Pomoć oko guma

Cakic

Member
Pozdrav
Evo neki dan naručio gume iz motoboxa u Splitu. Radi se o Metzeler sportec 3. Uglavnom sve problem je što prednja guma je trebala bit 100/80/17 ali je dot bio stariji od 3 godine. Čovjek što tamo radi mi je ponudio 110/80/17 i uz to 20% popusta jer već dosta čekam. On je rekao da nebi trebao imat nikakve razlike u vožnji, a sad što vi kažete?
 
Koji motor je u pitanju?
 
Koji motor je u pitanju?
Da i onda u knjizicu vidit jel moze ta dimenzija
Tj da li je proizvodac preporucuje
Ako ne onda ne prolazi tehnicki
Ako se ne varam….ako slucajno pogledaju….
 
Xt125x, gospodin je rekao da ako bude problema na tehničkom koji sam obavio prije dva tjedna da zovem da ćemo se dogovoriti nešto. A ovo za dot nisan zna. Ja san isto čita da ako je guma starija od 3 godine da je to puno, a i taj gospodin je reka isto. Zato me čudi sad ovo da to nema nikakve veze.
 
Motobox je renomiran ducan i nece izaci nesto sto ne valja, dot te ne treba brinut jer vozim polovnu gumu trenutno iz 2012 godine (zadnja) i nemam nikakvih problema cak dapače skroz super drzi.. Za par dana mi dolazi set novih guma.

Nemoj mislit da ti preporucam stavljati tako stare gume i nemoj jer to rade debili poput mene ali skladistena nova guma te ne bi trebala zabrinjavati.
 
  • Haha
Reactions: Dene
Jesi to na forumu procita DOT ne stariji od godinu dana?
 
Kad bi pogledal DOT na većini motora pal bi u nesvjest. Ja lani skinul DOT 06 s motora, i ne mogu reći s obzirom na moj stil vožnje da su bile loše gume, prije loš vozač 😁. Čovjek od kojeg sam kupil motor nije uspel potrošiti ni prve gume koliko se vozil. Istina je da nije isto da li motor cijele godine stoji vani ili u dobroj garaži pa gume vide sunca samo za vrijeme vožnje. Čast izuzecima koji se lože na brzinske rekorde na pojedinim dionicama, to je druga sorta i njima ne zamjeram kad popljuju stariji DOT jer oni vjerojatno i kuže razliku.
 
Ne priznam te priče, ako kupujem nove gume, onda moraju bit nove, a ne stare tri godine bez obzira na skladište i sl. priče.
Uopće nije stvar u tome da li su one dobre i da li drže i sl. Stvar je u tome da ako platim nešto onda moram dobiti to što sam platio.
Prije možda 5 godina sam u Austriji kupovao nešto u shopu i nakon isprobavanja nekoliko komada odabrao sam jedan komad koji mi je bio najbolji, došao na blagajnu platiti a ono šok. umjesto 1500 Eura platio sam 705 eura, razlog je bio taj što je godinu i pol predmet bio u izlogu te je stoga i cijena prilagođena. Naravno da to nisam znao, no kod nas još uvijek nisam naišao na dućan koji to radi.
Po mom mišljenju ako je guma stara tri godine ne može biti prodavana kao nova, imalo bi smisla da ju spuste na pola cijene.
 
Ne priznam te priče, ako kupujem nove gume, onda moraju bit nove, a ne stare tri godine bez obzira na skladište i sl. priče.
Uopće nije stvar u tome da li su one dobre i da li drže i sl. Stvar je u tome da ako platim nešto onda moram dobiti to što sam platio.
Prije možda 5 godina sam u Austriji kupovao nešto u shopu i nakon isprobavanja nekoliko komada odabrao sam jedan komad koji mi je bio najbolji, došao na blagajnu platiti a ono šok. umjesto 1500 Eura platio sam 705 eura, razlog je bio taj što je godinu i pol predmet bio u izlogu te je stoga i cijena prilagođena. Naravno da to nisam znao, no kod nas još uvijek nisam naišao na dućan koji to radi.
Po mom mišljenju ako je guma stara tri godine ne može biti prodavana kao nova, imalo bi smisla da ju spuste na pola cijene.
Pa tako i ja gledam ako kupujem nove gume kupujem nove, a ne gume stare 3 godine makar one dobro držale. Meni je prednja iz 2015 i u prosjeku na tjedan proskliže bar 5 puta i nije nimalo ugodno. Ne znan jel to mogu tako staviti da proskliže ali uglavnom prednji kraj krene lelujat i to nekad u toliko glupim okukama. Meni je gospodin dao 20% popusta jer sam čekao duže i jer ta prednja je 110 umjesto 100. Gume su došle valjda ću ih danas odnijet da mi ih stavu. Samo da pitan još, rekao mi je prijatelj da prvih pola sata bez brže vožnje da se malo uhodaju.
 
