Prvi motor(recimo ) kako je počelo POSTANAK

Shepa said:
A gle, čovik ti samo želi reć da bi sve možda bilo zanimljivije kad bi, umisto šta pišeš, tekst iz glave diktira nekome tko zna koristit tipkovnicu.

:neznam:



Sent from my toilet seat using HTC FartPhone
              To onda ne bi bilo to .Gramatiku i interpunkcijsko znakovlje upotrebljavam koliko znam ,.. (y)
 
Kawah said:
              To onda ne bi bilo to .Gramatiku i interpunkcijsko znakovlje upotrebljavam koliko znam ,.. (y)
Neznaš dovoljno.
Ne vrijeđam nego zapažam kako prihvaćaš kritiku. (ne učiš nego goniš istim tempom, jer ne može biti da ti nisi u pravu, tj. pisanje ''štorije'' na kraju ispadne dosadnjikavo, nesadržajno, bez poante ili cilja...samo priča ja i frendovi vozili apn-a... a gramatika ne pomaže, zato rekoh d.k.e.)
Tekstu je gramatika najmanji problem ako mene pitaš.
Ne znam jel ideš prema nečem zanimljivom, al ne izgleda tako. a opet u prvom postu se pitaš hoće li mlađi izvuć nešto iz teksta, a možda i mi stariji.Eto izvukao sam da si živio u jugi (super i ja sam jesam li zato poseban i zanimljiv), ako postoji neki plot twist željno ga čekam, ako ga nema to disanje duše bajka sa pričom o jugi i APN-u je potrošeno ko jeftina prodavačica mandarina i samo po sebi je teški smor...bar meni.
Ono možeš tako i o violeticama i ponyima jer nije bilo onda drugih bicikli...tu i tamo koji BMX i to su imali samo kraljevi. bilo bi jednako interesantno.
 
Kum 3.Da malo pojasnim tijek zbivanja i povučem neke paralele . Vraćam se na daleku 77mu .Otac je radeći u pečalbi upisao auto školu ,tada kao tridesettrogodišnjak u stranoj zemlji . Prvo za osobni auto ,malo kasnije za motor. Položio na Hondi 750 Four.Te se godine krenulo u izgradnju obiteljske kuće ,a otac se na njegov urlaub (godišnji) dovezao s istom takovom ,posuđenom od prijatelja .Dok su roditelji bili u zamahu gradnje kuće ,moji prijatelji i ja smo brujali na furki ,naravno ugašenoj i parkiranoj pored kuće u jednoj drvarnici dok je Felix smišljao pakleni plan kako se dokopati ključa.Na sreću ,bezuspješno .Auto još tada moji nisu imali ,a otac i djed su nabavku građevnog materijala obavljali tom narančastom četvorkom.Očev prijatelj je radio kao poslovođa u jednom dućanu građevinskim materijalom i preko njega je sve uglavnom išlo .Heno i moj otac su zajedno odrasli,uglavnom u neimaštini do njihovih dvadesetih dok nisu počeli pomalo zarađivati ,svatko svoj kruh .Iz mnogo razloga ni Henu neću nikad zaboraviti ,što ću vam objasniti u jednom slijedećem nastavku .Dakle ,odrastanje bez oca ,viđajući ga uglavnom dva do tri puta godišnje ,gurnulo me k ranijem odrastanju i određenoj samostalnosti već od polovicee osnovnoškolskih dana,prihvaćanju poslova koje sam u toj dobi obavljao zajedno s majkom ,djedom ,bakom. Naravno i društvo je raslo ,svatko u svojim sklonostima i shodno mogućnostima ,tako da smo već koncem osnovne škole i Felix ,i Koščica i Dragec i Šepavi polako postajali mladići .Ljeta smo provodili uglavnom na obližnjoj rijeci kod starog mlina i pilane,dolazeći svatko svojim tadašnjim strojem preko pokošenih livada koje su danas zarasle u korov .Tadašnji vlasnik mlina i te male pilane uz nju izuzetno je cijenio mog oca i djeda. Djeda jer su bili školski prijatelji tamo od tridesetih prije drugog rata ,a oca jer je dolazio pomagati u mlinu i pilani za nadnicu ,kako bi mogli živjeti i preživjeti za njih teško poslijeratno vrijeme .I Heno,a i Ivo vlasnik mlina i pilane vidjeli su kolika je bila muka na leđima mog oca,što će se kasnije odraziti na zbivanja oko nabavke bajka ,prvog ozbiljnijeg u mom životu .Sutra ću dalje,valjda ću stići nešto napisati. 8) :021:
 
Anticitizen419 said:
Neznaš dovoljno.
Ne vrijeđam nego zapažam kako prihvaćaš kritiku. (ne učiš nego goniš istim tempom, jer ne može biti da ti nisi u pravu, tj. pisanje ''štorije'' na kraju ispadne dosadnjikavo, nesadržajno, bez poante ili cilja...samo priča ja i frendovi vozili apn-a... a gramatika ne pomaže, zato rekoh d.k.e.)
Tekstu je gramatika najmanji problem ako mene pitaš.
Ne znam jel ideš prema nečem zanimljivom, al ne izgleda tako. a opet u prvom postu se pitaš hoće li mlađi izvuć nešto iz teksta, a možda i mi stariji.Eto izvukao sam da si živio u jugi (super i ja sam jesam li zato poseban i zanimljiv), ako postoji neki plot twist željno ga čekam, ako ga nema to disanje duše bajka sa pričom o jugi i APN-u je potrošeno ko jeftina prodavačica mandarina i samo po sebi je teški smor...bar meni.
Ono možeš tako i o violeticama i ponyima jer nije bilo onda drugih bicikli...tu i tamo koji BMX i to su imali samo kraljevi. bilo bi jednako interesantno.
Polako si počeo hvatati konce,o violeticama i ponijima neću .Ni o bmxima neću ,niti o tome je li netko zanimljiv ili nije što je živio u Yugi .Meni čisti plusqvamperfekt ,jeli to gramatički ispravno ? (y) :misli:
 
Anticitizen419 said:
dunnig kruger kako rekoh...samo hrabro dalje
odlične fotke i pratim temu.
eh da...sjajan putopis
              Znao sam da će početi hvale kad tad ,ne mogu sa Iq nikako preko osamdeset. 8) :LOL: :021:
 
Kawac, čitam tvoju priču i u istoj vidim sebe.

Go for


Poslano sa kampanela spomoću Tapatalk Pro
 
Kawah ovom tvojom pričom si vratil sviju nas ( mi što kaj smo počeli od malih nogu sa apncima..Mz..) u meni najljepši odnosno mogu reč nabezbrižiniji dio života.
Prisjetil sam se nekih več lagano zaboravljenih situacija..
Imal bi i ja svašta za napisat al pravopis mi je još gori od tvog 😅 a uz to imam kratak fitilj pa onda bezveze da mi ga stalno neko pali 😅

 
  • Like
Reactions: Luke
Iskreno,ne kužim kaj se ljudi žale,pa nije ovo izdavačka kuća nego forum.Po mom mišljenju ovdje nije toliko bitno biti talentirani pisac i poznavati gramatiku,nego jednostavno ispričati svoju priču,da mlađi čitatelji vide kako se nekad počinjalo dok su oni još bili klinci ili se nisu ni rodili,da vršnjaci pisca prepoznaju sličnosti sa svojim počecima i prisjete se svojih prvih vožnji,i da oni stariji od pisca vide kako se počinjalo kad su oni već bili iskusni vozači.Meni je priča za sad zanimljiva.
 
  • Like
Reactions: Luke
Bravo 👍 ZP1993 točno tak..
Al znaš kako kažu.
Slabom kurcu svaka dlaka smeta😅
 
isto tako kažu neke stvari o ljudima za koje ne treba puno da ih zabaviš.
 
Naravno ,moja woman se potrudila i pronašla mi fotkicu ,naravno crno bijelu slikanu Kodakovim fotoaparatom ,instamatic s blicom za četiri okidanja. 8)
 

Attachments

  • IMG_20191004_160241.jpg
    IMG_20191004_160241.jpg
    258.4 KB · Views: 220
e39 said:
Bravo 👍 ZP1993 točno tak..
Al znaš kako kažu.
Slabom kurcu svaka dlaka smeta😅


Kazu Rdjavom kurcu. Al nisam siguran. Jel mozda nije gramaticki tocno. :LOL:
 
I ta ista četvorka danas,originalna boja ,natpis ,serijski broj 726638.Sve osim boje zadnje vilice ,kao i prednjih vilica koje je otac svinuo kad je jedne kasne jeseni pljusnuo s nje zbog poledice ,u potrazi za nekim građevnim materijalom ,pogađate .
 

Attachments

  • IMG_20191004_161058.jpg
    IMG_20191004_161058.jpg
    319.6 KB · Views: 184
Kako su odmicali dani ,tako smo i mi rasli u našim htijenjima ,snovima ,željama i nastojanjima .Svatko iz moje družbe na svoj način .Kako su neki već koncem osnovnoškolskog obrazovanja imali afinitete i sklonosti k određenim područjima tako sam imao i ja .Šepavog je zanimala elektronika ,televizori  ,počeli su videorekorderi.Dragec je htel postati zidar ,što je na kraju i postao,u preciznosti mu nema premca još i danas .Koščica ,njegov braco je htel u Ameriku gdje je devedesetih i završio nakon ugostiteljske škole. A Felix ,on je posebna priča ,završivši u Sloveniji stolarski zanat .Od male šupe gdje je počeo raditi elementarne stvari od drva ,stvorio je mukotrpnim radom respektabilnu tvrtku s dvadesetak i više zaposlenih . Družimo se ,prijatelji se ne zaboravljaju,Koščice jedino nema među nama ,završio je tužno svoj život. A sad ,gdje sam tu ja ?Prije nego pojasnim ,samo mala natuknica : Nitko od njih nije kupio motor ,ni onda ,ni kasnije. Iako su mogli ,nekako su se ohladili .Neki od stava i zabrane roditelja ,neki od životnih okolnosti ili zbog njih .Drugi zbog nekih njihovih razloga . Jedino je Dragec ,a bio je malo stariji ,negdje 88me u proljeće ,kupio potpuno novi MzEtz250 ,s kojim smo se te godine do jeseni vozikali dok mu klipnjača nije provirila kroz blok radi... ispričati ću vam to kasnije. Da se vratim na mene , na sebe . Gramatičari ispravite me .Mene je zanimalo kamenje . Da ,kamenje .Sve vezano uz zemlju ,rude ,postanak, istraživanja u površinskoj i podzemnoj eksploataciji minerala i sirovina.Hm,mogu misliti kak je to danas interesantno nekome.I tako upišem prvo taj srednjoškolski smjer i krene moja izobrazba ,naobrazba ,tada u tome smjeru.No ,moj balon od sapunice nikako da pukne ,a želja za bajkom i ostvarenjem tog nauma činila mi se istodobno tako blizu ,a tako daleko.Nastavljam navečer ,iskoristiti ću ovo malo sunca za kratku vožnju ,samo kaciga i kožnjak gore ,popodnevna kavica i vidimo se na večer . :021:
 
Evo me poslije popodnevne kavice s društvom. Zahladilo .Ali neka ,dovoljno isijava moj zelenko dok mu grane pucketaju iza zatvorenih garažnih vrata.Ostao bih još malo ,ali dolazi depeša od moje kućne vlasti :"Upališ grijanje ili naloži u kaminu,kako ti je po volji,s unucima dolazim između sedam i pola osam" Neka i moje kosti polako traže izvor topline ,a povremeno i škripe već kao rasušena vrata starog trešnjinog ormara .
Dakle ,imajući na umu stalnu težnju ka ostvarenju mojeg sna ,polako sam ocu i majci davao do znanja što želim.Djed se prešutno smijao a istodobno i bio na mojoj strani .,dok su baka i majka bile skeptične i nekako zabrinute ne mireći se s mojim htijenjem.Razumljivo ,što mi je nekako i bivalo jasno ,možda ne potpuno ali bilo mi je bar toliko koliko može biti u glavi jednog petnaest ,šesnaest godina starog dječaka . Govorim o vremenu oko polugodišta prvog srednje ili konca osmog razreda.Naime ,te osamdeset pete šeste ,dogodila se u daljoj obitelji tragedija gdje je smrtno stradao zet djedovog brata s majčine strane .U padu s onog Mza150 ili 175 ,popularnog televizora kojeg je kupio prisjetite se od koga .Vjerovatno je tome kumavala koja čašica više ,ne znam ,ali obitelj je ostala zavijena u crno do današnjih dana .Dvije djevojčice bez oca ,majka bez muža ,otac bez sina .Eto ,odatle strepnje moje majke ,bake ali zapravo i djeda na neki način . U mnogo manjoj mjeri mog pokojnog oca ,bez kojeg sam odrastao_O toj poveznici toliko .
Moram reći ,moji roditelji ,moji najbliži i najmiliji članovi moje obitelji nisu nikad ali baš nikad imali sa mnom nikakovih poteškoća ,niti problema. Ni u odrastanju ,ni u školi ,ama baš nigdje .Već kao osnovnoškolac ,tamo negdje u petom ili šestom razredu obavljao sam sve poslove u domaćinstvu ,radio s motokultivatorom u vinogradu ,kosio travu iako je djed još uvijek bio u snazi.aJednostavno ,nije bilo zadatka ili posla kojeg se nisam dohvatio .Da ,bili smo onda kao obitelj ipak već imućniji zahvaljujući ocu ,ali i odricanju i radu svih ukućana iako više nismo živjeli u zajedničkoj kući već nedaleko u ovoj novoizgrađenoj. Brat kao najmlađi ,sestra dvije godine mlađa od mene i ja kao skoro pedesetogodišnjak. Napominjem ,polovica osamdesetih je ,moj otac još uvijek nema automobil,još uvijek putuje autobusom ,vlakom ili s nekim tko je već vozilo imao . Naravno ,plaćajući uslugu na ovaj ili onaj način nekome od njih.
Drugi dio ovog odlomka ide sad : Dajem mu ime Mrazovac.
Kako je jednom moj otac spomenuo u jednom razgovoru da ima razloga nagraditi me za sve ,nisam to uzeo zdravo za gotovo .Nisam u pitanju bio samo ja ,bila je tu i sestra ,a i brat je polako rastao s njegovim željama.Tada sam mislio tako,a i danas tako mislim .S obzirom da je  u to vrijeme već bio dosta popularan Tomosov model BT50 ,otac je napomenuo kad završim srednju školu da će mi ga i priuštiti što se meni učinilo predugim čekanjem.Nekako mi se učinilo da očekuje i on da ću se dotad ohladiti ,međutim to se nije desilo već naprotiv.Bio sam oduvijek štedljiv ,nikako škrt ,moje društvo i obitelj to znaju .Nekako na koncu osmog razreda ,jedan od susjeda koji je bio zaposlenik Croatia osiguranja upoznao se s jednim otkupljivačem ( zapravo švercerom ugrubo) ljekovitog bilja svih vrsta u koje je spadao i taj famozni mrazovac za kojeg mnogi niste nikada čuli niti znate nešto o njemu.Dakle ,biljka koja se koristi u farmaceutskoj industriji ,ne znam kako je danas . Uglavnom,podobna je za branje koncem petog ,šestog ,sedmog mjeseca dok traje košnja trave ,zapravo  sjena jer tada najbolje raste i dozrijeva za branje .Među inim biljkama koje su tada bile u potražnji ,taj mrazovac se najbolje plaćao ali je bio i nejmukotrpniji za ubrati ,za osušiti i za očistiti od nečistoća .Zamislite zrna sitne riže pomiješana sa sitnim kamenčićima približno iste boje.Uz povremeni posao na pilani ,ponekad mlin,oko pomoći mojima ,školskih obaveza ,odlučih se za to ,što se kasnije pokazalo .......... . 8) :021:
  Došla moja radost ,sreća ,veselje .Sutra ću dalje . :021:
 
