Polaganje prve pomoci

zt

New member
Ne znam kome se pozaliti, no vi cete me najbolje razumjeti...  :(

Krenuo sam na polaganje vozackog ispita, cemu predstoji - polaganje prve pomoci. Radnja zbivanja - Njemacka. Stekao sam dojam da mogu bolje predavati prvu pomoc od predavaca kojeg smo imali. Student, 24 godine. Ne zelim duljiti kako je sve skupa islo, i koliko stvari kojih se _ne smije_ raditi je "naucio" grupu u kojoj sam bio. Na pocetku sam se bunio, pokusao objasniti neke stvari i odustao. Nema smisla.

Samo zadnja crtica, na kraju smo imali pokazni dio gdje je trebalo biti prikazano koliko smo naucili. Slijedeca situacija:
- motorist se zaletio u auto, preletio ga, nije izgubio svijest ali nesuvislo odgovara, jako krvarenje iz lijeve arterije na nozi, lezi na trbuhu, kaciga na glavi
- zena u autu, bez zvijesti, ostala vezana u sjedalu, auto na sredini ceste.
- dvoje ljudi kao pruzatelji PP

Tih dvoje ljudi dolazi, prvo sto rade je odnose trokute 150m od mjesta nezgode na obje strane, zatim zovu sluzbu i izvjescuju o nezgodi. Vrijeme prolazi....
Oboje dolaze do motorista, on im mumlja nesto, okrecu ga (vrlo grubo) na ledja!! :shock: i pokusavaju skinuti kacigu!!! :shock: :misli: pri cemu osobi koja glumi (jadnik) zakace nos i vuku dalje par sekundi, dok netko sa strane nije dobacio sto rade nisu to ni primjetili. OK, kaciga je skinuta, prebacuju decka u desni bocni polozaj pri cemu on lupa glavom o pod!!! :shock: O, netko se sjetio da bi moglo biti i drugih ozljeda - ozlijedjenog vracaju na ledja!!!! :shock: vide da ima posjekotinu na nozi, "zaustavljaju" krvarenje kompresom :shock:  :? i vracaju ga nazad u desni bocni polozaj. U tom trenutku (oba pomagaca su skupa) se sjete da treba pogledati i zenu u autu (proslo je jaaako puno vremena!!!) zena ne dise....

Uglavnom, ja NE ZELIM da bilo tko iz grupe koja je "polagala" pomogne meni na cesti. Moze uciniti samo stetu.  :palacdolje:  :(  :shock:  Nemam rijeci...
 
zt said:
pri cemu osobi koja glumi (jadnik) zakace nos i vuku dalje par sekundi, dok netko sa strane nije dobacio sto rade nisu to ni primjetili. OK, kaciga je skinuta, prebacuju decka u desni bocni polozaj pri cemu on lupa glavom o pod!!! :shock: O, netko se sjetio da bi moglo biti i
Uglavnom, ja NE ZELIM da bilo tko iz grupe koja je "polagala" pomogne meni na cesti.

:LOL:jako efikasno....:LOL:
 
kaciga se NIKADA ne skida!!!

jedino u slucaju da je zrtva u nesvijesti i da ne dise!

ide tekst veceras...ne mogu vjerovat koje gluposti vas je ucio kreten!
 
demza said:
kaciga se NIKADA ne skida!!!

jedino u slucaju da je zrtva u nesvijesti i da ne dise!

ide tekst veceras...ne mogu vjerovat koje gluposti vas je ucio kreten!

evo zeko zna....
 
mozda su kacenjem kacige za nos pokusavali otkrit stupanj ozljede glave.

- mali stupanj ozljede - motorist se rice, psuje i udara po "bolnicarima"
- srednji stupanj - samo lamata rukama, ne prejako
- veliki stupanj - nema reakcija motoriste

ps. nadam se da znate da se zajebavam. nadam se da nikom nebu bilo kak trebalo
davat prvu pomoc

i pitanje za zt-a

dok si polagal onda i delal kak treba su te rusili jer nisi delal kak su te ucili?
 
A ništa čudno s obzirom kakva se važnost pridodaje prvoj pomoći u auto školama. Odslušaš tih par sati teorije, dobiješ skupine pitanja koja ispituju na ispitu iz prve pomoći, naučiš to i to je to! velika većina to ubrzo i zaboravi. A mnogi i zaborave prvo pravilo da je najbitnije ne naškoditi unesrećenom. Općenito rijetki shvate ozbiljno tu prvu pomoć, i praktički nauče je za cijeli život. 
 
Hevinio said:
i pitanje za zt-a
dok si polagal onda i delal kak treba su te rusili jer nisi delal kak su te ucili?

Ja sam prvu pomoc polagao davno, stjecajem okolnosti sam je opet morao polagati i zao mi je to sto sam vidio. A nisam polagao nista, samo odslusao. Jos jednom - zalosno.  :palacdolje:  :(
 
demza said:
kaciga se NIKADA ne skida!!!

jedino u slucaju da je zrtva u nesvijesti i da ne dise!

ide tekst veceras...ne mogu vjerovat koje gluposti vas je ucio kreten!

Demza, sve mi je jasno, sve to znam. Najgore je sto sam to i rekao "predavacu" koji je na to odgovorio u stilu - da, tocno, o tome cemo poslije... Naravno to poslije nikad nije doslo.
Jos uvijek kad se sjetim polaganja smraci mi se pred ocima.
 
sad kad malo razmislim, nije ni lose postupio...

poslao je to dvoje tumpleka neka postavljaju oznake u nadi da ce u medjuvremenu stici hitna pomoc :mrgreen:

"ajde vas dvoje tamo malo mrdajte jer tako cete napraviti najmanje stete zrtvi" :mrgreen:

:LOL:
 
demza said:
sad kad malo razmislim, nije ni lose postupio...

poslao je to dvoje tumpleka neka postavljaju oznake u nadi da ce u medjuvremenu stici hitna pomoc :mrgreen:

"ajde vas dvoje tamo malo mrdajte jer tako cete napraviti najmanje stete zrtvi" :mrgreen:

:LOL:

(y)

pametan lik,  :mrhappy:
 
mene su učili da uopče ne pomažem jer bi mogao napraviti sranje, samo da zovem 112  :LOL: