podmazivanje lanca

A suseda? 😄
Još mi samo ona treba, ko da mi nije dosta jezikove juhe od žene. Uostalom, ima suseda pa si ju on šprica kolko hoće.:mrgreen:
 
  • Haha
  • Like
Reactions: Dene and El Mravac
cini mi se da taj uredjaj podmaziva samo vanjsku stranu lanca...nema direkt do slamke i spreja ...
 
  • Like
Reactions: Luke
Podmaziva samo spoj vanjskog i nutarnjeg linka, tj mjesto O-ringa, točno di treba
O ringovi se podmazuju kako bi zadrzali elasticitet i zbog toga ostanu citavi (iako, ja ih nikad ne podmazujem i nikad problema s njima - dok su citavi, rade svoj posao - cuvaju tvornicku mast koja je izmedju punih i supljih pinova u lancu).
Ono sto se podmazuje su rolice lanca, ne toliko da bi kontakt izmedju njih i lancanika bio podmazan (jer taj tanki film brzo nestane pod pritiskom rolice na lancanike), nego kako bi se mazivo podvuklo pod njih i iznutra ih podmazalo - jedan od glavnih razloga zasto se lanci i peru - da se oslobodi mali prostor izmedju rolica i unutarnjih bocih plocica lanca kroz koje se mazivo treba uvuc.


Skraceno: Rolice se podmazuju, a i gumeni ringovi, ali naglasak je na rolicama.


Evo dosadog, ali detaljnog videa o toj temi:
 
Last edited:
Par puta sam tako rastavljao lanac da tovatnom mašću samo ogladim te ringove i iskreno odlično se bajk ponašao, a mogu reć i nije puno posla bar ne na mom bajku jer imam 110 karika, za svaku rastavit treba mi par minuta kad uđeš u štos.
 
Par puta sam tako rastavljao lanac da tovatnom mašću samo ogladim te ringove i iskreno odlično se bajk ponašao, a mogu reć i nije puno posla bar ne na mom bajku jer imam 110 karika, za svaku rastavit treba mi par minuta kad uđeš u štos.
par minuta za svaku a ima ih 110... 110 x par minuta je prilican broj minuta ... ne zvuci bas kao malo posla (i to kad udjes u stos ) :unsure:
 
Pa ok dobro to sam rekao u relativnom smislu, npr evo, karikiram - ako uzmemo za primjer nekog ko ima 120 karični lanac i plus toga nije "u štosu".

A konačno ne rastavljam lanac baš tako često jer nije nužno o-ringeve prečesto tretirati, možda jednom u 1500km.
 
Ja sam o-ringove mijenjao na svakih 1500 km.
Rastavljanje s podmazivanjem - svakih 500.
Sad imam remen i dosadno mi je.
 
  • Like
Reactions: CarbonX

Attachments

  • 8a.fb.34.H1S100DryLubeKettenspray400ML10039036.jpeg
    8a.fb.34.H1S100DryLubeKettenspray400ML10039036.jpeg
    45.5 KB · Views: 0
O ringovi se podmazuju kako bi zadrzali elasticitet i zbog toga ostanu citavi (iako, ja ih nikad ne podmazujem i nikad problema s njima - dok su citavi, rade svoj posao - cuvaju tvornicku mast koja je izmedju punih i supljih pinova u lancu).
Ono sto se podmazuje su rolice lanca, ne toliko da bi kontakt izmedju njih i lancanika bio podmazan (jer taj tanki film brzo nestane pod pritiskom rolice na lancanike), nego kako bi se mazivo podvuklo pod njih i iznutra ih podmazalo - jedan od glavnih razloga zasto se lanci i peru - da se oslobodi mali prostor izmedju rolica i unutarnjih bocih plocica lanca kroz koje se mazivo treba uvuc.


Skraceno: Rolice se podmazuju, a i gumeni ringovi, ali naglasak je na rolicama.


Evo dosadog, ali detaljnog videa o toj temi:
Za tebe stavim još jednu rupicu na sredinu 🤣