Put na forumski susret Stromera-Dalmacija 2009.

doktor dare

Active member
Ja po svom starom obicaju, putopis i slike uspevam da postavim sa barem mesec dana zakasnjenja...

  Elem, jos kad je odredjen datum i vreme ovogodisnjeg sustreta Stromera, preko foruma www.v-strom.com.hr , negde u sebi znao sam da cu da idem. Samo je trebalo utvrditi slobodan vikend, bogami i petak, a i malo da otkinem od cetvrtka. Kako su se stvari razvijale, izgledalo je da cu ici sam. U medjuvremenu, preko foruma sam se organizovao sa IB-om (Igor), koji iz Nemacke preko Italije, Grcke i Makedonije prolazi kroz Kraljevo na putu prema Dalmaciji. Eto, vec nas ima dvoje. Dva dana pred put, zove me Bane i raspituje se oko putovanja. Meni inace nije bas bilo najjasnije, obzirom da je on pre dve godine imao tezak udes i od tada jedna noga mu je kraca, a levu ruku ne moze da pomera, rade mu samo prsti, ali ne i palac. Svog Stroma je tada dao drugaru i vozio je skuter. Tog dana kad smo se culi, video sam ga na njegovom Stromu i odmah mi je sve bilo jasno. Znaci, ide nas troje.
  Rutu sam dogovorio sa Igorom. Skupljamo se kod mene i polazimo oko 13h.

fotka001.jpg


Put nas je vodio u Bosnu preko Visegrada, pa niz kanjon Drine. Tu nailazimo na neko zgodno mesto za odmor.

fotka004.jpg


fotka005.jpg


fotka007.jpg


fotka009t.jpg



 
Isli smo do Foce, pa prema Sarajevu odakle skrecemo za Kalinovik.  Priroda pocinje sve vise da biva nestvarana. To ce nas inace pratiti tokom citavog puta kroz Bosnu i Hercegovinu.

fotka011.jpg


p1012596.jpg


fotka014.jpg


Dolazimo u Kalinovik. Nalazi se na nesto preko 1000mnv.

fotka015.jpg


fotka017.jpg


fotka018.jpg


fotka019.jpg


fotka020r.jpg


p1012602.jpg


Jedno dve nedelje pre ovog puta, isao sam Na Durmitor i u jednoj kafani sam upoznao neke momke iz Foce i kad sam ih pitao za put kojim sada nameravamo ici, rekli su nam da ima oko 20km makadama. Po Garminu, tu bi trebao biti asfalt. Kako god, mi smo odlucili ici tuda. Ako nista drugo, onda barem radi avanture.
Ubzo posle Kalinovika nailazimo na makadam. Cini se da ga ima vrlo malo, tik do tu iza okuke.

p1012603.jpg


p1012604.jpg


p1012610.jpg


fotka022u.jpg


fotka023.jpg


fotka025.jpg



 
Makadam se malo oduzio. Poceo je i da pada mrak. Mrkli mrak! A mi na nekoj planini. Samo se poznaju obrisi provalija pored nas i planinskih vrhova u daljini. Jedino drustvo nam prave lisice i zecevi koje cesto osvetljavaju farovi motora.

fotka026.jpg


fotka028.jpg


fotka029.jpg


fotka031.jpg


fotka032.jpg


p1012614.jpg


Konacno se dokopasmo asfalta. Citavih 47km makadama, od cega barem polovina po totalnom mraku.
Stigli smo u Mostar, nase odrediste za taj dan. Kako je Igor vec pre putovanja rezervisao hostel, smestamo se i odlazimo do grada na pivo i cevape.


 
Za naredni dan, u planu je da idemo na Blidinjsko jezero, pa posle jednog dobrog kruga za Dalmaciju.
Posle pakovanja, krecemo uz Neretvu. Skrecemo na put prema jezeru za koji Garmin kaze da postoji.

fotka033.jpg


fotka035.jpg


fotka036.jpg


fotka039.jpg


fotka040.jpg


Ali kad smo dosli do kraja puta, nekih 20km, covek koji tu zivi, kaze da tog puta nema. U toku rata, put je miniran, oboreno je neko brdo i od tada niko tuda nije prosao.

fotka041.jpg


fotka043.jpg


Nije ni bitno, lepo smo se provozali. Moramo nazad, pa za Jablanicu.
Stajemo u kafanu kraj puta da doruckujemo i popijemo kafu.

