Propelerdžije na Ducatiju - Tenerife 2022

esso_sa

Well-known member
Kako naslov kaže, ove godine smo kao destinaciju za odmor odabrali Tenerife. A to se u našem slučaju ne može nazvati odmorom ako ne uključuje i motor :) Obzirom na udaljenost te da bi se naš bavarac na tako dalekom putu vjerovatno komplet raspao :mrgreen:, odlučili smo da ne rizikujemo pa smo na Tenerife doputovali avionom (što je sigurno, sigurno je) i tamo iznajmili motor, inače opštepoznat po vrhunskoj pouzdanosti i kvaliteti - Ducati :mrgreen: Preciznije, Multistrada 950 (u daljem tekstu "kosilica" :mrgreen:). Zašto kosilica ? Pa zato što smo odlučili da je tako od milja zovemo, zbog njenog karakteritičnog zvuka koji nevjerovatno podsjeća na tu mašinu koja travnjake širom svijeta održava urednim :mrgreen:
Kosilica je bila 2018. godište, sa pređenih 40k kilometara i bez ikakve dodatne opreme. Činjenica da ručno moram podešavati preload zadnjeg amortizera je za mene, elektronikom razmaženog propelerdžiju bio šok ! No dobro, šta je tu je. Na otoku smo ostali 11 dana, ali smo motor iznajmili na 7, tako da će i ovaj putopis da pokrije toliko.

Prešli smo ukupno 1100 km za 7 dana, a ispod je log iz navigacije kako je to na kraju izgledalo

IMG_6132.PNG



Prva 2 dana boravka na otoku smo ostavili za aklimatiziranje, a onda smo otišli da preuzmemo našu kosilicu koju smo rezervisali mjesec dana unaprijed. Nakon brzinski obavljene papirologije, ubacujem ključ u bravu, dajem kontakt, kosilica nas na displeju pozdravlja sa "Desmo" porukom (nekome je izgleda žao dati pare za servis desma), povlačim čudno dugme za start motora, kosilica alnasuje kao da je krepao akumulator (tipični Ducati) ali pali, i ubrzo se našla na parkingu ispred našeg hotela
IMG_5746.jpeg


Brzo se spremamo, trpamo stvari u kofer i krećemo sa turnejom !

Dan 1 - Costa Adeje - Masca - Garachico - Los Gigantes - Costa Adeje (oko 120 km)
Screenshot 2022-08-30 at 14.14.08.png


Sipamo gorivo (jer smo kosilicu dobili na rezervi) i nakon vožnje u šoku prvih par kilometara (zbog raznih klepetanja, zvukova, zatrzavanja i generalno dojma da će se motor kompletan raspasti :mrgreen: ), stižemo do naše prve destinacije - malog sela Masca
Do sela vodi prelijepa, zavojita cesta sa koje se pruža prekrasan pogled

IMG_1207.jpeg

IMG_1206.jpeg
IMG_1215.jpeg


Propeler fahrer na kosilici
IMG_1213.jpeg
 
Last edited:
Još slika

IMG_5748.jpeg

IMG_5749.jpeg


Silazimo simpatičnom, uskom uličicom u dubinu sela
IMG_5754.jpeg


I naravno, žena otkriva skriveni restorančić gdje će se pokazati da ćemo pojesti najbolju ali i najjeftiniju hranu za vrijeme cijelog našeg boravka na otoku Tenerife

Ovo je poznato jelo na otoku - "Papas arrugadas con mojo", ili ti lokalni krompirići veličine golf loptice. Imaju specifičan ukus zbog vulkanskog tla u kojem se uzgajaju, kuhaju se u morskoj vodi dok ne ispari i onda se ostave još malo da se kora smežura i morska sol kristalizira. Jedu se sa sosovima "mojo", karakterističnim za Kanarske otoke, a prave se od raznoraznih paprika, lokalnog začinskog bilja, bijelog luka itd.
IMG_5775.jpeg



Poslije krompirića stiže i predobra domaća piletina koja se satima krčkala u zemljanom loncu sa raznim lokalnim začinskim biljem... Predobro ! Toliko dobro da smo na kraju kutljačom kusali sos :mrgreen:
IMG_5776.jpeg


