Pomoć kod kupovine novog/rabljenog motora i savjeti mladim vozačima

Uzmi neke solidne moto hlače (pogledaj bar one moto traperice sa ušivenim kevlarom i štitnicima za koljena) i moto čizme.Ja sam prošle godine ljosnuo na šoderu u zavoju pri samo oko 50 na sat,i završio na hitnoj sa slomljenom nogom jer sam imao obične traperice i čizme,da sam imao prave za motor možda mi nebi bilo ništa.
 
Onda ću svakako za početak uzet neke laganije sa štitnicima za kolina i bokove.

Kakvo mišljenje o flip up kacigama tipa iz Lidla i ta klasa, do 500kn? uzeo sam full face, ali mislim uzet jednu "za po gradu"... nosim naočale pa mi je skidanje i stavljanje kacige avantura. jet kacige me ne zanimaju... znam da se dosta nezgoda desi "kraj kuće", al ako mogu zaštitit bujolu u nekim normalnim gradskim uvjetima, uzeo bi...

a još sve ovo proć i za ženu...al valjda ću usput naučit i ja neke stvari :)
 
Osobno nebi kupovao nekakve no-name kacige ispod 100 eura,mislim da ima solidnih flip up kaciga već za oko 1000 kn.Ja imam Nolan N104,kupio sam ju 2016. za oko 2000 kn (danas je možda jeftinija) i odlična mi je.
 
  • Like
Reactions: stipe_zxr
Ne bi ja tu iz Lidla stavljao na glavu. Imam onu otvorenu za 200 kn i nije loša, ova flip-up je kao igračka. U biti, samo full face me zanima, jednom sam zaorao po cesti i ne vjerujem u ništa drugo.
 
Otac mi je prije nešto više od 2 godine uzeo tu flip up kacigu iz Lidla.. Nije loša izrada za te novce, ali je katastrofa za nositi..Ureže mu se po licu, nekoliko puta se je dobro zagrebao prilikom skidanja s glave.. Užas..
Ali eto, moj otac voli proći jeftino pa je i dalje nosi :( ..A dao sam mu nekoliko svojih kaciga koje su kao nove..Njih čuva, jer šteta ih je nositi, jer su skupe😄
 
Uzeo sam ja novu full face kacigu, i ona će se nositi u 95% vožnji....ovih 5% bi bilo frc-prc, 5 min, grad, kafana, plaža i doma...
To sam mislio uzet neku Lidl ili polovnu-flip up.
Tek se učim i motor je 250 ccm, tako da neće tu bit u početku vele brzina i naglih pokreta.
Otvorene/jet kacige bez zaštite brade ne dolaze u obzir nikakvi.
 
Kada stvoriš naviku svejedno ti je koja je kaciga jednostavno ju moraš imati na glavi inače se osijećaš gol ili u prekršaju a nisi
 
  • Like
Reactions: Volcabar and SpoRRi
Uzeo sam ja novu full face kacigu, i ona će se nositi u 95% vožnji....ovih 5% bi bilo frc-prc, 5 min, grad, kafana, plaža i doma...
To sam mislio uzet neku Lidl ili polovnu-flip up.
Tek se učim i motor je 250 ccm, tako da neće tu bit u početku vele brzina i naglih pokreta.
Otvorene/jet kacige bez zaštite brade ne dolaze u obzir nikakvi.


Bez uvrede ali nemoj podcjenivati sigurnost samo zato jer je 250 ccm. Pogotovo to rade ljudi sa 50 ccm "ma to je samo skuter".

Da ne duljim previse prepricat cu ti svoje iskustvo! Mlad lud i ne bas pametan vozio sam skuter od 50 ccm i imao sam flip up kacigu koja je toliko bila istrosena da ni spuzve nije bilo...
Navecer prolazio cestom gdje su kamioni vozili shut i bilo je ulja od njih na cesti plus velika rosata..uglavnom vozio sam mozda pet na sat jer sam se priblizavao stop znaku i kad sam doslovno taknuo prednju samo me bacilo na pod instant... svom tezinom i snagom ljosnuo sam glavom od pod jer se to tako brzo dogodilo da nisam uspio reagirati xD bilo me strah skinuti kacigu koliko me bolila glava..jbt mislim sam da je pukla po pola....


