[Pomoć] Prebacivanje vlasnistva nakon smrti prijasnjeg vlasnika

Srki55

New member
Pozdrav,

Imam u planu prebaciti motor koji je bio u vlasništvu mog pokojnog strica, no naime imam sljedeće probleme:

1) Motor je prijašnji vlasnik odjavio 2014. godine. Moj stric taj motor nikad nije registrirao već ga je vozio neregistriranog neko vrijeme.

2) Prije nego što se razbolio, zaustavljen je od strane policije te je dobio par tisuća kuna kazne. Nedugo zatim je preminuo te kaznu nikad nije platio(bio je samac). Moja obitelj je uložila žalbu na navedenu kaznu i ona je vjerojatno prihvaćena jer mi to nikad nismo platili. To se sve dogodilo 2018.godine. Mene zanima da li još uvijek postoji mogućnost da je navedena kazna još vezana za motor.

3) Ako kazna ne postoji, da li mi je najlakše napraviti novi kupoprodajni ugovor (ja kao kupac i prijašnji vlasnik kao prodavatelj, što nije problem). Tako mi je i sugerirala osoba na tehničkom pregledu.

Imam kupoprodajni ugovor,prometnu dozvolu prijašnjeg vlasnika te knjižicu vozila.

Bilo kakav savjet ili informacija je poželjna
 
Sklopi novi ugovor s bivsim vlasnikom (na cije je ime prometna).
Najjednostavnije i najbrze rjesenje, kako su na stanici za teh. vec i rekli.

Puno je veca zahebancija kao pokojnikov nasljednik dokazivati njegovo vlasnistvo tog motora (jer on nije za zivota tu kupoprodaju finalizirao) pa ga prebacivati na sebe. Neovisno o kazni koju spominjes.
 
imao sličnu situaciju,

bitan detalj je da li je prijašnji vlasnik sa tvojim stricom sklopio kupoprodajni ugovor kod bilježnika, oni imaju evidenciju a i šalju kopiju nekam, valjda u poreznu ili kam ukurac

ako je, onda tvoja kombinacija sa ponovnom “kupnjom” od prijašnjeg vlasnika bio ozbiljan prekršaj, bez obzira kaj stric nije prenio motor na sebe

kakav kupoprodajni ugovor ti imaš, izmedju koga?



Srki

 
U teoriji je Srki u pravu. Tj., to bi bilo kazneno djelo prevare, prodaja istog vozila dva puta, tj. dvojici kupaca.
Ali u praksi ne bi trebalo biti problema. Porezna ne nadzire takve stvari, njima je bitno da je nastala porezna obveza plaćena. A postupci koji se vode u ovakvim slučajevima se vode po prijavi prevarene strane.

Da ne filozofiram dalje nepotrebno, to što ti je preporučio djelatnik na tehničkom, a i ja, nije de lege artis. Ali ti ćeš sklapanjem tog kupoprodajnog ugovora dobiti prometnu na svoje ime nakon što platiš pristojbe i tu u RH ta prica staje. A sve i da te netko prijavi ima rješenja.

Uredan put bi ti bio da stričev nasljednik (tvoj otac?) upiše svoje vlasništvo pa ga proda tebi (ovisno o tome jeli motor ušao u ostavinsku masu to je ili relativno brzo ili poprilično sporo).

Kazna koju ti je stric dobio, a na koju ste uložili žalbu/prigovor (pretpostavljam da je u prigovoru isticano da je okrivljenik umro) nije relevantna jer je postupak po prigovoru obustavljen sukladno Prekršajnom zakonu.


 
Srki said:
kakav kupoprodajni ugovor ti imaš, izmedju koga?

Imam ugovor izmedju prvobitnog vlasnika i pokojnog strica koji je ovjeren od strane javne bilježnika.

Još sam zaboravio spomenuti da motor nikad nije spominjan u ostavinskoj raspravi te je iz iste i izostavljen.
 
u tom je slučaju ponovna “prodaja” dosta rizična, ako te neko (nasljednik?) skuži i prijavi, nahebo si

osim toga, postojanje prijašnjeg prodajnog ugovora ne znači da je porez plaćen, a tome pridonosi činjenica da prijenos nije napravljen, dakle nije plaćen ni porez

motor je izgleda trenutno nigdje, u oblacima😂

osim toga, po kojoj si liniji ti sad novi potencijalni vlasnik? stric je baš tebi ostavio motor? imaš neki ugovor na svoje ime?

po ovome kaj si napisao, mogu i ja reć da sam vlasnik nakon tvog strica

ili sam nekaj propustil?


Srki
 
Stric je bia samac, ajmo rec da smo mu mi bili jedina obitelj, motor je bia u garazi 2 godine dok ga ja nisan sredia i dovea u vozno stanje. Nitko neće imati problem zašto baš ja želim taj motor.

Isto tako prijašnji vlasnik je obiteljski prijatelj te sa njim neće biti problema. Nemam nikakav ugovor jer prije 2 godine nisan ni razmislja da bi sve ovo moglo ovako ispast
 
Srki55 said:
Stric je bia samac, ajmo rec da smo mu mi bili jedina obitelj, motor je bia u garazi 2 godine dok ga ja nisan sredia i dovea u vozno stanje. Nitko neće imati problem zašto baš ja želim taj motor.