Zadovoljni i siti palimo kosilicu (za veliko čudo upali iz prve :mrgreen: mada često nešto pukne u motoru ako pališ u brzini, pod kvačilom :unsure:) i nastavljamo predobrom cestom do naše sljedeće destinacije - gradića Garachico
Ovdje smo slučajno nabasali na lokalnu feštu (nešto oko lokalnih svetaca) za koju pojma nismo imali da se održava.
Kroz glavnu ulicu ide povorka prikolica koje vuku volovi, a na prikolicama su vesele ekipe u narodnim nošnjama, roštiljaju, sipaju sangrije i dijele tu hranu i piće ljudima na ulici :) Svira se, pleše... uglavnom veselo(y)

IMG_5782.jpeg

IMG_5781.jpeg

IMG_1238.jpeg

IMG_1244.jpeg
 
Last edited:
Ovaj je dobio kruh sa kojim može hraniti porodicu narednih 7 dana :mrgreen:
IMG_5783.jpeg


Pošto smo se skuhali na fešti (žena bi ostala još satima, ali ja sam već bio popizdio od vrućine 😡), idemo na lokalnu plažu da se okupamo prije dalje vožnje. Inače, ko ide na odmor da se kupa u moru neka preskoči Tenerife. Plaže uglavnom nisu čemu, mada smo pronašli par lijepih, a pošto je sjeverni Atlantik valovi ubijaju na većini plaža. Temperatura mora je OK, možda stepen-dva hladnije od Jadrana
IMG_5784.jpeg

IMG_5785.jpeg


Palimo kosilicu (opet upalila iz prve :oops:) idemo nazad prema smještaju, a usput svraćamo do "Los Gigantes" gdje se nalazi jedan od prirodnih morskih bazena. Namjera nam je bila da se i tu okupamo, ali voda je djelovala prilično ustajalo pa smo odlučili da samo uslikamo a kupanje preskočimo

IMG_1257.jpg

IMG_1258.jpg


Sa Los Gigantesom i završavamo turu koju smo planirali za 1. dan i brzo se vraćamo u naš smještaj u Costa Adeje
 
Last edited:
Dan 2 - Costa Adeje - vulkan El Teide - Puerto de la Cruz pa nazad okolo preko Santiago del Teide, kako bismo uhvatili i drugi krak ceste u blizini sela Masca koji veže Garachico sa Santiagom del Teide. Ukupno oko 150 km

Screenshot 2022-08-30 at 15.12.28.png


Palimo kosilicu (opet upali iz prve... pas mater ! a baš sam se naoštrio i čekao priliku da zajebavam @mate kako se Dukac raspao :mad:), u međuvremenu sam prebacio mapu iz Sport u Touring pa tako malo smekšao njene reakcije na gas, jer je 1. dan bila jako nezgodna za voziti 1. i 2. brzinom ispod 4000 rpm. Gas kao na prekidač i dosta zatrzavanja, jako nezgodno u sporim serpentinama kroz koje se prolazi 20 kmh, gdje je potrebna mirna kontrola gasa. Ne znam da li je to karakteristika ovih motora ili nešto sa našom kosilicom nije bilo OK, bolji poznavaoci Ducatija će vjerovatno znati.

Krećemo sa usponom na vulkan El Teide. Ovaj vulkan je inače sa svojih 3.715m nadomorske visine najviša tačka u Španiji, ali i otocima u Atlantiku. 3. je najviši vulkan na svijetu. Aktivan je, sa posljednjom zabilježenom erupcijom 1909. godine:mrgreen:

Do vulkana se vozimo predobrom cestom, bukvalno iznad oblaka :cool: Kako se penjemo tako se i krajolik mijenja, od kamenjara i krša, do šume pa opet krša

IMG_6202.jpeg

IMG_6200.jpeg

IMG_6199.jpeg

IMG_6198.jpeg


Propeler fahrer i kosilica, naoštreni za zavoje koji nas čekaju :cool:
IMG_1282.jpeg



Na usponu se zaustavljamo pored ogromnog bora koji je turistička atrakcija. Star je oko 700-800 godina, promjera 3,10m a visine 45m
IMG_1272.jpeg


IMG_1273.jpeg


Dok stojimo, koristim priliku da za forumsku publiku izbliza uslikam podlogu staza na kojima smo se vozili :mrgreen:

A da, dok smo se penjali po ovim zavojima preskočio nas je lokalac na Panigaleu. Ono baš da nam pokaže kako je on mangup, a mi turisti. Kontam, daj mi mog XR-a i par dana da se malo uštelim po lokalnim cestama, dao bih ti ja po toj 'čki Tenerifskoj… I tebi i toj italijanskoj kanti...
:mrgreen:
😈

