Problem sa papirima - po ne znam koji put, molim savijet

koshchall

Active member
Nisam uspio naći novije informacije pa bih pitao zna li tko što mi je uraditi.

- prije otprilike 5 godina prodao sam motor kupcu, Ugovor ovjeren kod JB, motor registriran, napomene u ugovoru da tablice ostaju vlasniku.
- nakon nešto više od godine dana dolazi kući kazna za povrat tablica - pišem prigovor i prilažem kupoprodajni ugovor, kupac je otišao kasnije i platio kaznu ali nije vratio tablice !?!
- Neki dan me zove najnoviji vlasnik da je on motor kupio od tamo nekog koji je opet od tamo nekog, uglavnom povezao sam njega i prvog kupca.
- Sada je situacija da krajnji kupac ima i papire i motor i tablicu, u MUP-u se ja još vodim kao vlasnik i oni tablice potražuju ???
- Navodno sadašnji kupac ne može vratiti u mup tablice jer nije vlasnik, onaj 1. kupac nije platio porez....

Ne znam kakvo je sa pravne osnove da ja vratim tablice predstavljajući se kao vlasnik pa da napravimo novi kupoprodajni... 
Zar to ne bi bilo utaja poreza i 2x prodaja istog vozila jer ja u načelu više nisam vlasnik...

Mislim da bi 1. kupac trebao otići u poreznu i platiti porez te u MUP vratiti tablicu, a zatim neka naprave kupoprodajni....

:misli: :misli: :misli:

 
a zar nije bilo neko pravilo da u roku od 15 dana moras platiti porez? i ako ne platis porez ugovor se ne vazi vise? tako je nekako bilo ako se ja sjecam dobro.
po nekom onda tako mom zakljucki ako taj drugi vlasnik nije platio porez,znaci ugovor izmedju tebe i njega kao vise ne vazi i motor se kao i dalje vodi na tvoje ime?
onda bi ti i taj sad novi vlasnik trebali napraviti kupoprodajni.
e sad kako su oni svih tih godina regali motor bez tebe?
100 pitanja na kraju
 
Najvjerojatnije nisu vise registrirali taj motor. Kupac nije platio porez i time nije motor preveo na svoje ime (nije odradio proceduru do kraja), u MUP-u se motor vodi na tvoje ime kao vlasnika (pretpostavljam da nisi odjavio motor kada je izbio problem sa isteklom registracijom, a tablica nije vracena. Mozes skupa sa sadasnjim posjednikom motora otici do MUP-a i objasniti situaciju, oni ce vam dati pravi savjet. Pretpostavljam da bi ti kao vlasnik (jer tvoj kupac nikada nije platio porez i postao zvanicni vlasnik motora) i sadasnji posjednik motora trebali napraviti kupoprodajni ugovor (sto je logicno).
 
enduro said:
Pretpostavljam da bi ti kao vlasnik (jer tvoj kupac nikada nije platio porez i postao zvanicni vlasnik motora) i sadasnji posjednik motora trebali napraviti kupoprodajni ugovor (sto je logicno).

To bi bilo najjednostavnije za cijelu priču, ALI...

Time prvi vlasnik priznaje da su sva dotadašnja sranja njegova krivica, i tereti ga se za prethodne prekršaje, nevraćanje tabli itd itd...

Inače preostaje natjerati sve u slijedu da svaki podmiri svoje obveze, što im sigurno ne pada na pamet, pa bi trebao na MUP-u sa originalnim ugovorom prema prvom kupcu dokazivati da on nije bio dužan vraćati tablice, nego taj kupac, i neka njega stišću... ili neka policija odradi tu priču, ili neka dođe do suda koji će onda taj ugovor priznati kao dokaz i skidanje krivice sa kojom ga tereti policija.
 
Ako imaš kopiju ugovora ne mogu ti ništa,ako ne zatraži u tog JB ovjerenu kopiju (oko 50kn)pa si na sudu čist nikakvih kazni,a ako će oni reg motor nek sami to riješavaju.
 
DD750 said:
Ako imaš kopiju ugovora ne mogu ti ništa,ako ne zatraži u tog JB ovjerenu kopiju (oko 50kn)pa si na sudu čist nikakvih kazni,a ako će oni reg motor nek sami to riješavaju.

Tocno tako. Ako imas ovjeren ugovor u kojem pise da mu ostavljas plocice, cist si ko suza. Neka oni rjesavaju problem
 
Ah, ne brinu me kazne, to je čisto, želim samo na što lakši, a opet zakonit skinuti to sa grbače.....
 
Maestral said:
Tocno tako. Ako imas ovjeren ugovor u kojem pise da mu ostavljas plocice, cist si ko suza. Neka oni rjesavaju problem

Problem je što se ovjeravao potpis prodavatelja.
 
koshchall said:
Ah, ne brinu me kazne, to je čisto, želim samo na što lakši, a opet zakonit skinuti to sa grbače.....
Mislim da po novom pravilniku (ovo najfriškije šta su uveli s prijepisima na STP) možeš od MUP-a pisanim putem tražit da se vozilo odjavi u sustavu, jer ga kupac nije u zakonom propisanom roku prepisao na sebe.

Nakon toga više nemaš ništa s njim.

:neznam:

Sent from my toilet seat using HTC FartPhone
 
EnduroLab said:

što zašto?
ovjeravao se prodavateljev potpis jer je tako bilo propisano
problem je jer je ovjeren prodavateljev potpis, pa ne možeš po kratkom postupku dokazati da si ga prodao kupcu
 
enduro said:
Najvjerojatnije nisu vise registrirali taj motor. Kupac nije platio porez i time nije motor preveo na svoje ime (nije odradio proceduru do kraja), u MUP-u se motor vodi na tvoje ime kao vlasnika (pretpostavljam da nisi odjavio motor kada je izbio problem sa isteklom registracijom, a tablica nije vracena. Mozes skupa sa sadasnjim posjednikom motora otici do MUP-a i objasniti situaciju, oni ce vam dati pravi savjet. Pretpostavljam da bi ti kao vlasnik (jer tvoj kupac nikada nije platio porez i postao zvanicni vlasnik motora) i sadasnji posjednik motora trebali napraviti kupoprodajni ugovor (sto je logicno).

Pa ne definira vlasnika placen porez za boga miloga.
Ugovor je ovjeren kod javnog biljeznika i kao taka datiran i pohranjen. To je pravovaljan dokument.
Prvi kupac eventualno moze pokusati osporiti svoj potpis (nadam se da je potpisao ugovor?!?) , ako je ovjeren samo potpis prodavatelja ali to ce vjestak rijesiti (ako uopce dodje do te faze).

Ti imas pravovaljani kupoprodajni ugovor i ovjerom svog potpisa i izjavom da darujes tablice si oslobodjen bilo
kakve odgovornosti za nevracanje plocica ili odjavljivanje.  I neka te tuzi tko god hoce i proba osporiti ugovor.
 
F800X said:
To bi bilo najjednostavnije za cijelu priču, ALI...

Time prvi vlasnik priznaje da su sva dotadašnja sranja njegova krivica, i tereti ga se za prethodne prekršaje, nevraćanje tabli itd itd...

Inače preostaje natjerati sve u slijedu da svaki podmiri svoje obveze, što im sigurno ne pada na pamet, pa bi trebao na MUP-u sa originalnim ugovorom prema prvom kupcu dokazivati da on nije bio dužan vraćati tablice, nego taj kupac, i neka njega stišću... ili neka policija odradi tu priču, ili neka dođe do suda koji će onda taj ugovor priznati kao dokaz i skidanje krivice sa kojom ga tereti policija.

Upravo tako ovo prvo u citatu

Kakvo ponovo radjenje ugovora itd. To neplacanje poreza ti je najmanji problem ako im potpises na novo..

Od kud ti znas koliko je kazni on uspio napraviti, mozda opljackati sto sa tim motorom ili ubiti mozda nekoga (mislim glupo i smijesno ali bilo je slucaja, doduse sa autom) i sad bi ti sa ponovo radjenim ugovorom prakticki sve to svalio na sebe (ukoliko postoji nesto naravno) zbog cega? Sto ekipa radi jer su idioti (to bude sa skuterima najcesce i jos zalosnije jer je tamo porez mizerija) kupoprodajni na kupoprodajni i onda ti nakon par godina dodje lik na vrata i kaze da je on vec 7 vlasnik i moli da se napravi ugovor novi.. kak da ne, crta frende nista osobno ali javi se onom od koga si kupio motor/skuter, a onaj koji je prvi kupio i nije prenio nego samo dalje prodao na ugovor samo neka proba doci na vrata, moze samo dobit po tamburi kaj maltretiraju i oduzimaju vrijeme jer je on kreten
 
Shepa said:
Mislim da po novom pravilniku (ovo najfriškije šta su uveli s prijepisima na STP) možeš od MUP-a pisanim putem tražit da se vozilo odjavi u sustavu, jer ga kupac nije u zakonom propisanom roku prepisao na sebe.

Nakon toga više nemaš ništa s njim.

:neznam:

Sent from my toilet seat using HTC FartPhone

je moglo se i prije sa ugovorom u policiji, ali procedura traje par mjeseci i onda kupac dobije obavijest da mora prepisati vozilo, ali bez posljedica, iako je dužan to obaviti u 15 dana..

problem je kad ga i odjaviš u policiji, u evidenciji vlasništva si vlasnik sve dok ga idući vlasnik ne prijavi na sebe..
ako ga prodaš, a idući vlasnik ga ne prepiše na sebe, ili ga više ne registrira, ti si vječni vlasnik, u evidenciji vlasništva, bez obzira na ugovor..
 
go-go said:
je moglo se i prije sa ugovorom u policiji, ali procedura traje par mjeseci i onda kupac dobije obavijest da mora prepisati vozilo, ali bez posljedica, iako je dužan to obaviti u 15 dana..

problem je kad ga i odjaviš u policiji, u evidenciji vlasništva si vlasnik sve dok ga idući vlasnik ne prijavi na sebe..
ako ga prodaš, a idući vlasnik ga ne prepiše na sebe, ili ga više ne registrira, ti si vječni vlasnik, u evidenciji vlasništva, bez obzira na ugovor..

I na kraju opet ugovor  :021:
 
prijavite da je izgubljena i više ju nitko neće potraživati a pleh bacite u otpad (y)
 
Potraživat će ju policija, no ne treba ju baciti, u garaži na zidu uvijek ima mjesta za uspomene...  :mrgreen:
 
uostalom, zar nije već neko vrijeme, ako po isteku registracije u roku 15 dana ne vratiš pločice ili ako ne registriraš vozilo, mislim da je godinu dana, da se automatizmom odjavljuje i poništava pločica  :misli: