Prsluci za hladjenje - iskustva ?

esso_sa

Well-known member
Ponukan visestrukim kuhanjima na putu ovog vrelog ljeta, poceo sam gledati opcije kako se odbraniti od ultra visokih temperatura u situacijama kada mesh ne pomaze, a da nije opcija natopljene majice ispod jakne. I tako naletim na ove prsluke za hladjenje.
Rade tako sto ih se natopi vodom i onda oni kao par sati isparavaju tu vodu i tako hlade, pri cemu je korisnik zapravo cijelo vrijeme suh.
Je li ko ima ovakav prsluk ili ga je imao priliku probati ? Iskustva ?
Ne moze se reci ni da su jeftini pa da ga se kupi onako radi eksperimenta i ako ne bude radio da ga se baci u smece…

Za one koji ne znaju, evo jedan fin video gdje je prezentiran prsluk od Macna-e.

 
Last edited:
Nemam iskustva ali nije losa ideja. Obicno se skinem do pojasa i izbacim plocice, ali onda komadi vriste, vicu, skidaju se, bacaju grudnjake.... tesko je tako vozit.

I onda ti zazvoni alarm, probudis se sa balom do jastuka, moras na posao, gledas veliku skembu ispred sebe i razmisljas kako da ustanes iz kreveta a da te ledja opet ne presijeku. Ustanes nekako i hodas prema garazi, zabrinuto razmisljajuci hoce li Ducati upalit’ :mrgreen:
 
meni je jučer kod Mostara na
displeju pokazivao 40c i najviše
me je pržilo u lice tj. flip up jednostavno ne možeš otvoriti i
to mi je više zay. ali ispod jakne,
u pododjelu sasvim ugodno,
tako da ti prsluci su mi isto
kao oni na napuhavanje, u slučaju pada ...marketing/izmišljotine, tako/tako 😁
 
Last edited:
meni je jučer kod Mostara na
displeju pokazivao 40c i najviše
me je pržilo u lice tj. flip up jednostavno ne možeš otvoriti i
to mi je više zay. ali ispod jakne,
u pododjelu sasvim ugodno,
tako da ti prsluci su mi isto
kao oni na napuhavanje, u slučaju pada ...marketing/izmišljotine, tako/tako 😁

Ma nije problem ako je kratko vrucina. Medjutim, kada vozis par sati na preko 37, onda sa npr mesh odijelom imas vise stete nego koristi jer te grije vanjski zrak i brzo dehidriras. A i nemas neku zastitu ako padnes u meshu.
Sredinom 7. mjeseca sam isao Sarajevo-Bec po toplotnom valu, temperatura od granice sa HR do Beca nije pala ispod 38. Vozio u meshu, svako odmoriste se zaustavljao da natopim majicu i opet krepao… Da ne kazem koliko sam vremena izgubio stalno se zaustavljajuci…

Sa druge strane u textilu si zasticeniji ali se kuhas, i tu je jedina opcija mokra majica ispod, ali to brzo ispari. Ovi prsluci izgledaju zanimljivo jer navodno isparavaju i hlade po par sati. I ako stvarno radi, onda bi prsluk mogao dati nekom textil goretex putnom odijelu puno visi temperaturni opseg za podnosljivo nosenje ljeti
 
Last edited:
mislim kako ćeš ipak to morati
sam testirati, jer ovdje budeš
slabo dobio povratnu informaciju 😁👍