  • Like
Reactions: Luke
Ako je guma pravilno uskladištena, nećeš skužit razliku između gume stare jedan dan i tri godine.

Što se dotova i datuma tiče, mene to ne muči jer ionako 3 seta godišnje mijenjam pa mi nije bitno ''početno stanje''.

Isto tako, ako je tri godine odležala u nekom skladištu, očekujem popust (zapravo sam ga uvijek i dobio kad je stari dot).
 
novo je novo ... beš 20 % ...
 
  • Like
Reactions: Luke
novo je novo ... beš 20 % ...


Što točno to znači?

Izgubio si 3% gripa u maksimalnom nagibu? Trajale su ti 3000 Km manje?

Ili je pi puta oko procjena? Ako nemaš pojma, onda šutiš.

Vidi, ovo, godina je 2016., motor je 2008 godište, a stražnja guma je 2006.

AuAXckk.jpg


I zamisli čuda, nikakvog problema.


Ili još bolje, prošle godine u 12 mjesec:

8dmWlYo.jpg


Ležala je na suncu, kiši, snijegu i svemu što je dohvatilo par godina.

I opet se vozila relativno OK. Više je mene bilo strah dot-a nego što je ona puštala. I usto je bila gadno potrošena. Da je bila nepotrošena, i pravilno skladištena, sigurno ne bih ni osjetio razliku.

FgTgt3S.jpg


Da ne kažem da je držala bolje nego novi Dunlop D214.

Tako da....opet kažem, ako nešto nisi iskusio, ne pričaj dalje bezveze.

P.S. Ne radim za vulkanizere, tako da meni ni iz džepa, a ni u džep. Igrom slučaja sam imao jako stare gume na motorima, pa samo prenosim svoje iskustvo.
 
Što točno to znači?

Izgubio si 3% gripa u maksimalnom nagibu? Trajale su ti 3000 Km manje?

Ili je pi puta oko procjena? Ako nemaš pojma, onda šutiš.

Vidi, ovo, godina je 2016., motor je 2008 godište, a stražnja guma je 2006.

AuAXckk.jpg


I zamisli čuda, nikakvog problema.


Ili još bolje, prošle godine u 12 mjesec:

8dmWlYo.jpg


Ležala je na suncu, kiši, snijegu i svemu što je dohvatilo par godina.

I opet se vozila relativno OK. Više je mene bilo strah dot-a nego što je ona puštala. I usto je bila gadno potrošena. Da je bila nepotrošena, i pravilno skladištena, sigurno ne bih ni osjetio razliku.

FgTgt3S.jpg


Da ne kažem da je držala bolje nego novi Dunlop D214.

Tako da....opet kažem, ako nešto nisi iskusio, ne pričaj dalje bezveze.

P.S. Ne radim za vulkanizere, tako da meni ni iz džepa, a ni u džep. Igrom slučaja sam imao jako stare gume na motorima, pa samo prenosim svoje iskustvo.
Ja sam nedavno stavio zadnju iz 2012 i guma drzi ko nova, nijednom ona meni nije kliznula a vozio sam ju u svim vremenskim uvjetima pa i bokom po makadamu( ovo nije ni bitno ali se hvalim). Jedino ako je stara guma ona super drzi ali kad se krene trosit onda se bas brzo potrosi ali gripa ima uvijek
 
Ako je guma pravilno uskladištena, nećeš skužit razliku između gume stare jedan dan i tri godine.

Što se dotova i datuma tiče, mene to ne muči jer ionako 3 seta godišnje mijenjam pa mi nije bitno ''početno stanje''.

Isto tako, ako je tri godine odležala u nekom skladištu, očekujem popust (zapravo sam ga uvijek i dobio kad je stari dot).
Aj ti znaj da je ona pravilno skladištena, guma se u skladištu mora držati vertikalno ako nije na felgi, i moraš je svakih par mjeseci vrtiti, misliš da oni to rade?
 
Mislin da isto ima ulogu o kojoj je gumi riječ. Na mom su neke michellin najeftinije što imaju, prednja je 2015 i užas je grip. Ove su sad glanc nove pa ćemo ih vidi. Pita san bia jel triba razradit gume prvih pola sata? Al nije niko odgovoria.