Preko granice s tuđim motorom

ivan_m

Well-known member
Zanima me oću li imati problema preko granice ako idem s tuđim motorom, je li potrebna kakva punomoć ili nešto, da ne bi još ispalo da sam lopov?

Kakva je situacija ako je recimo motor na očevom imenu ili nekom užem članu familije?

hvala
 
Ovjeri punomoc kod javnog biljeznika i nemaš nikakvih problema,taj papir moraš imati uz prometnu!
 
ili ispuni punomoć u HAK-u pa nećeš ni za ovjeru potrošit novce

po našem zakonu ti ne treba punomoć, ni po slovenskom

ali Slovenci zezaju tako da ju je bolje imati

uvijek postoji izlika organima da je možda vozilo ukradeno

tako da je HAK-ova punomoć definitivno najbolja opcija
 
Treba li vlasnik dati punomoć drugoj osobi kada ona koristi njegovo motorno vozilo?

Zakonom o Hrvatskom auto-klubu (NN 2/94), člankom 6. stavka 1. točke 3. propisano je da HAK, između ostalih, ima ovlasti izdavati vozačima dozvolu za upravljanje tuđim motornim vozilom na teritoriju Republike Hrvatske i u inozemstvu, te o tome voditi popis, temeljem čega se otklanja sumnja o nelegalnom raspolaganju vozilom.

Sukladno rečenom, ukoliko postoji sumnja o postojanju kaznenog djela ili prekršaja, granična policija može obaviti dodatne detaljne provjere o vozaču i vozilu. Takve odredbe regulirane su Zakonom o nadzoru državne granice (NN 173/03), kao i Pravilnikom o načinu obavljanja nadzora državne granice (NN 164/04).
             
Neposjedovanje dozvole za upravljanje tuđim motornim vozilom tj. punomoć vlasnika, putnog naloga firme i slično, ne može biti razlogom zapriječavanja izlaska vozila iz Republike Hrvatske, ukoliko to susjedna država svojim propisima ne zahtjeva.
 
Znači bez obzira što je motor na očevom imenu triba napraviti punomoć... Hvala  (y)
 
Ja putujem vec dvije godine po razlicim kontinentima  :mrgreen: sa motorom koji ne glasi na mene. HAK-ovu punomoc imam ali to nitkoga ne zanima, ni policiju niti carinu
 
šta je sigurno, sigurno je, bolje je imat uza se  (y)
 
Zivim u Nizozemskoj i cesto putujem po Europi sto autom a sto motorom koji vecinom ne glase na moje ime i nikada nisam imao nikakvih problema.Dobro uvjek postoji mogucnost  da naides na neku budaletinu na granici ali iz mojeg iskustva to je vrlo rjetko! (y) (y)
 
skorpion said:
Ovjeri punomoc kod javnog biljeznika i nemaš nikakvih problema,taj papir moraš imati uz prometnu!

S tom punomoći od javnog bilježnika možeš obrisat guzicu u inozemstvu,
jer jedino vrijedi HAKova punomoć za upravljanje tuđim vozilom. Sreća je
da to rijetko traže, a i po zakonima većine zemalja ti ni ne treba punomoć.
No meni su tražili dva puta ( auto je bio od firme, nije motor u pitanju, ali
je ista stvar ) - jednom u Slovačkoj i jednom u Danskoj, sve je to bilo prije
cca. 6-7 godina. Kakva je sad situacija nemam pojma, no najbolje je imati
HAKovu punomoć.
 
punomoć na kojoj je ovjeren potpis kod javnog bilježnika ne bi trebala predstavljati problem
osim ako se nije mislio na eventaulni prijevod pečata ovjere potpisa i eventualni apostile, što sumnjam

mislim da je i na HAK-ovim stranicama, ili njima sl., isto za punomoći navodi ili HAKOva ili ovjerena kod bilježnika
 
Postoji međunarodna vozačka i međunarodna punomoć. Jedno i drugo su u biti prijevodi originalnih dokumenata. Izdaje ih HAK, vozačka košta 190 kn, za punomoć ne znam, vadio ju je Linza kada smo išli u Tunis.

http://www.hak.hr/clanstvo/odjel-touring-poslova.aspx
 
liberty said:
ili ispuni punomoć u HAK-u pa nećeš ni za ovjeru potrošit novce

po našem zakonu ti ne treba punomoć, ni po slovenskom

ali Slovenci zezaju tako da ju je bolje imati

uvijek postoji izlika organima da je možda vozilo ukradeno

tako da je HAK-ova punomoć definitivno najbolja opcija

i ne samo oni, mene su već dva put izhebali u mozak na granici sa BiH, federalni policajci, auto od staroga glasi na njegovo ime, na mojoj osobnoj i vozačkoj te na prometnoj od toga auta ista adresa, ali ne.....majmuni su mi dva puta mozak popili tražeći punomoć.... :shock:
 
šta da vam kažem

ja sam jedan vikend bio u Umagu i mislio sam preko granice skočiti u Italiju po par moto čassopisa
kako glasi auto na djevojku - nisam se usudio da za tih 30 min u stranoj državi ne budem u probemima
a nije da se ne znam izvuči iz pravnih problema
 
i ja bi si napravio punomoć, ali nažalost nepoznam vlasnika svog motora...  :misli: