Privremeni uvoz vozila

bocojaki

Well-known member
Jel ima neko iskustva s privremenim uvozom vozila za stranca koji ima odobren privremeni boravak u RH.
Za neke stvari znam da se plaća samo 8% prilikom privremenog uvoza...
Kako stoje stvari sa registracijom takvih vozila ( kolika su davanja ) u RH?
Znam da se dobije zelena tablica a nekad davno se s takvim vozilom moralo odlaziti na carinu svakih godinu dana.
Ovo sam našao ali nekaže ništa o troškovima privremenog uvoza...

http://www.cvh.hr/cvh/propisi-i-upute/pravilnici/zakon-o-sigurnosti-prometa-na-cestama/pravilnik-o-registraciji-i-oznacavanju-vozila.aspx
 
Ne sjećam se više detalja, znam da je zadnja kalkulacija bila preskupa i od onda je to bilo skinuto s dnevnog reda a stranci su se okrenuli ka dugoročnom najmu.
 
Po slovu zakona o stranim državljanima kažu da treba platiti 13% od vrijednosti ( trošarina ) i da se vozilo može voziti na zelenim tablicama 24 mijeseca a nakon toga plaća se carina i pdv ili se vozilo vraća u državu iz koje je uvezeno.
Mene zanima jel može stranac kupiti vozilo u EU (SLO ) i privremeno ga uvesti bez plaćanja poreza i carine a da nije državljan EU?
U zakonu su malo spetljali carinske i zakone o registraciji tako da oni mogu to tumačiti kako im se svidi.
Iz iskustva znam da se netreba previše  slikati ( ispitivati ) po carini jer onda oni protumače zakon na svoj način...
 
Bolje da te odjebu odmah nego kad je auto u žici, nije zakon slučajno takav.
Što se tiče pouzdanosti informacija iz institucija, evo ti primjer: vodila se rasprava oko auta i dvojnog državljanstva, ja protiv cijelog MUP-a u Heinzlovoj, preko posrednika koji je slučajno na forumu :mrgreen: i svi šefovi su tvrdili da se nešto može a ja da ne može. Na sreću, ili nažalost :mrgreen: , carina je sve znala i bio sam u pravu. :jesus:
 
Ja vidiš imam drukčijeg iskustva, ono što je carina rekla da nemože jer su tumačili zakon na svoj način ispalo je da nema problema ako odmah imaš potrebnu dokumentaciju i pojaviš se sa svim papirima na licu mijesta za razliku kad sam zvao da pitam koja dokumentacija je potrebna rekli su da nemože to tako.
Radilo se o vozilu koje dolazi u hr sa povratnikom.
Kad sam pitao šta treba sestri koja ima dvojno državljanstvo da doveze motor u RH kao povratnik rekli su da ona nije povratnik i da to nemože.
Onda sam prikupio potvrdu o boravku dužem od 12 mijeseci i knjižicu vozila na njezino ime stariju od 6 mijeseci nisam spominjao dvojno državljanstvo i sve prošlo bez problema...
 
To je ono što kažem netreba se previše slikat po carini i muriji nego prikupiti dokumentaciju koju zakon propisuje i tu oni gledaju papire.
Ako se pojavljuješ kao osoba s pitanjima onda gledaju tvoju situaciju i prema tome tumače zakon...
 
Sigurno znaš bolje od mene, imao sam samo par specifičnih situacija i tu sam uglavnom pitao stručnije od sebe. Moj način rada je da pripremama teren unaprijed. Kod privremenog uvoza je problem bio u novcu, ne proceduri. Ali opet velim, davno je bilo i ne bi stavio ruku u vatru.
 
Privremeni uvoz je jedno a uvoz na osnovu povratnika je drugo.
Povratnik nemože biti osoba s dvojnim državljanstvom. Ako im ne spominješ dvojno državljanstvo onda uz jcd i potvrdu boravka gdje cariniš vozilo priložiš i izjavu ovijerenu kod javnog bilježnika da nisi radio uvoz kao povratnik u RH nikad prije.
Koja je procedura kod privremenog uvoza?
Konkretno:
Jel može supruga koja je državljanka Tajlanda i ima privremeni boravak u RH otić u Slo i kupit tamo motor i privremeno ga uvesti u RH i da plati samo trošarinu a motor dobije zelene tablice?
 
bocojaki said:
Ako se pojavljuješ kao osoba s pitanjima onda gledaju tvoju situaciju i prema tome tumače zakon...

Pitaj špeditera, ne moraš se osobno pojaviti na carini
 
DamirK said:
Pitaj špeditera, ne moraš se osobno pojaviti na carini

I to sam naučio i to je istina samo moraš biti siguran u špeditera da on uslijed neznanja pita carinu...