fotka045.jpg


fotka046.jpg


fotka047.jpg


p1012632.jpg


p1012631.jpg


 
U Jablanici smo promasili skretanje za Blidinjsko jezero, Garmin nam je ponudio alternativu i mi smo prihvatili...Posle jedno 15km, skrecemo kroz selo u planinu. Asfalt uskoro postaje makadam i tako ostaje sve dok nismo presli preko planine.

fotka048.jpg


fotka049.jpg


fotka051.jpg


fotka052.jpg


fotka053.jpg


p1012633.jpg


p1012636.jpg


Izlazimo na glavni put od Jablanice prema Blidinjskom jezeru, ali makadamu ni tu nije kraj. Nekoliko deonica koje su spremljene za asfaltiranje su nasute kamenom i istabane pa tu vozimo vrlo brzo.
Ulazimo u nacionalni park i priroda pocinje da bude velicanstvena.

fotka054.jpg


fotka056w.jpg


fotka057.jpg


fotka059.jpg


fotka061.jpg


Ovde slikam gumu na kojoj se Bane vozi. Naime, motor je uzeo dva dana pred put i gumu koja je bila losa je planirao da zameni u Dalmaciji. Medjutim guma se istrosila brze nego sto je mislio i zice su progledale.

p1012637.jpg


Igor pokusava da uhvati pravi kadar.

p1012639.jpg


 
Ovaj deo puta je za mene bilo fenomenalno otkrice. Bane je nesto pokusao da zabelezi snimanjem. Ni sam ne znam kako. Snimao je jedinom rukom koja mu radi, a kako je vozio ne zna ni sam.

Voznja kroz nacionalni park
http://www.youtube.com/watch?v=i6SvP66BcB8

Makadam ispred jezera
http://www.youtube.com/watch?v=HxFr6yWTTb0

Blidinjsko jezero
http://www.youtube.com/watch?v=P7Ozmmz0G_k

Samo jezero ima vrlo cudnu boju vode. Inace, to je najvise jezero u BiH, i nalazi se na nesto preko 1200mnv. Predeli oko jezera su veoma specificni i lepi na sebi svojstven nacin.

fotka062.jpg


fotka063.jpg


fotka064.jpg


fotka065.jpg


fotka066.jpg


fotka067.jpg


fotka068.jpg


fotka070.jpg


fotka071.jpg


p1012652.jpg


 
Od jezera, put nas vodi prema Tomislav Gradu, pa odatle na sever Kupres, Sipovo, Mrkonjic Grad, pa juzno prema Glamocu i dalje u Dalmaciju. Cinilo se da ce kisa poceti svaki trenutak pa nismo stajali radi slikanja.
Kad se krene od Mrkonjica, posle 10-ak kilometara, ima skretanje za prirodnu oazu Zelenkovac-"Zasto nije otisao Boro". Nalazi se usred sume. Ima kafanica, galerija, kucice za smestaj, bina za razna desavanja...Nazivi mostica ili trgica su po poznatim umetnicima. Jako je zanimljivo, ali mi smo imali vremena samo za kafu.

fotka074.jpg


fotka075.jpg


fotka076.jpg


fotka077.jpg


fotka078.jpg


fotka079.jpg


fotka080.jpg


fotka081.jpg


p1012659.jpg


p1012662.jpg


p1012665.jpg


  Kako se blizilo vece, a mi smo bili u planinama, trudili smo se da dodjemo do Dalmacije sto pre. Medjutim, u Glamocu, Bane staje da dopumpa gumu jer je primetio da mu ispusta. Tu je video i da se probusila, pa Igor i ja prvi put prisustvujemo brzinskom krpljenju gume. Inace, Bane je vlasnik perionice i vulkanizerske radnje i gumu je okrpio-cepovao za manje od minuta. Igor i ja smo bili u cudu.

p1012671.jpg


fotka083.jpg


fotka084.jpg



 
Krajnja destinacija je bio kamp "Labadusa" na Ciovu, preko puta Trogira. Stigli smo po mraku, malo smo se pomucili da nadjemo kamp, ali sve je proteklo super. Kamp je odlican, sa konobom, plazom...Mi smo se u startu odlucili za smestaj u satorima, a bila je jos i varijanta u kucicama. Uvece smo imali veceru u konobi i vece smo zavrsili uz gitaru sa par piva.
Sutradan smo isli do jednog servisa da Bane zameni gumu i malo do Trogira da kuliramo.