Imas ti jos ucit vozit po rosi i kad padne prva kap kise a klizav asfalt...sve su to cari motociklizma..
Nisam ni ja htio ispocetka al nekad te potreba natjera.
 
Kada stvoriš naviku svejedno ti je koja je kaciga jednostavno ju moraš imati na glavi inače se osijećaš gol ili u prekršaju a nisi
Istina,navikneš se na kacigu i bez nje se osjećaš kao da ti nekaj fali.Sjećam se kad sam bio klinac vozio sam neki kineski električni skuter,skoro uvijek bez kacige,eventualno bi stavio onu za bicikl ak bi išao izvan kvarta,za slučaj ak naiđem na muriju da mi ne mogu dat kaznu (o tome koliko je legalno bilo kaj sam s 12-13 godina vozio skuter nisam razmišljao 😂),kad sam onda desetak godina kasnije kupio motor mislio sam "kak bum sad nosio šljem na glavi,bit će mi vruće,nebum imao zraka...",ali nakon kaj sam kupio kacigu i počeo vozit bilo mi je sasvim normalno,danas mi je čudno i u dvorištu sjest na motor bez kacige.
 
ma razumin šta oćete reć i prvo što sam uzeo je dobra zatvorena kaciga... I da ne nosim očale, flip up kaciga mi ne bi pala napamet, al ono sad kad idem vozit spetljam se cili, skini cvike, stavi, pa ih nekad zaboravim, pa idem skidat kacigu pa padnu očale na pod...uglavnom da se manem te iz Lidla i potražim neki bolji flip-up...i to bi nosio isključivo za male realcije od kuće do plaže, kafane, centra grada... kako se kaže "od pizde do guzice" :)
 
Pozdrav svima ja bi molila pomoć kod kupovine skutera.
Htjela bih kupiti skuter koji ide barem 80 na sat, znaci nešto sto nisam opasnost na cesti.
goedala sam speedfighter 4 sportline 50 kubika i ide 45 na sat te mi kazu da se ne može skinut blokada. Dolazi u obzir i 125 kubika iako to onda poskupljuje cijelu priču a htjela bih proći s kupovinom oko 20 000 kn. Postoji li neki do 50 kubika ali novi a da se blokada može skinuti?
pliz pomozite
Hvala
 
Pozdrav svima ja bi molila pomoć kod kupovine skutera.
Htjela bih kupiti skuter koji ide barem 80 na sat, znaci nešto sto nisam opasnost na cesti.
goedala sam speedfighter 4 sportline 50 kubika i ide 45 na sat te mi kazu da se ne može skinut blokada. Dolazi u obzir i 125 kubika iako to onda poskupljuje cijelu priču a htjela bih proći s kupovinom oko 20 000 kn. Postoji li neki do 50 kubika ali novi a da se blokada može skinuti?
pliz pomozite
Hvala
Ako imas polozeno da mozes voziti 125 kubika to bi ti bila najbolja opcija
 
Naravno da se može skinut blokada i vozit preko 45:
Ipak,ako imaš položenu A1 kategoriju,onda ti je bolje kupit 125 kubika,jer ak te murija vidi da s malom tablicom ideš preko 50 možeš dobit kaznu.
 
Onda ću svakako za početak uzet neke laganije sa štitnicima za kolina i bokove.

Kakvo mišljenje o flip up kacigama tipa iz Lidla i ta klasa, do 500kn? uzeo sam full face, ali mislim uzet jednu "za po gradu"... nosim naočale pa mi je skidanje i stavljanje kacige avantura. jet kacige me ne zanimaju... znam da se dosta nezgoda desi "kraj kuće", al ako mogu zaštitit bujolu u nekim normalnim gradskim uvjetima, uzeo bi...

a još sve ovo proć i za ženu...al valjda ću usput naučit i ja neke stvari :)
Nosim i ja nočale pa bez problema stavljam i skidam kaciga.
Nemoj no name uzimat kacige, pogledaj na koliku ocjenu imaju na sharpu.https://sharp.dft.gov.uk
Možeš za 150€ uzet kacigu sa 5*.
 
