podmazivanje lanca

Jel se smije wd40 koristit za ciscenje lanca a potom normalno nanijet sprej za podmazivanje...negdje sam procitao da je wd 40 jak i unistava gumice sa lanaca.
 
Imaš sprej za čišćenje lanca koji je jeftiniji od WD40 ili petrolej koji sigurno neće oštetiti gumice.
 
Hvala.znam za to al imam podosta wd40 zato sam pitao.a evo i jedan video koji kaze ok za cistit, ali ne za podmazat.

 
Jel se smije wd40 koristit za ciscenje lanca a potom normalno nanijet sprej za podmazivanje...negdje sam procitao da je wd 40 jak i unistava gumice sa lanaca.
Jel trolas ili ozbiljno pitas? 😁




(wd40 nece ostetiti gumice)
 
  • Like
Reactions: cadjo
Jel se smije wd40 koristit za ciscenje lanca a potom normalno nanijet sprej za podmazivanje...negdje sam procitao da je wd 40 jak i unistava gumice sa lanaca.


Litra petroleja 30ak kuna ili ako vec zelis mozes uzeti jednu litru dizela super class... Jedno od to dvoje uz kombinaciju penila i cistih krpa lanac se sjaji ko pasja muda.. Kad par puta prodjem i obrisem uzmem chain cleaner da ispere i to je to :)
 
  • Like
Reactions: tomo21
najbolji dizel...bes te sprejeve...
 
Koristim sprejeve (dumb proof) pa me zanima kak se čisti petrolejom?
Mi smo nekad lagere čistili naftom il petrolejom al tad su se uranjali u posudu pa čisto sumnjam da tak ide i sa lancem 😁
 
Koristim sprejeve (dumb proof) pa me zanima kak se čisti petrolejom?
Mi smo nekad lagere čistili naftom il petrolejom al tad su se uranjali u posudu pa čisto sumnjam da tak ide i sa lancem 😁
Penzla,namociš ga dobro,pustiš da se iscjedi,još jednom ponoviš postupak i onda sa krpom dobro obrišeš,ja tako jedino i cistim lanac...petrolejom
 
što manje špricaš sa onim sranjima, to imaš manje za čistit..
kaže grunf..
 
Ivasol u spreju cisti vrhunski kosta cca 35 kn,wd 40 nemoze unistiti nista plasticno ili gumeno da ga hebes
Ivasol 😅,nemoj ni pomišljati 👎
Wd-om čistim cili život i nikad problema,samo nakon mazanja napravi kraći đir jer WD do neke mire i podmaziva pa ostane masan lanac i ne vata odma sprej kako triba...
Lanac koji se redovno održava ne triba namakati u ničemu,malo poprskam na krpu i obrišem ga,napravim kraći đir i nasprejam.Kraj priče 👍
 
  • Like
Reactions: tomo21 and s2r
Petrolej za lampe - 35kn/l očisti lanac i felge ko iz dućana.

Lancol (INA crno/žuti) - 26kn/l za lance motornih pila podmazuje, njeguje i daje blještav sjaj vašim lancima.

Oboje traje godinama.
 
lancol je top jedino sto ga treba cesce stavit
 
ivasol, benzin, aceton, brake/carb cleaner (cesto na bazi acetona), nitro razrjedjivac i sl nemaju sto trazit na lancu sa o/x ringovima. Petrolej, dizel, WD40 bez problema.

Covjek je rekao da ima velike kolicine WD40, slobodno ga moze koristit za ciscenje lanca, da, cijena WD40 je veca od petroleja, ali, samo ako nemas ni petrolej ni wd40 :D

Jedino sto ce wd40 ostavit tanki film rijetkog ulja pa se mazivo nece kvalitetno primit na lanac, dok sa petrolejom nema tog problema ako ga se ostavi dovoljno dugo da ishlapi (ili toliko malo da je zanemarivo - aceton ce npr bolje odmastit od petroleja, ali on je agresivan za "gumene" dijelove. U tom smislu su sprejevi za ciscenje najprakticniji ( i DALEKO najskuplji - nisam ih nikad koristio) jer dobro ciste, brzo hlape, ali, gotovo svaki proizvodjac lanca navodi da se petrolej (kako se kod nas najcesce zove) koristi za ciscenje, a 80-90W ulje za podmazivanje - za lanac je to najzdravije, za izgled mozda i ne jer to ulje ipak zasere pol motora, da, lako ga je ocistit, ali, trazi ciscenje ako je bitno da motor izgleda "uredno".


To ne znaci da ako bi iz nekog razloga imao na raspolaganju samo brake cleaner i bas MORAO iz nekog meni nepoznatog razloga ocisitit lanac, da ga nebi naspricao na krpu i takvom krpom obrisao lanac - brake cleaner jako brzo hlapi i ako se cesto ne natapa s njim ,ne vidim kako bi ostetio o/x ringove ako bi ga se koristilo na taj nacin i to u rijetkim prilikama. Ali cijena brake cleanera je takva (ako ga kupujes :D ) da je to glupa ideja, pogotovo kao prvo sredstvo za ciscenje lanca. Lanac koji nema o/x ringove i imas pristup brake cleaneru po nula kuna : go for it, odmascuje odlicno.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: tomo21 and Nino777
Znači to je običan petrolej za lampe?
Dal se poslije ispere ralanc prijem podmazivanja?
 
Znači to je običan petrolej za lampe?
Dal se poslije ispere ralanc prijem podmazivanja?

Ne ispire se petrolej, nema potrebe. Mozes ga posusist komprimiranim zrakom ako ga imas, ne silovat lanac tim zrakom pod velikim tlakom iz bliza, dovoljno posusit ono sto suha krpa nije pobrisala, ali i bez toga je OK

Dokle god krpa natopljena petrolejom dobro ocisti lanac (da se mazivo moze zavuc pod rolice jer ta zracnost izmedju rolice i plocice lanca nije "zastopana" kombinacijom starog maziva na koje se primila prljavstina), dotle je to najbolja metoda ciscenja jer ne tjeras petrolej pod rolice gdje moze ostat nakon ciscenja i kad podmazes imas razrijedjenu mast pod njima. Al to ovisi i koje mazivo koristis, koliko na sebe veze prasinu i prljavsitunu koju navuces na mazivo u voznji itd....

Ja presao na "suhi" sprej, vec 15tak tisuca km na novom lancu, za sad sve 5 i sa lancem i lancanicima. Lanac niti jednom opran. Felgu nisam taknuo nicim osim komprimiranim zrakom da skinem prasinu, eventualno mokrom krpom da bude ko nova jer se i insekti znaju u voznji nahvatat. Preporod, ali uz cijenu: 11 eura za sprej u Louisu, ali, ni drugi sprejevi nisu jeftiniji, jedino sto dulje ostaju na lancu jer ja podmazujem svakih max 400km sto znaci svaki drugi/treci dan D:


Kad bi trazio sto je za lanac najbolje, podmazivao bi uljem za getribe, to bi bilo i DALEKO najjeftinije, ali, prekomotan sam za to i ne zelim zasran motor tim uljem
 
Last edited:
a,nti jarca-palca...covik se izgubi od toliko vrsta, sta izabrati...pa ne cistis lanac svaki dan...
 
  • Like
Reactions: thommy