Protektori za jaknu i razlike medu njima

Zlo Prase

New member
Kakve su razlike medu protektorima za jaknu, ima ih "mekanih" - neka guma na opip mekano, ali opet djeluje da moze stititi, ima i protektora od ciste tvrde plastike sa nekom manje tvrdom podstavom -

sto je bolje, da li je sistem sto tvrde to bolje ili ne mora tako biti
 
Ima i protektora od prešanog stiropora (neznam jel se još proizvode).

Vrsta protektora ovisi o tome dal češ na njima kliziti 100 m il češ pasti sa veće visine na kamenjar (enduro) :wink:
 
Super Jura said:
Ima i protektora od prešanog stiropora (neznam jel se još proizvode).

Vrsta protektora ovisi o tome dal češ na njima kliziti 100 m il češ pasti sa veće visine na kamenjar (enduro) :wink:

a sto kao meksi za pad sa vece visine a tvrdi za klizanje ???????

sto nije ipak neki standard - neki optimum valjda postoji ?
 
Ja sam uzeo IXS jaknu i u njoj su ramena i laktovi CE protektori,kakvi su oni,e da da li neko zna gdje da kupim stitnik IXS koji ide na ledja u jaknu,posto u ovoj prodavnici gdje sam kupio jaknu nema???

Po mogucnosti blize dubrovniku ili u Du!!!

Pozdrav
 
pa kolko ja znam, mekani u princiou bolje amortiziraju udarac, ali opet nakon određene jačine udarca su kao tvrdi bolji jer konkretno zaštite mjesto odara. tvrdi bi trebali imati meku podstavu jer su inače kontraproduktivni, a isto tako moraju fino sjesti na dio za koji su namijenjni.
 
Uglavnom funkcioniraju tako da rasporedjuju mehanicku energiju ravnomjerno na vecu povrsinu tako da na kraju rezultira slabiji udarac.
Primjer su ti i pancirke, kad metak pogodi pancirku, njegova kineticka energija se "rasprsi" na vecu povrsinu pancirke koja na kraju stisne tijelo ali puno manjom energijom...

Unutarnja strana protektora ti je uvijek meksa jer neposredno dodiruje tijelo vozaca dok vanjski sloj je uglavnom od plastike ili nekog slicnog materijala i on sluzi da strano tjelo ne penetrira izmedju ostalog...
 
Zlo Prase said:
sto nije ipak neki standard - neki optimum valjda postoji ?

Svi se mi najviše vozimo po asfaltu, pa su takvi i protektori. One mekane već dugo nisam vidio original u jakni. Mogu se kupiti posebno.