poklon motocikla odraslom djetetu

Huncut

New member
Nmjeravam pokloniti 10 godina star rabljeni i registrirani motocikl, tržištne vrijednosti cca 20,000 hkn, punoljetnoj kćeri koja još nema A kategoriju, sa prebivalištem u drugoj županiji. Zanima me:

1) Što je potrebno za prijenos vlasništva i registracije?
2) Hoće li daroprimatelj imati problema dobiti obavezno osiguranje s obzirom da nema kategoriju?
3) Ima li po točki (2) razlike između osiguravateljskih kuća?
4) Plaća li se u takvom slučaju PDV, i ako da, po kojoj vrijednosti i stopi?

unaprijed zahvaljujem na informacijama,
H
 
Obični darovni ugovor i na poreznoj ili kod bilježnika trebaš Izvodom iz matične knjige rođenih dokazati da ti je kćer. Ovo sve drugo kao za bilo koga drugoga. Trošak ti je i izdavanje nove prometne/tablice jer je druga županija.
 
kolege imam pitanje

trebam prebacit motor sa žene na sebe,jel se to može darovnim ugovorom ili treba kupoprodajni pa opet plaćat porez ili se može izbjeć

 
mario x said:
kolege imam pitanje

trebam prebacit motor sa žene na sebe,jel se to može darovnim ugovorom ili treba kupoprodajni pa opet plaćat porez ili se može izbjeć

Darovni, nema dodatnih davanja (barem je tako bilo).


Ovo je staro, ali izgleda jos uvijek aktualno
https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=18426


EDIT:
spominje se vozilo vrijednosti do 50.000kn, ali odma ispod toga se navodi da za supruznike i djecu nema davanja. Naravno, zakomplicirali su, kak to ide u HR
 
mario x said:
kolege imam pitanje

trebam prebacit motor sa žene na sebe,jel se to može darovnim ugovorom ili treba kupoprodajni pa opet plaćat porez ili se može izbjeć

Kupiš Ugovor o darovanju motornog vozila (2,5 kn). Dobiješ ga u 3 primjerka.
Izvadiš Vjenčani list (taksa 20kn)

Ugovor o darovanju ispuniš sam. U opisu napišeš da reg. pločice poklanjaš.
Ovjeriš kod bilježnika (57 kn). Oboje prisutni.

Nosiš u Stp. Oboje pristuni.
Izda ti teta za 99kn novu knjižicu.

Bez obzira na vrijednost vozila nema nikakvih dodatnih davanja, nikakvih poreza i sl.
 
salej600 said:
Kupiš Ugovor o darovanju motornog vozila (2,5 kn). Dobiješ ga u 3 primjerka.
Izvadiš Vjenčani list (taksa 20kn)

Ugovor o darovanju ispuniš sam. U opisu napišeš da reg. pločice poklanjaš.
Ovjeriš kod bilježnika (57 kn). Oboje prisutni.

Nosiš u Stp. Oboje pristuni.
Izda ti teta za 99kn novu knjižicu.

Bez obzira na vrijednost vozila nema nikakvih dodatnih davanja, nikakvih poreza i sl.
Nisam siguran, ali od 1.1.su izmjene. Nema vise biljeznika, odma se ide u STP.  Bar kod kupoprodaje.

Jesi siguran da za darovni ugovor treba ovjera?



Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 
Nema više bilježnika ... sve se radi u STP ... i nema poreza između supružnika
 
strasilo said:
Nema više bilježnika ... sve se radi u STP ... i nema poreza između supružnika

Poreza na kupoprodaju motornih vozila vise nema uopce, sada ima upravna pristojba, da li su i toga oslobodjeni to je pitanje.
 
da, između supružnika ... i roditelja prema djetetu ... kontra nije ..  :mrgreen:
 
salej600 said:
Kupiš Ugovor o darovanju motornog vozila (2,5 kn). Dobiješ ga u 3 primjerka.
Izvadiš Vjenčani list (taksa 20kn)

Ugovor o darovanju ispuniš sam. U opisu napišeš da reg. pločice poklanjaš.
Ovjeriš kod bilježnika (57 kn). Oboje prisutni.

Nosiš u Stp. Oboje pristuni.
Izda ti teta za 99kn novu knjižicu.

Bez obzira na vrijednost vozila nema nikakvih dodatnih davanja, nikakvih poreza i sl.

Od svega nabrojanog treba ti samo to što je boldano. Oboje sa osobnima u STP, oni naprave prijenos, platiš novu prometnu i bok.

Kod darivanja vozila sa roditelja na dijete nema poreza. Kod darivanja djeteta prema roditelju, ima kao i svaka druga kupoprodaja.
 
Nije da se želim svađati, ali pokloniti motor djetetu mi se ne čini kao nešto posebno dobro. I još k tome odraslom  :misli: Ako je odrastao neka si ga sam kupi (i zasluži). Meni je moj stari rekao "kupit ću ti motor kad si ga sam kupiš", i dobro je napravio, kad sad gledam na to s vremenskim odmakom. Naučilo me da se izborim sam za sebe ako ništa drugo.
 
Ista stvar i kod mene, kada su moji roditelji prodali moj Tomos Automatic 3M davnih dana kada imah 15 godina, dobio sam jasnu poruku da "kada si budem zaradio svoj novac, onda neka si kupim i raketu i zabijem se u zid, ali da oni meni više neće pogodovati u tom smislu" (taman je bratić teško stradao na nekoj petstotici i bio u komi tri tjedna...).

Računali su na vremenski odmak u kojemu će se moja tikva malo ohladiti i da mi više neće svaka druga riječ biti "motor", da će nekakvo sazrijevanje donijeti svoje... i nakon cjeloživotnog sazrijevanja, mudrost je svela priču na dva znaka - BMW ili Honda. Eto, tata bi se ponosio sa mnom...
 
kruns said:
Meni je moj stari rekao "kupit ću ti motor kad si ga sam kupiš"

Idem ovo isprintat i nabit starom na nos: ja kad sam si kupio motor, on mi nije kupio jos jedan  :LOL:
 
F800X said:
Ista stvar i kod mene, kada su moji roditelji prodali moj Tomos Automatic 3M davnih dana kada imah 15 godina, dobio sam jasnu poruku da "kada si budem zaradio svoj novac, onda neka si kupim i raketu i zabijem se u zid, ali da oni meni više neće pogodovati u tom smislu" (taman je bratić teško stradao na nekoj petstotici i bio u komi tri tjedna...).

Računali su na vremenski odmak u kojemu će se moja tikva malo ohladiti i da mi više neće svaka druga riječ biti "motor", da će nekakvo sazrijevanje donijeti svoje... i nakon cjeloživotnog sazrijevanja, mudrost je svela priču na dva znaka - BMW ili Honda. Eto, tata bi se ponosio sa mnom...

Nadam se da ti tata ne gleda ovaj forum, jer ako gleda, ponos ne bi bio njegov primarni osjećaj. Prije bi to bio sram.
 
Imao je tata dva sina, jedan je bio pametan, a drugi je bio motorist.
 
lb said:
Nadam se da ti tata ne gleda ovaj forum, jer ako gleda, ponos ne bi bio njegov primarni osjećaj. Prije bi to bio sram.

Ah, da? Daj malo pojasni... :LOL: :LOL: :LOL: