Pozdrav svima iz Rusije

ma neee.. pisi kako je tamo, iz tvoje perspektive.. ionako malo znamo o Rusiji osim jutub filmica s dashcama i gledanja Putinovog loseg tena na TV.. uvik je dobro cut iz prve ruke.. u Rusiji se sigurno moze dosta toga dozivit i bilo bi interestanno posjetit je.. mozda ne bas u Moskvu.. 
 
Meni je prvi uticaj taj da imam osjecaj da si uvijek na nisanu neke duge cijevi,od carine do policije itd. Dosta mirise "vojska" na svakom koraku. Carinu obavlja vojska sa vojnim psima,sto je nama na primjer nepojmljivo da te netko na carini u vojnoj uniformi pretraziva... Engleski je u vecini slucajeva toliko los da se nemoguce sporazumjet, nije to isto ko u poljskoj gdje se mozes u jednoj mjeri sporazumjet na racun "slavenskog jezika" ajmo rec, u rusiji nas jezik zvuci isto kao kineski..
Nema smjeska od strane ljudi,dosta hladno ozracje s te strane,naredbeni izrazi lica na svakome...
Ne mora to bit svugdje tako u Rusiji,ipak je to velika zemlja,ali sam ja isao tamo gdje bi mentalitet trebao bit umjeren ( okolica st.petersburga)...
Dosta pijanaca i neotesanca posvuda, cak i na radnim mjestima sto je nama nepojmljivo vise-manje jeli...  Rodio sam se kasnije i neznam kako je bilo zivit u komunizmu,ali kad dodem u rusiju cini mi se da je to bas to i da se rusija nije nigdje pomakla...
Istina,industrija im je dosta jaka,pogotovo rudace i takvih stvari gdje se zaposljava veliki broj ljudi,medutim sve je to u maglovitom i tmurnom ozracju... U Moskvi nisam bio i ne mogu pricat,ali mislim da jedino Moskva u jednu ruku zivi u toj cijeloj ogromnoj zemlji...

Mozda je njima super,neznam,velika je razlika u mentalitetu,ali ne svida mi se to strahopostovanje koje automatski dobijem svaki put kad udem u rusiju,taj neki konstantan strah od necega...

Bar je takav moj dozivljaj u ovih tridesetak puta sto sam bio...
 
Osigurac said:
Meni je prvi uticaj taj da imam osjecaj da si uvijek na nisanu neke duge cijevi,od carine do policije itd. Dosta mirise "vojska" na svakom koraku. Carinu obavlja vojska sa vojnim psima,sto je nama na primjer nepojmljivo da te netko na carini u vojnoj uniformi pretraziva... Engleski je u vecini slucajeva toliko los da se nemoguce sporazumjet, nije to isto ko u poljskoj gdje se mozes u jednoj mjeri sporazumjet na racun "slavenskog jezika" ajmo rec, u rusiji nas jezik zvuci isto kao kineski..
Nema smjeska od strane ljudi,dosta hladno ozracje s te strane,naredbeni izrazi lica na svakome...
Ne mora to bit svugdje tako u Rusiji,ipak je to velika zemlja,ali sam ja isao tamo gdje bi mentalitet trebao bit umjeren ( okolica st.petersburga)...
Dosta pijanaca i neotesanca posvuda, cak i na radnim mjestima sto je nama nepojmljivo vise-manje jeli...  Rodio sam se kasnije i neznam kako je bilo zivit u komunizmu,ali kad dodem u rusiju cini mi se da je to bas to i da se rusija nije nigdje pomakla...
Istina,industrija im je dosta jaka,pogotovo rudace i takvih stvari gdje se zaposljava veliki broj ljudi,medutim sve je to u maglovitom i tmurnom ozracju... U Moskvi nisam bio i ne mogu pricat,ali mislim da jedino Moskva u jednu ruku zivi u toj cijeloj ogromnoj zemlji...

Mozda je njima super,neznam,velika je razlika u mentalitetu,ali ne svida mi se to strahopostovanje koje automatski dobijem svaki put kad udem u rusiju,taj neki konstantan strah od necega...

Bar je takav moj dozivljaj u ovih tridesetak puta sto sam bio...

Zanimljivo, ja nisam bio tridesetak puta, ali sam vidio par gradića, od Moskve do Ulan Udea.
Moj dojam je prilično suprotan. Hrvatski se pokazao jako koristan u dosta slučajeva, često misle da sam došao s neke ruske planine kad pričam  :LOL: Ali barem sitnice se razumiju. Za razliku od Poljske u kojoj hrvatski/poljski za mene nije funkcionirao.

Moskva je jedna Rusija, a sve ostalo prema istoku je neka skroz druga država.

Prema meni su ljudi bili jako srdačni, pogotovo kad se ide sve dalje na istok. Na prvu malo iznenađeni, ali vrlo brzo postanu znatiželjni i prijateljski. Jednom prilikom sam bio u petom mjesecu u Nizhny Novgorodu za vrijeme priprema za vojnu parada i vojnici su bili za šalu, tako da nisam dobio taj dojam strahopoštovanja.

 
NemoHR said:
0f3e204257fa89e6f82eb09aeea3e66d044775bd8c6e544300dbe3d9dd1f9d13_1.gif
8)
eto,
i kako joj sad zamjeriti kad ti kaže: "mmmmmmm, veliki moj medo"

:mrgreen: :LOL:
 
Fascinanta je to zemlja a i dosta velika, u hrvatskoj se mentalitet mjenja od grada do grada a kamo li u rusiji koja pokriva pola kugle zemaljske,tako da i nije nemoguce da su nam suprotni dojmovi...
+ sto su moji izleti u rusiju jedino poslovni i nisam nikad imao priliku upoznat nekoga "izvan posla" ajmo rec sto je veliki hendikep...

Zanimljivo to za jezik :p

U Gdansku proveo nekih mjesec i kusur dana (2012-2013 cini mi se) i bas smo se ljepo uspijevali sporazumjet na poljsko/hrvatskom dok u rusiji nije bilo nikakve sanse da dodemo na zajednicku frekvenciju...

Poznam par rusa i ukrajinaca vec duze vrijeme,oni mi istina,nisu ostavili dojam kao njihova drzava... 
 
Prošo sam ju od Vladivostoka do Rostova na Donu, bežal u Kazahstan i Mongoliju i opet joj se vračal...
Kad sam došl doma rekoh Rusija me više nebu vidla a opet ovo ljeto jezdim prema Murmansku  :neznam:
Nemrem ju definirat, na momente ti se zgadi sve to a s druge strane oduševi. Ono kaj vuče su ogromna prostranstva i jeftinoča (izvan velkih gradova). Ceste su uglavnom loše  :undecided:
 
Najvece razlike se ocitaju u oku onoga koji gleda
https://www.youtube.com/watch?v=xjRr5oRbwpk