razlika izmedju MK. KLUBOVA, i MC. KLUBOVA

Status
Not open for further replies.

grunf2

Member
u zadnje vrijeme primjecujem sve vece razdvajanje izmedju MK. i MC. klubova pase pitam gdje to vodi???
volio bi cuti nesto na ovu temu.
 
Ima na vise foruma  i ja sam kopirao sa jednog (odbijam svaku odgovornost za originalnost teksta i sve sto stoji u njemu sam kopirao bez izmjena i dopuna)

C/P

 za one koji nisu upućeni u tematiku da se prenese već napisamo o razlikama između MC i MK by CROATIA MCSvi koji imaju dodatnih pitanja neka pitaju one koji su autori ovog teksta .
Hvala vam na razumjevanju

Autor: Al
by MC CROATIA

U Hrvatskoj se klubovi koji nose boje dijele na dvije skupine
- trodijelne MC klubove i MK klubove kojima je zajednička vožnja motorima,
neobavezno druženje i zabava glavna motivacija koja ih veže unutar kluba.
Takvi klubovi imaju jednodijelne ili dvodijelne oznake sa istaknutim MK slovima
te u svojem članstvu mogu imati žene, policajce, djecu, počasne clanove,
članove bez motora, vozače mopeda itd. Naš klub MK scena i klubovi
u pravilu NE ZANIMAJU sve dok nas poštuju, ne rade stvari na našu štetu,
ne koriste u svojim imenima riječi, logotipe i slova koje koriste vec postojeći
MC klubovi. Dakle, što se nas tiče možemo biti prijatelji (kao što to i jesmo sa mnogim
MK klubovima) ili se nikad niti ne sresti do kraja života, nama je svejedno.
Ali onog trena ako neki MK klub počne iz svojeg neznanja, neiskustva ili namjerno
davati izjave protiv nas ili činiti djela protiv nas mi ćemo naravno na to
reagirati bez obzira bio on free biker, MK, MC ili klub poštara ili dimnjačara.


Za razliku od MK postoje i MC klubovi sa tipičnim trodijelnim oznakama u kojima vladaju stroža pravila i koji se temelje na bratstvu i respektu. Primanje u takve klubove je teži proces od primanja u MK i obično ljudi koji žele ući u klub prvo postaju hangaround, zatim prospect a tek zatim punopravni članovi. U MC klubovima nema žena (žene nisu u stanju obraniti boje - zašto nema žena na K1 turniru ili u muškoj prvoj nogometnoj ligi?) niti policajaca (prije ili kasnije dolaze u položaj u kojem se suočavaju da nekog bikera moraju kazniti u skladu sa svojom službom koju moraju obavljati dosljedno, dakle moraju birati između svog specifičnog posla i kluba - s izuzetkom policijskih klubova koji u svoje redove primaju isključivo pripadnike policije i uglavnom nemaju veze sa ostalim MC klubovima), a od članova se očekuje nesebično pomaganje klubu i drugim članovima. MC klubovi nisu "bolji" ili "gori" od MK klubova, već jednostavno drukčiji. Kome odgovara ležerna zabava i vožnja bez previše obaveza odabrati će MK. Tko smatra da klub treba biti strože ustrojen i ljudi unutar njega bolje povezani te je spreman potpuno se posvetiti bikerskom načinu života, žrtvovati se za svoju klupsku braću i prihvatiti veće obaveze odabrati će MC.


