podmazivanje lanca

Upravo sam nazvao minostarstvo znanosti i obrazovanja.
Predložio sam.da na tehničkom faxu otvore novi smjer.
Pristali su, naravno, uz malo veze tu i tamo.
Zvat će se podmazivanje lanca i lančanika.
Za naziv titule još se raspravlja .
 
sve je to dobro....a meni je hipenol nekako najlakše...svako 1000-1500km, motor na nogar, pinel malo u hipenol, malo zavrtiš rukom i za 5 min gotovo.
a da mi to stvara neke probleme uzeo mi nešto sa kardanom ili remenom....
 
Upravo sam nazvao minostarstvo znanosti i obrazovanja.
Predložio sam.da na tehničkom faxu otvore novi smjer.
Pristali su, naravno, uz malo veze tu i tamo.
Zvat će se podmazivanje lanca i lančanika.
Za naziv titule još se raspravlja .
Dr.Mr.Prrr
 
Nemoguće je otkriti da li netko trola, provocira, ili narodski rečeno podhebava postavljajući pitanje kojim sredstvom čistiti lanac. Moguće je da ima novopečenih vozača motocikala kojima se jednostavno ne da potražiti odgovor na ovo pitanje u uputstvu za korištenje svog motocikla ( u štampanoj knjižici ili na internetu). Obzirom da dugi niz godina vozim motocikl i da ga u najvećoj mjeri sam održavam, evo nekih mojih iskustava vezanih uz čišćenje i podmazivanje lanca.
Za čišćenje lanca na motociklu na raspolaganju su brojni sprejevi različitih proizvođača koji ne oštećuju gumene brtve između članaka ( O- ringovi, Z - ringovi, W ringovi...) Međutim najjeftinije i jedno od najučnkovitijih sredstava za čišćenje je obična nafta (dizel, plavi dizel..). Bezbroj puta provjereno - bezbroj puta potvrđeno.
Primjena jednostavna: posuda s naftom i četkica. Skida masnoću i prljavštinu s lanca i lančanika odlično, ne nagriza O ringove. Poslije pranja lanac se obriše suhom krpom i pričeka da ostatak nafte ispari prije nanošenja spreja za podmazivanje prema vlastitom izboru.
Kolega 3alfa3 je spomenuo da primjenjuje za podmazivanje lanca Procycle Dry lube Spray kupljen u Louisu, te da je istim zadovoljan., posebno time što ne mora čistiti felgu. Ova vrsta maziva za lanac je bazirana na PTFE ( poli tetra fluor etilenu, tj. Teflonu) i prema testovima dostigla je učinkovitost klasičnih maziva baziranih na mastima. Potaknut pozitivnim rezultatima testa u Motorradu iz 2021. godine i sam sam kupio i odnedavno primjenjujem isti Procycle sprej za lanac, te mogu osobno potvrditi njegove dobre osobine. Jedino nisam isprobao koliko izdrži na lancu u kišnim uvjetima...
U spomenutom testu njemačkog časopisa ocjenjivano je više kriterija, prvenstveno kvaliteta podmazivanja, sposobnost zadržavanja na lancu, prljanje, sposobnost prodiranja između članaka, podnošljivost materijala (gumenih O- ringova) i lakoća primjene. O načinu testiranja sprejeva za podmazivanje lanca u laboratorijskim uvjetima i praksi može se pročitati u objavljenom članku na stranicama motorradonline.de, a u prilogu je tablica sa rezultatima testa:
 

Attachments

  • PXL_20220817_095030373.jpg
    PXL_20220817_095030373.jpg
    1.8 MB · Views: 0
Sad to vise nije procycle nego louis sprej, al skoro bi se kladio da se samo radi o rebrandingu i da je sadrzaj isti (nisam nikad koristio procycle pa ne mogu potvrdit).

Lanac vec nakon kratke voznje zvuci skroz suho (ispod 50km), iako se meni u prvih 200tinjak km jos nazire kao prljavstina na rolicama (vjerojatno ima nesto ulja u sebi pa se prasina na to primi), a na 300km se sjaje ko da su ispolirane. Sa zadnjeg lancanika svakih cca 1000km se moze ostrugat ostatke koji djeluju skroz suhi i padaju s lancanika kao skoreno blato, ako ih ne pritisnes jako prstima, prsti ostanu cisti.


