Prava i zakoni van ceste!!!!

kepec 1995

New member
Naslov mozda i nije pravi,ali me zanima da li policija moze zaustaviti osobu koja ima motor za u sumu(koji nema svjetla,reg. itd.)-ako ga uhvati u sumi za vrijeme voznje!!??? hvala
 
Ako je u pitanju tvoja šuma, na tvojoj zemlji, ograđena tvojom ogradom... mislim da ne bi trebali.  :mrgreen:
Zapravo, mogu oni šta hoće, ali nekako imaš mrvicu više prava ako to radiš u svom dvorištu.
 
Policija te može zaustaviti i kad šećeš do dućana.  :mrgreen: Bila je jedna rasprava na tu temu na forumu legalis.hr, kopaj tamo pa ovdje kopiraj link da i mi vidimo. :cool:
 
ma nije moje niti ograđeno,po šumskim putevima onim kozjim,divljin putevima,i onin kojih sam izmislis(u sumi),mislija san da te ne smiju zaustaviti u sumi-ok,a za ovo do ducana-mogu te zaustaviti cisto iz provjere osobne ili je neka akcija ili si sumnjiv itd.Fala,ali ja cu i dalje po sumi po svome pa dokud doguran!!! :)
 
samo im nemoj govoriti da su krivo parkirali jel ćeš završit na noćenju u bajti  :mrgreen:
ovo je pravna država  :palacdolje:

ako vidiš u šumi  :police: bježiii  :mrgreen:
 
Author said:
samo im nemoj govoriti da su krivo parkirali jel ćeš završit na noćenju u bajti  :mrgreen:
ovo je pravna država  :palacdolje:

ako vidiš u šumi  :police: bježiii  :mrgreen:
još da vozi apriliu, negine mu  :mrgreen:
 
Author said:
samo im nemoj govoriti da su krivo parkirali jel ćeš završit na noćenju u bajti  :mrgreen:
ovo je pravna država  :palacdolje:

ako vidiš u šumi  :police: bježiii  :mrgreen:

Gazi ga  :police:
:jesus:
 
ako te zaustavi u šumi onda je neki privatnik..  :mrgreen:
jedino ako si im bježao po cesti pa te uhvatili u šumi drugi razlog nevidim.
 
skuco said:
ako te zaustavi u šumi onda je neki privatnik..  :mrgreen:
jedino ako si im bježao po cesti pa te uhvatili u šumi drugi razlog nevidim.
skuco, prema tvojoj lokaciji se vidi da govoriš iz iskustva  :mrgreen: :LOL:
 
Stalno su prisutne prepirke i razna tumačenja, zato bi i mene zanimao točan odgovor, ako postoji. Po svim putevima slobodno možeš voziti s uredno registriranim motorom, navodno i po "divljim" šumama, livadama, kozjim putevima i slično. E sad, da li isto vrijedi za nacionalni park, park prirode... i da li tamo isto vrijedi ovo za registraciju, nemam pojma. :mrgreen:
 
Vozila na aerodromima, povrsinskim kopovima, velikim gradilistima nisu registrirana niti ih zakon na to obavezuje.
Zato mislim da moraju birti registrirana, odnosno osigurana vozila koja koriste prometnice i sudjeluju u prometu.
Sumski put nikako nemozemo smatrati prometnicom, zar ne?=
 
znaci vecina se slaze da ti nemogu nista-ako si u sumi,jedino ako si im pobiga prema sumi,onda da,fala ekipa,sad cu mirnije luđački voziti po sumi-max. 60 hahahahaha
 
kepec 1995 said:
Naslov mozda i nije pravi,ali me zanima da li policija moze zaustaviti osobu koja ima motor za u sumu(koji nema svjetla,reg. itd.)-ako ga uhvati u sumi za vrijeme voznje!!??? hvala

Striktno gledano odgovor na tvoje pitanje glasi: može (smije) te zaustaviti ali nema osnove kazniti te (bar ne po ZSPC-u).

Ovaj drugi dio rasprave o šumskim putevima je priča za sebe, na šumskom putu odnosno bilo kojoj "nerazvrstanoj cesti" te mogu i kazniti po ZSPC-u.

Pravni temelj je u ZSPC-u
čl.2. st.1. toč.9 glasi
"9) »nerazvrstana cesta« je površina koja se koristi za promet po bilo kojoj osnovi i koja je dostupna većem broju raznih korisnika (seoski, poljski i šumski putovi, putovi na nasipima za obranu od poplava, pristupne ceste i prostori parkirališta, benzinskih crpki i sl.),"

S time da se podrazumijeva kako je ta "površina" namijenjena odvijanju prometa, što šuma nije ali šumski put je.
 
Bubbica said:
Vozila na aerodromima, povrsinskim kopovima, velikim gradilistima nisu registrirana niti ih zakon na to obavezuje.
Zato mislim da moraju birti registrirana, odnosno osigurana vozila koja koriste prometnice i sudjeluju u prometu.
Sumski put nikako nemozemo smatrati prometnicom, zar ne?=

Znači pogrešno!!

Objašnjenje je u mom postu iznad.
 
Osobno iskustvo iz 2007. godine. Znači stari zakon i ne mogu reci jel bi me isto kačilo i po novom.
Off road vožnja, pao i slomio nogi. Bolnica zvala Policiju.
Zapisnik, slikanje polja/brda gdje sam imao nesreću. Motor neregistriran i ja bez odgovarajuce vozačke, ni A ni A1.

Kaznu dobio nisam jer nisam sudjlelovao u prometu.
To je moje iskustvo off-road i Policije.

Šumski put? Sve ide po Zakonu i kako Zakon trerira taj put. Ali ako si van puta na sigurnom si.
 
Ja sam to malo proucavao i naisao na ovo..

Zakon o zastiti prirode:

Članak 32.
(1) Za organiziranje vožnje, vožnju i parkiranje vozila na motorni pogon (test vožnje, cross vožnje, off-road vožnje, športske, natjecateljske i promidžbene vožnje, i sl.) izvan svih vrsta cesta, na poljskim putovima i uređenim stazama potrebno je ishoditi dopuštenje Ministarstva uz suglasnost središnjeg tijela državne uprave nadležnog za poslove poljoprivrede i šumarstva.
(2) U slučajevima obavljanja službene dužnosti, poljoprivrednih, šumarskih ili drugih dopuštenih djelatnosti, kada je to u skladu s ovim Zakonom i drugim propisima, dopuštenje nije potrebno.

Članak 198.
Novčanom kaznom od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba ako:
– vozi i/ili parkira vozilo na motorni pogon izvan naselja, svih vrsta cesta, poljskih putova i uređenih staza za vožnju (članak 32.),

 
Zato sam i napisao

Iceberg said:
Striktno gledano odgovor na tvoje pitanje glasi: može (smije) te zaustaviti ali nema osnove kazniti te (bar ne po ZSPC-u).
...

jer u praksi se policija ograničava samo na ZSPC, iako pravno gledano ti mogu izdati prekršajni nalog i za pojedine prekršaje iz drugih Zakona.
 
kepec 1995 said:
ma nije moje niti ograđeno,po šumskim putevima onim kozjim,divljin putevima,i onin kojih sam izmislis(u sumi),mislija san da te ne smiju zaustaviti u sumi-ok,a za ovo do ducana-mogu te zaustaviti cisto iz provjere osobne ili je neka akcija ili si sumnjiv itd.Fala,ali ja cu i dalje po sumi po svome pa dokud doguran!!! :)
Pazi se medvjeda,lako ćeš za policiju. :mrgreen: