Prodaja motora, kako proci sigurno i koje su obaveze

P.S. Ukoliko kupuješ motorno vozilo u privatne osobe sljedi porez na prijenos vlasništva,konkretno me država za Kiu i Kawasakija olakšala za 4000 kn (Kia) i 2300 kn (Kawa) plus godišnji porez na.luksuz u iznosu od 500 kn ( Kia) i 1000 kn (Kawa)
Cura na tehničkom mi kaže gospodime više vas je izaša tehnički za motor nego čovika prije za kamion 😅
 
  • Haha
Reactions: neven and Dene
Skineš li onda cijenu za iznos tehničkog 🤔
Koje su to gluparije,zakonski rok za prepis je 15 dana nakon toga možeš prijaviti da vozilo nije prepisano a dokaz imaš u vidu kupoprodajnog ugovora.
Ovo lito mi doša lik proba kratko Horneta uz moju pratnju na frendovom motoru.Napisali kupoprodajni,čovik izbroja pare i idući dan ga prepisa...
Ove godine san ima i tri kupnje (i dvi prodaje Hornrta i CBF-a) i svaka je protekla bez greške hvala Bogu ( bilo je prije slučajeva di nisan moga prepisati auto jer je lik bija prezni dužnik).
Prva kupnja auto,naša,dogovorija proba i kupija.Napisali ugovor, provjerija u servisu i na tehničkom sve i izbroja pare te drugi dan prepisa na sebe 😃
Druga kupnja motor na neviđeno (CBF 1000) uplatija frendu pare koji ga je pogleda i samo otiša po njega...
Treća kupnja Kawasaki Z900RS bez tehničkog,doša kod čovika,prigleda motor,ostavija pare u frenda koji je čeka s njim i napravija kratki đir (čovik je naprabija probe).Otišli do tehničkog,provjerija jeli sve ok,da mu lovu i gas kući...
U zadnjem slučaju nema prijenosa vlasništva a da ne napraviš tehnički...
Odjavom reg. pločice se ne gubi tehnički ni osiguranje, ponovnom prijavom pločice na novog vlasnika vozilo može legalno sudjelovati u prometu i sve vridi do isteka reg.
Odjaviš i istog trenutka novi vlasnik prijavi i dobije tablicu nazad ili novu ako želi.
 
Pare, đir, ugovor, platiš kavu i buona notte.
Ako ti je sumnjiv i brineš se radi kazni, odradi prijepis vlasništva, a ti nemaš obveze prema državi.
 
  • Like
Reactions: Dene
ako novi vlasnik napravi prekrsaj, sa ugovorom to mozes pobiti (odn prebaciti na njega) al to je dodatno vrijeme i zahebancija... pa zato bolje to izbjeci brzim prijepisom.
BTW. dal kod kupnje vozite motor u neki servis u blizini il se uzdate u svoju procjenu?
 
Obavezno pozvati frenda mehaničara, koji je inače radia u MotoGp-u,ee onda sam vlasnik krene pivati o stvarnim problemima.
 
Radiš prijenos u roku par dana kako bih sebe zaštitio i spavao mirno. Kupio skuter, išao ga nakon par mjeseci regat jer je bila zima, a na kraju se ispostavilo da čovjek ima ovrhe... ništa vozi 150km na vrata, a ispred novi maxi scoot,e pa frendić vraćaj lovu ili ode tvoj motorić... kroz neke kombinacije je namirio pola iznosa a ostatak sam preselio na novu ramu...
Uglavnom dolazim na kupnju sa još nekim, tako da nikad nisam imao problema da odem probat jer ovaj drugi uvijek ostane pricat sa prodavacem.
Najmanje što možeš tražiti je da ti ostavi barem osobnu dok radi probu. Ugovorom si zaštićen ako ga imaš cijelo vrijeme kod sebe ukoliko se desi sr%nje, a za ovo da možeš tražit naknadnu odjavu ako ga ovaj ne prepiše na vrijeme prvi put čujem i to je super.
Uglavnom uvijek riješim prijepis u kratkom roku i obavijestim vlasnika i to je to.
Čim krenu zavlačenja i puno priče a ne napravi se ništa, odjavi ga na silu pa nek mu skinu tablicu daleko od kuće.
Za ove poreze i luksuz ako se uplati na račun ne znam jel ima kakve razlike(kada fizicka osoba prodaje fizickoj)
 
  • Like
Reactions: cadjo
Prvi motor kada sam prodavao, došao dečko iz Slavonije negdje, riješili ugovor doma kod mene, rekao kupuje motor za sebe, prebacuje odmah, bilo već navečer....

Nakon mjesec, dva odem na e-građane, vidim motor i dalje na meni, zvao ga, mislim da se nije javljao nešto. Zvao policiju, oni me po kratkom postupku prebacili na STP, zovem njih, kažu, vi više ne možete ništa, možete mu prijetiti sudskim postupkom, ali inače ništa, teret prebacivanja je na njemu...

Nakon još jedno mjesec dana zove on mene sad da bi on prodao motor dalje, jel bi ja htio potpisati novi ugovor sa novim vlasnikom, da ne plaća prijenos, rekao mu, hvala doviđenja, ja kupoprodajni ugovor imam.

Kako je prodao motor dalje, da li je platio prijenos pa on prodao, ili je išao falsificirati moj potpis u dogovoru sa novim kupcem, ne znam, ali prebačen je bio dalje jer više nije bio prijavljen na mene ubrzo nakon toga....
 
ovo da mozes sam odjaviti je 100% provjereno, jer sam to napravio pocetkom ljeta. I to po novom ide dosta brzo, jer je prije treblao nesto postom slati il ti njima il oni tebi (teta mi pricala al nisam bas pazio na satu 😬 ) al sad se to kao odmah u STP rijesi. Ak nece on sam, ti skines sa sebe pa nek si on radi kaj hoce, ti si cist.
 
  • Like
Reactions: MOONSHIELD
ako novi vlasnik napravi prekrsaj, sa ugovorom to mozes pobiti (odn prebaciti na njega) al to je dodatno vrijeme i zahebancija... pa zato bolje to izbjeci brzim prijepisom.
BTW. dal kod kupnje vozite motor u neki servis u blizini il se uzdate u svoju procjenu?
U svoju procjenu najčešće,volin da samnom ide još neki pacijent ka šta san sam pa kad ga pritresemo nema da je nešto propušteno.Generalno odustajen odma od motora koji nije po izgledu picikato...
 
Zna li tko da li igdje postoje ažurne upute što je sve potrebno napraviti prilikom kupnje rabljenog vozilia (motora)? Ali da je to vise manje pouzdano, idem gledat motor pa da se znam pripremit šta mi sve od papira treba, kolko trebam hodocastit po drzavnim uredima i kolko ce mi porez uzet
 
Moraš skinuti kilometre,ako prodajes,ako kupujes moras pitati dali su skidani,i nadat se iskrenom odgovoru
 
  • Haha
Reactions: mate
Vise sam mislio na obveze prema državi, ovo kako provjeriti motor prije kupnje imam vise manje pod kontrolom
 
ako je regan, das pare i potpises ugovor (ne nuzno tim redom), odes ga prijaviti na sebe u stanicu za tehnicki.
tam ti uzmu sve kaj ti trebaju uzeti i sretan si do iduce rege.
ak nije regan sve isto osim kaj ga moras regati.
nema vise biljeznika, pecata i sl. samo potpis i u stanicu za tehnicki i tam sve dalje (svjeze i provjereno od prije koji mj)
 
  • Love
Reactions: LukaLuka