Anticitizen419 said:
isto tako kažu neke stvari o ljudima za koje ne treba puno da ih zabaviš.
To si sad nešto nabrzinu smislil😅 ne seri..
 
Šesti dio: nek' se zove " Dodatna motivacija "
S obzirom da su klinci već sneni i zreli za krevetac,,nek' baka radi svoje.Moji su kroz vikend i u ponedjeljak .
Zašto dodatna motivacija . Već u to vrijeme  u mojoj bližoj i ponešto daljoj okolici  brujale su mašine ,sad već ipak novijeg datuma proizvodnje.Među standardnih Jawa,Mzea,starijih Puchova ,ponekog Bmw-a 25,mislim i ruskih Izheva i tu i tamo kakvog Simsona ,ugurali su se suzukiji Gs serije ,tada 750 ,yamahine uzdanice iz xs serije ,naravno našla se tu i Honda CB 750f,nešto potom i 900f  i Kawasakiji s modelom 1000mk2,pa prvim gpzom600r,zapravo bio je 500r. Pošto smo živjeli kraj glavne ceste ,dodatno mi se dizao adrenalin svakim prolaskom nekog od njih ,čista ravnica od kakovih petstotinjak metara.Kakva ekologija ,kakvi decibeli.Čisti saund otvorenih Marwinga ,ponekog Marschala i nešto kasnije talijanskog Archimota na prvom suzkijevom 750eru.Da se razumijemo ,uglavnom svi koje sam tada poznavao a imali su te motore ,bili su od imućnijih obitelji koje su to mogle priuštiti ,da li djeci ili nekome od njih.Samo po sebi ,govorimo o skupom sportu ,zapravo hobiju koji ima neopisive čari ,ali ima svoju cijenu koja je i danas za mnoge nedostižan san .Zapravo ,preloman tren je uslijedio jednog petka kad je u obližnje mjesto doputovao Kawasaki z500,meni prekrasan četverociindraš ,star par sezona ali lijep i njegovan stroj .Budući da sam iz kontinentalne Hrvatske ,puno je mladih gravitiralo radi školovanja i posla ka Slovenskoj strani,tako da je i taj z500 došao negdje iz Postojne mislim.A i slovenski Automagazin se kupovao te dodatno raspirvao maštu i začinjavao snove s oglasima i cijenama na crno bijelom papiru iz cijele bivše države.Odluka je donesena .Sutra pišem dalje . 8) :021:
 
samo da napomenem....
ovdje se spominje gramatika kao problem.....
to nije problem....
problem je nedostatak stila....
potpuna interpertivna nedoraslost....
uz sav trud... nisam dospio dalje od 2.5 odjeljka....
nesuvislo trabunjanje....mz, tomos,jugonostalgija....
nije ni čudo da su se zalipile croato-jugošvabe.....