Naravno, malo makadama od kampa.
p1012679.jpg


p1012682.jpg


p1012691b.jpg


p1012694.jpg


Onda jedan red kuliranja u kampu i na plazi...

p1012699.jpg


p1012718.jpg


p1012720.jpg


p1012723.jpg


p1012725.jpg



 
  Popodne smo opet otisli do Trogira, sto nas je kostalo da propustimo zajednicko slikanje svih Stromera i Stromova.

fotka089.jpg


fotka090.jpg


fotka093.jpg


fotka106.jpg


  Uvece je bila organizovana vecera u konobi u kampu. Sve to je zacinila jedna dalmatinska klapa koja je svirala starogradske pesme. Naravno uz dovoljne kolicine crnog vina, naravno dalmatinskog.

fotka115.jpg


fotka116.jpg


fotka117.jpg


fotka118.jpg


 
  Jutro je donelo budjenje i spremanje za polazak kuci. Jos jedno druzenje je zavrseno.

fotka120.jpg


fotka121.jpg


fotka122.jpg


Odlucili smo se za najkraci put kuci. I taj najkraci, pa ima skoro 600km. Ciovo, Split, Tomislav Grad, Prozor, Jablanica, Sarajevo, Visegrad, Kraljevo. Tim putem sam prosao u maju ove godine pa se nismo previse zadrzavali.

Ramsko jezero
fotka128.jpg


fotka129.jpg


fotka131.jpg


fotka132.jpg


Stajanje samo radi kafe na Jablanickom jezeru.
fotka133.jpg


fotka134.jpg


U Sarajevu smo po tradiciji svratili na cevape kod "Zelje" i gas.
Romanija
fotka139.jpg


fotka140.jpg


Jos jedna kafa pre kuce.
fotka141.jpg


Karta sa ucrtanim odlaskom i povratkom.
resizeb.jpg



    Sve u svemu, jedno odlicno putovanje.Presli smo oko 1500km, uzivali smo u neverovatnim predelima Bosne i Hercegovine, upoznali smo puno ljudi na susretu u Dalmaciji, super se proveli.
    Hvala svima koji su doprineli da ovo putovanje bude ovako uspesno i lepo kao i dalmatincima koji su se potrudili da organizuju ovo druzenje. Pozdravljam sve ljude koje sam upoznao!
PS. Pozdrav i za Yomana i Bojana P. koji su u poslednjem trenutku odlucili da krenu, tako da nas je bilo cetvoro iz Srbije.

 
doktor dare said:
Makadam se malo oduzio. Poceo je i da pada mrak. Mrkli mrak! A mi na nekoj planini. Samo se poznaju obrisi provalija pored nas i planinskih vrhova u daljini. Jedino drustvo nam prave lisice i zecevi koje cesto osvetljavaju farovi motora.

Konacno se dokopasmo asfalta. Citavih 47km makadama, od cega barem polovina po totalnom mraku.
Stigli smo u Mostar, nase odrediste za taj dan. Kako je Igor vec pre putovanja rezervisao hostel, smestamo se i odlazimo do grada na pivo i cevape.

he he, identičnu situaciju sam i ja doživio ovo ljeto (http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,149567.0.html)  

(y)  (y)

 
vdin da van je moj prijatelj franko svira u kampu, jedino mi je žal sta se niste javili da dolazite (y)
 
Ajde ne brini se, nikad nije kasno za ovaki lipi putopis. Iznenađen sam prirodnim lipotama.
 
hehehe... od susreta stromera jedino vas trojica na stromu ..  :mrgreen:

Bio sam i ja ove godine u eko selu Zelenkovac kod Mrkonjića.... tamo je jako lijepo i sve je super zamišljeno, ali kad sam ja bio, bilo je tako strašno neuredno i sve puno krša i smeća da je to bilo strašno ..  :palacdolje: ... ali je priroda stvarno lijepa, a potok osvježavajuće hladan ...  (y)

ali sve u svemu lijepa tura ...  (y)
 
Čak sam i sebe našao na slikama na Čiovu na zajedničkoj večeri. Dare svaka čast (y)