IMG_5822.jpeg

IMG_5823.jpeg
 
Last edited:
Nastavljamo sa pentranjem i stižemo na plato ispod vulkana, vozimo se na 2.400m nadmorske visine, a krajolik oko nas je kao da smo na Marsu.
Obzirom na nadmorsku visinu, očekivao sa da se na Dukcu upali check engine lampica, jer su poznati po tome na višim nadmorskim visinama, ali to se nije desilo. Garant je lampica nekad prije crkla, jer je stalno bila upaljena :mrgreen:

IMG_5827.jpeg

IMG_5834.jpeg

IMG_5836.jpeg


Pogled iz doline na El Teide
IMG_5843.jpeg


Malo ceste i Marsa :)
IMG_1286.jpeg

IMG_1463.jpeg

IMG_1465.jpeg

IMG_1467.jpeg
 
Last edited:
Sa platoa vulkana lagano silazimo u Puerto de la Cruz. Nismo slikali, ali na toj strani skroz drugo vrijeme. Šuma i vozi se kroz oblak, sve vlažno na nama, vidljivost u pojedinim trenucima jedva 5 metara... Kako smo se spustili niže, tako vrijeme pređe u promjenjivo oblačno. Onaj oblačić sa suncem što bi meteorolozi rekli :mrgreen:
Tu idemo posjetiti još jedan bazen sa morskom vodom, da se malo okupamo i rashladimo. Ulaznica za 2 osobe je simboličnih 5 eur, što uključuje i korištenje ležaljki sa suncobranom

IMG_5851.jpeg

IMG_5852.jpeg

IMG_5853.jpeg


Pogled na obalu i gradske plaže (sa ovih brda u oblacima smo sišli u grad)
IMG_5848.jpeg

IMG_5849.jpeg

IMG_5850.jpeg


Nažalost, oblaci su se krenuli navlačiti tako da smo kupanje morali skratiti i požuriti nazad u smještaj, pa tako ovom kratkom posjetom Puerto de la Cruz i završavamo turu za 2. dan
 
Last edited:
Da sam zna mogli smo se nac i popit cugu...ja sam u santa cruz.
Jeste bili u subotu na Oktober festu u puerto de la cruz?
 
Kolko vas je ispao najam motora? Uopće nisam razmišljao o tome kad smo bili, samo smo komentirali ovo bi bilo super motorom, e ovo je dušo dalo za motor itd :mrgreen: Slike su super!
 
Dan 3 - istočna strana otoka. Autoputem do mjesta Guimar, pa onda nazad zavojitom cestom urezanom u brdo, preko Vilaflor i Arona nazad u Costa Adeje.
Ukupno oko 155km.

Screenshot 2022-08-30 at 17.15.02.png

Inače nas je ova ruta totalno polomila. Puše jak vjetar, jedva smo vozili autoputem, a onda nas je dionica od Guimara do mjesta Granadilla dokrajčila jer je cesta bukvalno zavoj na zavoj. Nema ni 30m da se vozi ravno, a svaki zavoj je približan serpentini, urezan u stijene pa imaš osjećaj da ćeš u desnim zavojima opaliti glavom od stijenu

IMG_6208.jpeg

IMG_6204.jpeg

IMG_6205.jpeg

IMG_6206.jpeg

IMG_6207.jpeg


Pogled na vjetro elektrane. Ima ih na stotine, a nije ni čudo jer na ovoj strani otoka vjetar ubija

IMG_1397.jpeg

Još malo zavoja
IMG_1374.jpeg


IMG_1389.jpeg
 
Last edited:
Potpuno polomljeni (iskreno i meni i ženi se povraćalo nakon ove dionice o_O), stižemo u Vilaflor gdje se zaustavljamo da ručamo.
Selo je na oko 1400m nadmorske visine, pa je i arhitektura onako malo planinska
IMG_5898.jpeg


Naručujemo opet lokalne krompiriće sa mojo sosovima plus drugu lokalnu deliciju - Conejo en salmorejo, u prevodu zec u sosu od zacinskog bilja


IMG_5901.jpeg


Metemo sve sa stola, palimo kosilicu i siti i zadovoljni se preko Arone spuštamo nazad prema smještaju i tako završavamo ovaj dan.
 
Last edited:
Da sam zna mogli smo se nac i popit cugu...ja sam u santa cruz.
Jeste bili u subotu na Oktober festu u puerto de la cruz?

E ko će ga znati...
Nismo bili na Oktober festu, vratili smo se sa Tenerifa 25.08

Kolko vas je ispao najam motora? Uopće nisam razmišljao o tome kad smo bili, samo smo komentirali ovo bi bilo super motorom, e ovo je dušo dalo za motor itd :mrgreen: Slike su super!