Daaaaavno imao profi dry lube sprej, taj nije imao valjda nista ulja u sebi i nije se stvarala ta (minimalna) prljavstina po rolicama.


Na slici se vidi kako to izgleda nakon cca 150km od podmazivanja sa Louis sprejem.


(vozim iskljucivo po suhom)
 

Attachments

  • 20220817_113428.jpg
    20220817_113428.jpg
    1.5 MB · Views: 0
Last edited:
Nemoguće je otkriti da li netko trola, provocira, ili narodski rečeno podhebava postavljajući pitanje kojim sredstvom čistiti lanac. Moguće je da ima novopečenih vozača motocikala kojima se jednostavno ne da potražiti odgovor na ovo pitanje u uputstvu za korištenje svog motocikla ( u štampanoj knjižici ili na internetu).
I zbog tog stava zaslužuju svo trollanje i podjebavanje. Ak se nekome ne da čitati upute osnova održavanja onda se ni meni ne da iste objašnjavati.
 
  • Like
Reactions: Nino777
I zbog tog stava zaslužuju svo trollanje i podjebavanje. Ak se nekome ne da čitati upute osnova održavanja onda se ni meni ne da iste objašnjavati.

pa upute su jasne: petrolej za ciscenje, ulje za getribe za podmazivanje. To ne znaci da nema i drugih metoda koje mogu biti bolje ili losije, bitno je i u kakvim uvjetima se koristi motor. Nije isto za one u UK gdje su ceste skoro uvijek mokre, cesto i zasoljene u zimskim mjesecima iako temperature i nisu neka drama pa ljudi voze cijele godine i one u npr Spanjolskoj. Da ne vozim samo po suhom, nebi ni probao PTFE sprej jer njega voda ispere ko da je od secera. To valjda kao i gume: nekom (hyper)sport, nekom touring
 
pa upute su jasne: petrolej za ciscenje, ulje za getribe za podmazivanje. To ne znaci da nema i drugih metoda koje mogu biti bolje ili losije, bitno je i u kakvim uvjetima se koristi motor. Nije isto za one u UK gdje su ceste skoro uvijek mokre, cesto i zasoljene u zimskim mjesecima iako temperature i nisu neka drama pa ljudi voze cijele godine i one u npr Spanjolskoj. Da ne vozim samo po suhom, nebi ni probao PTFE sprej jer njega voda ispere ko da je od secera. To valjda kao i gume: nekom (hyper)sport, nekom touring
Kratko i jasno! Što se mene tiče tema bi se mogla zatvoriti.
 
Gotovo je, nema više... potrošena i zadnja limenka kultnog Valvoline bijelog spreja za lanac(n) uspio sam sa zadnjom količinom jedva podmazat lanac do pola što je i prikladno s obzirom na moje (u najboljem slučaju) polovično održavanje istog:mrgreen:

Valvonine bijeli, zauvjek ću te pamtiti i sretne trenutke😭😭😭

CUF24766.png


romantic-couple-have-dinner-outdoor-sunset-candlelight-concept-love-relationship-65884598.png
 
Gotovo je, nema više... potrošena i zadnja limenka kultnog Valvoline bijelog spreja za lanac(n) uspio sam sa zadnjom količinom jedva podmazat lanac do pola što je i prikladno s obzirom na moje (u najboljem slučaju) polovično održavanje istog:mrgreen:

Valvonine bijeli, zauvjek ću te pamtiti i sretne trenutke😭😭😭

Ako imate koga ko putuje na relaciji BiH - HR, mogu vam ja organizovati bijeli Valvoline.
Firma od supruge ga prodaje, pa mozemo vidjeti moze li se nabaviti neka veca kolicina pa da svercujemo :)
 
  • Like
Reactions: bricksrheavy
(y) (y) - nažalost nemam, naručuje se ova alfina čudotvorina i moliboga da mi ne eksplodira lanac:mrgreen:
 
  • Haha
Reactions: cadjo