Isto tako prijašnji vlasnik je obiteljski prijatelj te sa njim neće biti problema. Nemam nikakav ugovor jer prije 2 godine nisan ni razmislja da bi sve ovo moglo ovako ispast

Odi napravi s obiteljskim prijateljem novi ugovor (ne treba uopce biti u biljeznika) i idi na tehnicki.

Javni biljeznici ne salju poreznoj nista, ako ih porezna ne pita. Porezna ih ne pita, ako se nitko ne zali. Ne kompliciraj si zivot bespotrebno.
 
najjednostavnije ti je sa tim obiteljskim prijateljem napravit ugovor direktno na sebe, jer ako motor nije ušao u ostavinu pitanje je kako uopće prebacit vlasništvo sa nekoga ko je umra

edit: a pogotovo ako svi sve znaju i ako ti niko od nasljednika neće pravit nikakve probleme (y)
 
Srki55 said:
Pozdrav,

Imam u planu prebaciti motor koji je bio u vlasništvu mog pokojnog strica, no naime imam sljedeće probleme:

1) Motor je prijašnji vlasnik odjavio 2014. godine. Moj stric taj motor nikad nije registrirao već ga je vozio neregistriranog neko vrijeme.

2) Prije nego što se razbolio, zaustavljen je od strane policije te je dobio par tisuća kuna kazne. Nedugo zatim je preminuo te kaznu nikad nije platio(bio je samac). Moja obitelj je uložila žalbu na navedenu kaznu i ona je vjerojatno prihvaćena jer mi to nikad nismo platili. To se sve dogodilo 2018.godine. Mene zanima da li još uvijek postoji mogućnost da je navedena kazna još vezana za motor.

3) Ako kazna ne postoji, da li mi je najlakše napraviti novi kupoprodajni ugovor (ja kao kupac i prijašnji vlasnik kao prodavatelj, što nije problem). Tako mi je i sugerirala osoba na tehničkom pregledu.

Imam kupoprodajni ugovor,prometnu dozvolu prijašnjeg vlasnika te knjižicu vozila.

Bilo kakav savjet ili informacija je poželjna

Stvarno ti je priča ko iz turske sapunice  :mrgreen:

Ja bi na tvom mjestu išao pitati direktno na MUP, sve ostalo ti nije ionako relevantno....
 
Bitno je na koga se vode prometna i knjizica vozila ( pretpostavljam da je to prijatelj tvog strica), sa njim napravi kupoprodajni ugovor i pravac na tehnicki. :)
Javni biljeznici su samo ugovore o kupoprodaji nekretnina slali poreznoj, za motorna vozila ne.
 
enduro said:
Bitno je na koga se vode prometna i knjizica vozila ( pretpostavljam da je to prijatelj tvog strica), sa njim napravi kupoprodajni ugovor i pravac na tehnicki. :)
Javni biljeznici su samo ugovore o kupoprodaji nekretnina slali poreznoj, za motorna vozila ne.

Upravo. Ako su papiri na lika. To je to.
 
Gjuro said:
Ja bi na tvom mjestu išao pitati direktno na MUP, sve ostalo ti nije ionako relevantno....

MUP nije relevantan u ciloj priči jer je CVH dobia ovlasti za poslove prijenosa vlasništva tako da te na MUP-u mogu samo uputit u najbližu stanicu za tehnički... da ne gubiš vrime bezveze
 
Imao sam isti slucaj s skuterom prije par godina, u BIH, istekla reg.odjavljen, kupac ga nikad nije prijavio na sebe i u medjuvremenu umro, kupim skuter koji je vrijedio 5000KM(oko 20000kn) za male pare, izrovim bivseg vlasnika iz totalno drugog kantona i grada (zupanije) ,odem liku s papirima,napravimo ugovor na mene, predam i registrujem, vozio sezonu i prodam i plus zaradim(tako ispalo) .. promjenio par vlasnika poslije i isto ga i danas neko prodaje vidim ga cesto na oglasu, sve regularno..
 
Onda cu probat napravit novi kupoprodajni ugovor, mogu li ga npr. napravit za par dana sa bivsim vlasnikom i onda tek za mjesec dana ga odnijet na tehnicki kad se ova situacija smiri. Te moram li stavaljati neki fiktivni iznos koji sam isplatio prodavatelju tipa 8000kn?

I hvala svima na pomoći!
 
Mislim da ti ugovor vrijedi 15 dana. Napravi ga kad budeš mogao na tehnički. Iznos ti nije bitan,tj. oni će ga procijeniti po katalogu i na to ćeš platiti 5% poreza
 
Ako se stavi iznos veći nego je u katalogu, onda prihvačaju veći. :misli:
 
Dene said:
Mislim da ti ugovor vrijedi 15 dana. Napravi ga kad budeš mogao na tehnički. Iznos ti nije bitan,tj. oni će ga procijeniti po katalogu i na to ćeš platiti 5% poreza
Zar se ne plaća prijepis po starosti i kubikaži?