima...
 
Ma nije onaj standardni godišnji porez. Onaj porez koji moraš platit kad kupiš vozilo. On je napravio ugovore, ovjerio, ali ga nikad nije prijavio na poreznu, jer nije niti registrirao motor. Dakle, taj porez nije plaćen.
Iznos nije problem, jer je motor star i lova neće bit nikakva velika. Ja bi platio, samo da znam jel mogu ja, da ne moram ganjat njega. Pogotovo dal to mogu rješit kod sebe, da ne moram u poreznu u Zagreb.
 
KING RR said:
Cek malo, pRRvo da definiramo dal se radi o motoru ili o onom rispektovskom drlogu  :misli:    :mrgreen:
Nit jedno nit drugo. Stara krama koju ću definirat ovu zimu. Nadam se :mrgreen:
 
Ma jebes to, moze bit deset ugovora al vlasnik je onaj ko prvi plati porez na ugovor, plati to u poreznoj kojoj pripadas po mjestu stanovanja i gas ;)
 
shonyo said:
Ma nije onaj standardni godišnji porez. Onaj porez koji moraš platit kad kupiš vozilo. On je napravio ugovore, ovjerio, ali ga nikad nije prijavio na poreznu, jer nije niti registrirao motor. Dakle, taj porez nije plaćen.
Iznos nije problem, jer je motor star i lova neće bit nikakva velika. Ja bi platio, samo da znam jel mogu ja, da ne moram ganjat njega. Pogotovo dal to mogu rješit kod sebe, da ne moram u poreznu u Zagreb.

Pa kaj porez ne plaća kupac? Zašto bi ti platio? Kaj si se usro Linića  :mrgreen:
 
jedimaster said:
Pa kaj porez ne plaća kupac? Zašto bi ti platio? Kaj si se usro Linića  :mrgreen:
Ma nisam se usro Linića, nego ne mogu registrirat.
:mrgreen:
 
KING RR said:
Ma jebes to, moze bit deset ugovora al vlasnik je onaj ko prvi plati porez na ugovor, plati to u poreznoj kojoj pripadas po mjestu stanovanja i gas ;)
Ja svoje platio, al on nije.
 
shonyo said:
Ma nisam se usro Linića, nego ne mogu registrirat.
:mrgreen:

Kako ne možeš? Pa možeš regat 100 motora! A ako si mislio na popust pri regi za drugi motor dovoljno ti je da pokažeš kupoprodajni ugovor da si onaj prodao.
 
jedimaster said:
Kako ne možeš? Pa možeš regat 100 motora! A ako si mislio na popust pri regi za drugi motor dovoljno ti je da pokažeš kupoprodajni ugovor da si onaj prodao.
Nedaju, jer kao on nije platio porez. Odnosno, on nije prijavio vozilo te samim time nije platio porez. :misli:
Malo mi je to sve nastrano, jer vozilo ionako nije bilo u prometu.
 
shonyo said:
Ma nije onaj standardni godišnji porez. Onaj porez koji moraš platit kad kupiš vozilo. On je napravio ugovore, ovjerio, ali ga nikad nije prijavio na poreznu, jer nije niti registrirao motor. Dakle, taj porez nije plaćen.
Iznos nije problem, jer je motor star i lova neće bit nikakva velika. Ja bi platio, samo da znam jel mogu ja, da ne moram ganjat njega. Pogotovo dal to mogu rješit kod sebe, da ne moram u poreznu u Zagreb.

Znači, on nije platio porez na prepis, te nije ni prepisao motor na sebe. Znači da nema ni prometnu ni knjižicu vozila na svoje ime.

Dali si ti sklapao kupoprodajni ugovor sa njim, ili sa vlasnikom prije njega (onim koji se vodi u prometnoj i knjizici vozila kao vlasnik)?

Ako si sklapao kupoprodajni ugovor sa vlasnikom iz prometne dozvole/knjižice vozila, nikom ništa, ti platiš "svoj" prepis, a on (ovaj koji ga nije prebacio na sebe) u biti "ne postoji" u toj kombinaciji (on je taj koji krši zakon). Ako si sklapao ugovor sa njime, preko punomoći koju je on dobio od prijašnjeg vlasnika, to opet nije tvoja briga, naravno - ako uspješ prepisati motor na sebe (treba vidjeti dali ima kakva dugovanja prema poreznoj, a moguće je da ima).