Punih 7 dana smo platili 710 EUR. Pored toga smo morali ostaviti i depozit u kešu - 500 EUR.
Ova Multistrada je tamo gdje smo rentali spadala u najskuplju po renti, za iste pare je bio još KTM 1190 adventure. Može se to i jeftinije ako se uzme slabiji motor, npr. Honda CB500X je 420 EUR 7 dana
 
Last edited:
Dan 4 - Costa Adeje, autoputem do San Cristobal pa onda zavojitom cestom kroz park de Anaga do plaže Teresitas na kupanje. Poslije toga autoputem nazad u Costa Adeje. Ukupno oko 200km

Screenshot 2022-08-30 at 17.05.37.png


Ovaj dan je bilo manje vjetra pa nas vožnja autoputem nije toliko polomila kao dan ranije. Provlačimo se pored San Cristobala i penjemo u šumovita brda parka "de Anaga".
Cesta vijuga kroz šumu, a na strani gdje se spuštamo prema plaži Teresitas izlazi iz šume u otvorene krajolike. Uglavnom, pored dionica koje se penju na vulkan i dionice koja vodi prema Masca-i, ova nam je po uživanju pri vrhu top liste dionica za vožnju

Šumovita dionica na strani uspona iz pravca San Cristobala
IMG_1413.jpeg

IMG_1417.jpeg


Otvorena dionica i cesta kojom ćemo se spustiti prema plaži Teresitas

IMG_1425.jpeg


IMG_1426.jpeg


IMG_5938.jpeg


Poslije ove prelijepe dionice stižemo i na plažu koja je, po našem mišljenju, najljepša na otoku
IMG_1456.jpeg


IMG_5940.jpeg


IMG_1453.jpeg


Ostajemo na plaži cijeli dan, kupamo se, a onda opet autoputem nazad u naš smještaj u Costa Adeje
 
Last edited:
Dan 5 - ovaj dan idemo u posjetu opservatoriju koji se nalazi na obroncima vulkana. Opservatorij se nalazi na 2.400m nadmorske visine i jedan je od većih na svijetu, a lociran je na otoku Tenerife zbog idealne klime i uslova za promatranje neba.
Pošto se opet penjemo na vulkan, okrećem malo rutu pa se ovaj put penjemo preko San Miguel de Abona, a vraćamo dionicom preko Vilaflora i Arone kojom smo se ranije penjali, samo ovaj put sa kontra smjera, tj. nizbrdo. Ukupno oko 150 km

Screenshot 2022-08-30 at 17.28.15.png


Penjemo se uz vulkan i vozimo prema opservatoriju
IMG_1491.jpeg


Sustižemo i malu grupicu riŠpekt lokalaca koje smo naravno preskočili :mrgreen:

IMG_1485.jpeg


Opet iznad oblaka, pa sam počeo u sebi da pjevušim pjesmicu :ROFLMAO:

IMG_1517.jpeg


IMG_5994.jpeg


Vulkan i dolina
IMG_1518.jpeg


IMG_5992.jpeg


Opservatorij
IMG_1508.jpeg


Nakon obilaska opservatorija okrećemo nazad i u blizini Arone se zaustavljamo na ručak. Na meniju opet krompirići i zeko, a ubacili smo i malo divljih gljiva sa bijelim lukom (how romantic :mrgreen:)

IMG_5995.jpeg


IMG_5996.jpeg


Siti i zadovoljni vijugavom cestom silazimo nazad u Adeje i završavamo ovaj dan
 
Last edited:
Dan 6 - idemo opet na sjeverni vrh otoka, ali ovaj put u posjetu gradu San Cristobal de la Laguna.
U međuvremenu smo skontali da smo par dana ranije, kada smo se vozili kroz park "de Anaga", prema plaži Teresitas, propustili posjetiti još jednu od atrakcija - "Camino Viejo al Pico del Inglés", pa smo odlučili da iskoristimo priliku da i nju posjetimo jer nam je blizu San Cristobala.
Naravno, rutu sam "savio" da sa autoputa siđemo kod Guimara pa vozimo zavojitom cestom TF-523 u brda i onda duž ostrva (opet kroz brda i šumu) prema San Cristobalu. Za ovu cestu se ispostavilo da je odlična i jako popularna kod lokalaca jer je bilo masa motorista.
Onda smo produžili prvo do "Camino Viejo al Pico del Inglés", pa u povratku u obilazak San Cristobala
Ukupno oko 210 km

