Pravno pitanje u vezi kupnje motora.

NiksA_Vz

New member
Ovako, htio bih kupiti jedan skuter koji glasi na firmu. Tip koji je vlasnik
firme mi veli da skuter mora biti registriran do 7. mjeseca ove godine. Onda mu izlazi registracija, e sad, on mi kaze da mu onda izlazi iz amortizacije i da se onda moze obaviti prijenos i kupoprodajni ugovor. Mene zanima da li je to opce istina te kakav ugovor
moram ja s njim sklopiti cisto da budem pravno osiguran da mi on ne uzme skutera... recimo da mu firma propadne i onda mi dodju zapljeniti skuter ili nek recimo prijavi kradju.
Ima tko iskustva sa time ?

Motor je aprilia sr ditech 50 kubika 2001.godiste.
ja sam imal u vidu kao da mi da punomoc da se vozim, plus da kod javnog biljeznika sklopimo neki ugovor kojim se on obvezuje da u 7. mjesecu kad njemu motor izlazi iz amotrizacije njega prepise na moje ime...
ja taj motor sad kupujem po cijeni od 9800 kn...
Jos se nisam s njim nist cul, al ja bi recimo platil taj porez na taj
skuter, ako bi on ga odmah prenjel na mene, samo me zanima kolko bi taj porez iznosil.. jer more tko to provjeriti ???
puno hvala na odgovorima.
 
On tebi mora ispisati racun kao kad kupujes u ducanu i on mora platiti PDV na tu sumu a to je 1767 kuna i na kraju mora platiti porez na dobit, u svakom slucaju on netreba njega amortizirati, moze ti ga prodati koliko ja znam.
Ovako taj motor glasi na firmu, on ako ga zeli tebi prodati mora ti napisati racun i to ti je najveca garancija da si ga ti od njega kupio, bez racuna nema kupnje, a ovo ostalo za prijenos i amortizaciju neznam tocno mozda netko drugi zna.
 
Njegova amortizacija nema nikakve veze s novim vlasnikom. To je pitanje njegovog knjigovodstva i prikazanog troška s obzirom da prodaje stvar koja još ima knjigovodstvenu vrijednost. Ovako, on ustavri želi da mu amortizacija istekne pa da nema knjigovodstveni gubitak, dakle ako ti ga papirnato prodaje tek u 7. mjesecu. PDV istina mora biti plaćen, ali ga u principu mora platiti novi vlasnik (ili ti ga stari vlasnik može refundirati ak se tako dogovorite). Ti si pretpostavljam fizička osoba pa nemaš pravo na vraćanje tog PDV-a kasnije. On ti račun mora napisati u svakom slučaju.
 
Meni to sve izgleda ko neka muljaza... uzas, a kaj je najgore, stvarno mi se svidja taj skuter i u dobrom je stanju...
Znaci, on meni izda racun recimo sad, a tek ga knjiži u 7. mjesecu... A i 7 mjesecu onda napravimo i prijenos na mene. Jel to izvedivo ? kao oblik jamstva ?
 
Račun mora biti knjižen u onom mjesecu u kojem je izdan, dakle koji je na računu. Ovo ne mora nužno biti muljaža, koliko sam shvatio stari vlasnik ti predlaže da ti ga papirnato proda tek kad njemu istekne amortizacija kako on ne bi imao dodatnih troškova. Ako se dogovoriš s njim da on ipak ranije proda stvar i ostvari gubitak prodajom neamortiziranog sredstva (možda kroz nešto veću kupoprodajnu cijenu skutera) cijeli se posao može i odmah završiti. Ipak, oprez!
 
Sve je krivo od pocetka!!!
Mora ici ovako:

Pravno pitanje u vezi kupnje skutera.


:wink:
 
Stavi vlasnika firme pred izbor: prodaj ga sad ili ga necu kupiti. Njegova obveza je da tebi izda račun, sa PDV ako je u sistemu PDV. Da li će on platiti PDV ili ne nije tvoja briga, bitno je da račun ima sve sto treba imati: naziv, sjedište i MB prodavatelja, tvoje ime i prezime i adresu, opis motocikla i cijenu. I naravno zig i potpis prodavatelja i po mogucnosti nek ti uz racun da i otpremnicu za motocikl, kao dokaz da je on tebi isporucen, sto ces ti potvrditi potpisom, a on pecatom i potpisom. Ako ces platiti u gotovini, zamoli ga da ti napise potvrdu ili blagajničku uplatnicu da si motocikl platio. Ako placas putem uplatnice u posti ili preko svog tekuceg računa na njegov ziro-racun, obavezno sacuvaj kopiju uplatnice ili neki drugi dokaz da si platio racun. A one price o amortizaciji ..... to nek mu rijesi knjigovodja.... nije tvoj problem. Sretno.
 
Stvar je u tome da tip hoce da mu prodje amortizacija koja istice u 7. mjesecu i nakon toga taj skuter u njegovim knjigama nema vise vrijednosti odnosno amortiziran je u cijelosti pa ce ti izdat racun na 100 kn i na to platit PDV.Ti cas njemu na ruke dat 9800 kn a na racunu koji dobijes sa kojim cas ici prepisat i registrirat motor na sebe ce pisat cijena 100 kn. Nikog nije briga koliko si ga ti stvarno platio.