Popravka "iskinutog" navoja

strasilo

Motorator
Bilo je nekih upita vezano za navoje kad se iskinu iz pojedinih dijelova i slično ... a ja sam evo imao priliku ovih dana to raditi na jednim kočionim čeljustima....

Postoji specijalni alat za takav posao koji se sastoji od nekoliko alatki ....

Prvo dolazi profilirani borer (svrdlo) određene debljine, zatim dolazi ureznica određenog koraka, satim upuštač profiliran prema tzv. "puškici" i na kraju konusni navoj koji će "puškicu" postaviti na svoje mjesto...

evo nekoliko slika ...

Kasno mi je palo na um slikati, pa sam već dpšao do dijela kad sam probušio rupu i urezao navoj ... ali bit će još prilike ...  (y)

P5060395.jpg


zatim je upušten rub....

P5060399.jpg


ovo je "puškica" na samom početku navoja ...

P5060400.jpg


P5060401.jpg


pa sad alat sa konusnim navojem ...... (konus se baš i ne primjeti golim okom, ali ga ima....  :mrgreen: )

P5060402.jpg


P5060404.jpg


i na kraju po potrebi samo malo prijeći turpijom ako "puškica" viri koji djelić milimetra ...

P5060408.jpg




i da napomenem da je puškicu potrebno lagano namazati masom za osiguravanje vijaka (loctite) ...  (y)




Naravno, kao i u prethodnim sličnim temama, sve što radite, radite to na vlastitu odgovornost.... Ova tema je isključivo informativnog karaktera i svaki posao koji radite na uzoru na ovu temu je na vašu odgovornost ...  (y)
 
Ljepo prikazano.
Postoji i sistem naziva RECOIL a može se vidjeti na http://www.vijci.com/index.php?p=recoil  (y)
 
znači ,koliko sam shvatio ta puškica u sebi ima navoj iste širine kao što je prije bio šaraf koji je pojeo prijašnji navoj!!! :misli:
 
ako je bio šaraf od 8mm opet će ići šaraf od 8mm ;)
 
Sistem koji je Straš pokazao je dobar ali je problem u tome što se mora bušiti rupa dosta većeg promjera da se sa recimo M8 opet vrati navoj na M8.
Ono što ja imam d Recoila su navoji koji zahtjevaju minimalno proširenje rupe pa je to na mnogim mjestima (pogotovo na samoj mašini) vrlo češće upotrebljavano.

Inaće, popravljeni navoj, pogotovo ako se popravlja onaj u aluminiju, je puno čvršči od originalnog jer su ugrađene puškice od tvrdog Inox-a.

Problem kod Recoila je taj što je KIT dosta skup. U kitu dolazi 10 puškica koje se onda naknadno mogu kupovat i zasebno. U alatu je odgovarajuće narezno svrdlo (neki čudni i nestandardni navoj), alat za navrtanje i alat za probijanje.

Za ostalo zovite tam kod mene u dućan.
 
ovaj recoil je puno prakticniji kad se mora popravljati navoj tamo gdje je vrlo malo stijenke...Ja sam s tim radio navoje m6 u glavi xt yamahe....xl honde...tamo pak ima vrlo malo mjesta. Kod nas jos nije bilo tih recoila pa smo kupovali u italiji.....davne 1996.... :mrgreen: Jedno je bilo bezveze da su pakovanja bila iskljucivo za popravak jednog tipa navoja Npr..za popravak m6 navoja kupio si kutiju u kojoj je bio svrdlo..nareznica...i 10 spirala. Ako si zelio za navoj m8...opet druga kutija sa komplet asortimanom....Nepotreban trosak jer neke su se stvari duplale bezveze...Neznam danas kako je.... :?
 
Ne znam sta je Recoil  :misli: ali ne vjerujem da neznate za Heli-Coil  :?
 
strasilo said:
Bilo je nekih upita vezano za navoje kad se iskinu iz pojedinih dijelova i slično ... a ja sam evo imao priliku ovih dana to raditi na jednim kočionim čeljustima....

Postoji specijalni alat za takav posao koji se sastoji od nekoliko alatki ....

Prvo dolazi profilirani borer (svrdlo) određene debljine, zatim dolazi ureznica određenog koraka, satim upuštač profiliran prema tzv. "puškici" i na kraju konusni navoj koji će "puškicu" postaviti na svoje mjesto...

evo nekoliko slika ...

Kasno mi je palo na um slikati, pa sam već dpšao do dijela kad sam probušio rupu i urezao navoj ... ali bit će još prilike ...  (y)

P5060395.jpg


zatim je upušten rub....

P5060399.jpg


ovo je "puškica" na samom početku navoja ...

P5060400.jpg


P5060401.jpg


pa sad alat sa konusnim navojem ...... (konus se baš i ne primjeti golim okom, ali ga ima....  :mrgreen: )

P5060402.jpg


P5060404.jpg


i na kraju po potrebi samo malo prijeći turpijom ako "puškica" viri koji djelić milimetra ...

P5060408.jpg




i da napomenem da je puškicu potrebno lagano namazati masom za osiguravanje vijaka (loctite) ...  (y)




Naravno, kao i u prethodnim sličnim temama, sve što radite, radite to na vlastitu odgovornost.... Ova tema je isključivo informativnog karaktera i svaki posao koji radite na uzoru na ovu temu je na vašu odgovornost ...  (y)
Već godinama radili ja i frend (na slabijim motorima) ali zadnji put kad smo radili jedan "muški motor " jedan je rekao -stavi          Loctita-drugi-ne treba-stavljeno i vrti na pravim obrtajima već dugo ali kasno sam napisa (nisam pratio na vrijeme temu) ali je
          istina što je napisano-Na vlastitu Odgovornost jer bi svak počeo brljaviti a vrag nikad ne spava (y)
           
           
 
loctite treba staviti na vanjski navoj puškice.... čisto radi sigurnosti i kad se recimo izvrće šaraf da se ne izvrne i cijela puškica ...  (y)
 
a kako popraviti navoj na koji "nebu ovo išlo"
tekući metal? ponovno varenje pa bušenje?
 
pa moraš bušiti veću rupu, a šta kada imaš vrlo malo stijenke, tipa deklovi mašine
 
GIGA-TZR said:
pa moraš bušiti veću rupu, a šta kada imaš vrlo malo stijenke, tipa deklovi mašine

Otkad imaš navoj na deklu ?  :misli:
 
hehe zajeb... npr navoj koji drži dekl  mašine

btw, donesem ja kod tebe, trebat će jedno kg puškica  :mrgreen:
šala, moderatori nek brišu ovo što im se nesviđa
 
Heli-Coil je rjesenje.Set je skup i za svaki navoj novi set itd....Imao sam problem,bilo mi je skupo da kupujem set jer se ne bavim tim poslom da bih to kroz rad mogao i otplatiti.Raspitao se mnogi kazu tesko rijesilti ili tesko pronac kod nas set.Kod likova koji odrzavaju teske radne masine,utovarivace,bagere i ostale sam nabavio odgovarajucu spiralu.Kod metalo-strugara(tokara) kako ih vec gdje zovu sam rijesio ureznicu sa odgovarajucim korakom.Za ubacivanje spirale sam koristio vijak koji sam narezao na vrhu da bi se spirala mogla uvrnuti do kraja i recimo zakljucati,sto se radi sa odgovarajucim alatom...ali eto uz malo srece uspio sam to rijesiti,ogrebao se na dva mjesta i rijesio za dz.... :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=Gxnm8J9WXz8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=RFYa6sjhh_E&feature=related