Screenshot 2022-08-30 at 17.51.36.png


Cesta koja ide kroz šumu duž otoka

IMG_1544.jpeg


Kosilica se odmara
IMG_1543.jpeg


Pruža se i lijep pogled na Puerto de la Cruz
IMG_1548.jpeg


Vozimo dalje, prolazimo pored San Cristobala i stižemo na atrakciju koju smo ranije promašili - Camino Viejo al Pico del Inglés
Radi se o kratkom dijelu ceste koji je bukvalno urezan u brdo, pa smo iskoristili priliku da to uslikamo. Naravno, propeler fahrer pozira na kosilici :mrgreen:
IMG_1557.jpeg


I onda silazimo nazad u posjetu San Cristobalu i slikamo malo po gradu. Uličice, gradska katedrala itd

IMG_1595.jpeg

IMG_1601.jpeg

IMG_6061.jpeg

IMG_6067.jpeg


Zgrada gradskog pozorišta
IMG_6070.jpeg
 
Last edited:
Strava i koliko je sve zajedno ispao put sa smještajem i svim ostalim?
 
Dan 7 - posljednji dan i ujedno najkraći. Rezervisan za posjetu plaži Abama, koju također možemo svrstati u jedne od ljepših na otoku
Ukupno 40 km

Screenshot 2022-08-30 at 18.07.56.png


Plaža se inače nalazi ispod Ritz Carlton hotela gdje je noć 500 EUR :mrgreen:
Javna je, ali su se ovi iz hotela potrudili da posjetiocima što više zagorčaju život pa se mora parkirati nekih 500m dalje od stepenica (ima ih stotine) kojima se silazi na plažu.
Za guzonje iz Ritza je tu naravno vozić (voz svoj imaju heeeeej :mrgreen:) koji ih vozi na plažu, a pored stepenica ima i mali kosi lift (opet isključivo za guzonje iz Ritza), ali na njihovu nesreću nije bio u fukciji.

Uglavnom, evo plaže
IMG_6121.jpeg

IMG_6124.jpeg


Dvije sa stepenica kojima se silazi na plažu. Na drugoj slici se vidi taj kosi lift za guzonje koji ne radi
IMG_6123.jpeg

IMG_6125.jpeg


Zanimljivo iskorišten prostor
IMG_6126.jpeg


A u blizini je i plantaža banana
IMG_6129.jpeg


Na plaži odmaramo cijeli dan i tako završavamo naš posljednji dan druženja sa kosilicom Multi-kultistradom, pa tako i ovim putopisom :)

Obzirom da smo u povratku sa Tenerifa letili preko Beča (u kojem smo također ostali par dana), osjećao sam obavezu da se ispovijedim i od Bavaraca tražim razrješenje grijeha počinjenih vožnjom Ducatija. Dobio sam pokoru - iznajmiti i voziti bavarsku kravu cijeli dan, što sam i učinio 🙏😇

IMG_6187.jpg
 
Last edited:
Strava i koliko je sve zajedno ispao put sa smještajem i svim ostalim?

Smještaj 1300 EUR za 11 noći sa doručkom.
Motor 710 EUR za 7 dana
Povratne avio karte iz Beča 500 EUR
Plus na ovo povratne karte Beč-Sarajevo koje su također bile 500 EUR

Mi smo pravili rezervacije za sve oko par mjeseci unaprijed. Ako rezervišeš "5 do 12", onda računaj najmanje 30% skuplje

Što se tiče cijena na otoku, ručak ili večera za 2 osobe su nas koštale u prosjeku 50-60 EUR. Po selima i manje turistički atraktivnim lokacijama se moglo jesti za oko 30 EUR
Gorivo je u prosjeku 1.5 EUR
Parking je besplatan na cijelom otoku
 
Bia sa zenom u Puerta de la Cruzu 8 dana krajem srpnja. Otok predivan ali nisam uspia vidit ni pola ka ti s motorom. Vecinu vrimena smo se vozali busom. Nakon ovog putopisa imam zelju nazad i rentat kosilicu;)
 
Ovde su lokalne ceste uske i vikendom je lutrija da te netko ne skupi autom,ako si na motoru.
Lani sam iznajmia skuter...sad sam uzea rentacar.
200eu 7 dana
Da se razumimo...ovde nisam na odmoru.

Zivili
 

Attachments

  • Screenshot_20220830-190517_Gallery.jpg
    Screenshot_20220830-190517_Gallery.jpg
    1.8 MB · Views: 0