Bez uvrede ali nemoj podcjenivati sigurnost samo zato jer je 250 ccm. Pogotovo to rade ljudi sa 50 ccm "ma to je samo skuter".

Da ne duljim previse prepricat cu ti svoje iskustvo! Mlad lud i ne bas pametan vozio sam skuter od 50 ccm i imao sam flip up kacigu koja je toliko bila istrosena da ni spuzve nije bilo...
Navecer prolazio cestom gdje su kamioni vozili shut i bilo je ulja od njih na cesti plus velika rosata..uglavnom vozio sam mozda pet na sat jer sam se priblizavao stop znaku i kad sam doslovno taknuo prednju samo me bacilo na pod instant... svom tezinom i snagom ljosnuo sam glavom od pod jer se to tako brzo dogodilo da nisam uspio reagirati xD bilo me strah skinuti kacigu koliko me bolila glava..jbt mislim sam da je pukla po pola....


Imas ti jos ucit vozit po rosi i kad padne prva kap kise a klizav asfalt...sve su to cari motociklizma..
Nisam ni ja htio ispocetka al nekad te potreba natjera.
Tako sam i ja prošle godine pao, nisam brzo vozio, u zavoju, prva kiša nakon mjesec dana, malo sam stisnuo kočnicu i ode dolje, srećom sam imao full opremu, ništa mi nije bilo.
 
  • Like
Reactions: SpoRRi
Nosim i ja nočale pa bez problema stavljam i skidam kaciga.
Nemoj no name uzimat kacige, pogledaj na koliku ocjenu imaju na sharpu.https://sharp.dft.gov.uk
Možeš za 150€ uzet kacigu sa 5*.
Ne znam brate mili, ja ne mogu bez skidanja naočala stavit ni skinit kacigu...
Uzeo sam kacigu Airoh sa 5 zvjezdica po toj stranici, ali gledam nešto za vožnju 5-10 min od kuće, po gradu...ok skužio sam, no name flip up ne uzimati, nije pouzdano.
 
@ dermat: Za grad i prigrad ok traperice, malo dalje svakako moto hlace.
Za kisu, treba je ocekivati bilo kada, fulaju prognozu, inace to nije opustena voznja nego gledanje u nebo, bolje 1-2 djelno kisno odijelo nego sve Gore-Tex, skuplje je.
Evo cudna ideja za 5-10 min. voznje na Chopperu: Motocross kaciga pa nema problema sa naocalama a ima zraka?
 
To 5 minuta do ducana, kave itd je moment kad najvise najebes.. ne nabacis nista opreme, poznajes promet, opustis se i opala, sranje.. za 5 minuta ni ne palim motor, najkraca ruta mi je 20 km do posla, opet pod opremom
 
  • Like
Reactions: Volcabar
Ne znam brate mili, ja ne mogu bez skidanja naočala stavit ni skinit kacigu...
Uzeo sam kacigu Airoh sa 5 zvjezdica po toj stranici, ali gledam nešto za vožnju 5-10 min od kuće, po gradu...ok skužio sam, no name flip up ne uzimati, nije pouzdano.
I koliko znam flip up kacige nisu legalne uopce, bar ne dignute gore u voznji, nek me netko ispravi... Imas kacigu al padnes na bradu i kojeg vraga kaciga znaci.. mos i biciklističku onda stavit ili onu tutu
 
I koliko znam flip up kacige nisu legalne uopce, bar ne dignute gore u voznji, nek me netko ispravi... Imas kacigu al padnes na bradu i kojeg vraga kaciga znaci.. mos i biciklističku onda stavit ili onu tutu
Zatvorene su legalne,da nisu legalne nebi imale ECE rating niti se prodavale,ali nisam ziher jel ih legalno nosit i otvorene (logično bi bilo da se na njih onda gleda kao i na jetice).