Ako biš ti htio kupiti motor od njega (ovog koji nema papire na svoje ime), a on nema ni punomoć niti je prepisao motor na sebe - e to onda ne može tako. On treba prenijeti motor na sebe, platiti porez na prepis, izradu novih dokumenata, a tek onda ti možeš kupiti motor od njega. Ili ganjati vlasnika iz Prometne/Knjižice vozila, da radi ugovor s tobom (to je njegova dobra volja, jer on time čini kazneno djelo - dvaput prodaje istu stvar).

Uglavnom, praksa je pokazala da ljudi jako olako shvaćaju kupoprodaju vozila, prijave i odjave vozila i srodnu problematiku. I onda se dešavaju ovakve komplikacije, a da ne govorimo da može biti i gore da se desi neko sranje u prometu.

(y)
 
shonyo said:
Nedaju, jer kao on nije platio porez. Odnosno, on nije prijavio vozilo te samim time nije platio porez. :misli:
Malo mi je to sve nastrano, jer vozilo ionako nije bilo u prometu.

Čekaj , tko ti neda? Porezna?
 
biker4life said:
Znači, on nije platio porez na prepis, te nije ni prepisao motor na sebe. Znači da nema ni prometnu ni knjižicu vozila na svoje ime.

Dali si ti sklapao kupoprodajni ugovor sa njim, ili sa vlasnikom prije njega (onim koji se vodi u prometnoj i knjizici vozila kao vlasnik)?

Ako si sklapao kupoprodajni ugovor sa vlasnikom iz prometne dozvole/knjižice vozila, nikom ništa, ti platiš "svoj" prepis, a on (ovaj koji ga nije prebacio na sebe) u biti "ne postoji" u toj kombinaciji (on je taj koji krši zakon). Ako si sklapao ugovor sa njime, preko punomoći koju je on dobio od prijašnjeg vlasnika, to opet nije tvoja briga, naravno - ako uspješ prepisati motor na sebe (treba vidjeti dali ima kakva dugovanja prema poreznoj, a moguće je da ima).

Ako biš ti htio kupiti motor od njega (ovog koji nema papire na svoje ime), a on nema ni punomoć niti je prepisao motor na sebe - e to onda ne može tako. On treba prenijeti motor na sebe, platiti porez na prepis, izradu novih dokumenata, a tek onda ti možeš kupiti motor od njega. Ili ganjati vlasnika iz Prometne/Knjižice vozila, da radi ugovor s tobom (to je njegova dobra volja, jer on time čini kazneno djelo - dvaput prodaje istu stvar).

Uglavnom, praksa je pokazala da ljudi jako olako shvaćaju kupoprodaju vozila, prijave i odjave vozila i srodnu problematiku. I onda se dešavaju ovakve komplikacije, a da ne govorimo da može biti i gore da se desi neko sranje u prometu.

(y)
Dakle, on mora platit porez. Ok! To sam sad skužio. Bivši vlasnik je iz Dubrovnika, a to mi nikak ne paše.
Sad, jel si upućen, jel mogu ja taj porez plati? Nije mi problem, nije velika lova, i naravno da bi to htio riješit čim prije.
 
shonyo said:
Ma nije onaj standardni godišnji porez. Onaj porez koji moraš platit kad kupiš vozilo. On je napravio ugovore, ovjerio, ali ga nikad nije prijavio na poreznu, jer nije niti registrirao motor. Dakle, taj porez nije plaćen.
Iznos nije problem, jer je motor star i lova neće bit nikakva velika. Ja bi platio, samo da znam jel mogu ja, da ne moram ganjat njega. Pogotovo dal to mogu rješit kod sebe, da ne moram u poreznu u Zagreb.

Najbolje da bacis ta dva ugovora i napravis novi sa ovim prvim vlasnikom. Na taj ugovor platis porez. Ili platis svoj i njegov porez. Mislim da mozes u bilo kojoj poreznoj upravi i niko te ne pita osobnu iskaznicu tako da mozes ti platit u njegovo ime.

Kupoprodajni ugovor nije vazeci ako nisi platio porez kod kupoprodaje.
 
jedimaster said:
A pokazao si kupoprodajni?
Pa moral sam. Moj kupoprodajni je sa mojim i njegovim imenom, odnosno drugim vlasnikom. A prometna je na prvog, odnosno prijašnjeg vlasnika.