Naše je mišljenje da MC klubovi trebaju međusobno surađivati i imati dobre odnose kojima će se izgraditi stabilna moto scena, te da klubovi trebaju jedni prema drugima gajiti respekt - poštovanje. Mislimo da se novi MC klubovi trebaju nastajati u suradnji sa već postojećim MC klubovima a ne nicati preko noći prepuni ljudi kojima uopće nisu jasni niti odnosi među klubovima, niti što je to respekt, niti razumiju važnost i težinu boja koje nose. To može stvoriti samo međusobne tenzije prije ili kasnije. Obično se takvi klubovi pravdaju obrazloženjem "mi ne diramo nikog niti želimo da nas nitko dira" ali stvari ne ostaju na tome, već takvi klubovi čine iz neznanja ili namjerno greške kojima nanose štetu već postojećim klubovima (na primjer ponašanjem bez respekta prema članovima drugih MC klubova, organiziranjem susreta na iste datume, otvaranjem podružnica u blizini postojećeg MC-a bez dogovora sa istim, pozivanjem u svoje članstvo ljudi koji su izbačeni iz drugih klubova itd). Mi želimo da u novim MC klubovima imamo prijatelje i ljude koji razumiju scenu a ne suprotno. Želimo imati MC klubove u kojima su ljudi sa iskustvom koji su nešto vidjeli, proputovali i proživjeli a ne 17-godišnje mladiće koji hoće sve i hoće to odmah! Scena će biti onakva kakvu je sami stvorimo i zato svi klubovi snosimo odgovornost.


U Hrvatskoj je trenutna situacija da postoje MC klubovi koji su takve oznake stavili ne znajući zapravo što stavljaju na leđa i ne znajući za obaveze koje nosi takvo što. Često imate neke MK klubove koji su znatno organiziraniji od nekih domaćih takozvanih MC klubova koji to zapravo nisu. Neki MC klubovi imaju u svojim redovima žene i policajce što je posve nespojivo sa cijelom MC filozofijom slobode i odmaka od svakodnevnog društva. Pogledajte malo oko sebe - u našem neposrednom okruženju (Austrija, Italija, Slovenija, Mađarska) ne postoji niti jedan trodijelni MC klub koji ima u svojem članstvu žene ili policajce. To možete vidjeti jedino u Hrvatskoj i to od strane nekolicine klubova koji uopće niti ne znaju da su MC klubovi svuda u svijetu organizirani na taj način. Ako ih žele zadržati i ako im to odgovara u redu, neka oznake promijene u jednodijelne MK i neka žive svoj život na način koji su odabrali. Ali ako žele biti MC neka se tako počnu i ponašati, neka naprave clubhouse i neka ne djeluju na svoju ruku već u suradnji sa ostalim MC klubovima. Neka dolaze redovno na sastanke MC unije gdje se dogovaramo oko stvari bitnih za scenu, datuma susreta, primanja novih klubova-članova itd. Dakle budućnost hrvatske MC scene je u suradnji a ne u stihijskoj pojavi MC klubova kao dosad, gdje svaki klub smatra da su oni "oni pravi" a da je sve ostalo bezveze, gdje se kontaktira sa nekim klubovima a sa drugima ne, a glasine se šire kao kuga.


Problem hrvatske moto scene je što je mlada, klubovima treba vremena da sazriju, da prođu porođajne muke (mnogi klubovi se raspadaju nakon par godina postojanja, netko se oženi i proda motor, netko se razbije, netko ode živjeti u drugo mjesto, netko posvađa sa klupskim kolegama i sl.) a za sve to skupa treba vremena. Često se susrećemo sa klubovima u kojima nema prave osobe za razgovor, ili klub vodi jedna osoba (najčešće predsjednik) koji je "lokomotiva" ali ne prenosi svojim članovima ono što smo rekli dotičnom klubu već radi po svome. Zatim kad stvari pođu krivo ispada da ljudi nisu niti znali neke stvari! Takvi mladi bikeri i klubovi, koji još nisu dovoljno upoznali niti scenu, niti nas ostale MC klubove (ili nas uopće ne poznaju), skloni su uzimati razne tračeve i dezinformacije zdravo za gotovo i odluke donose na brzinu i emotivno.



Naš savjet je da stavove i odluke donosite promišljeno, nakon što ste upoznali scenu i klubove, upoznali nas i porazgovarali sa svim drugim MC klubovima. Pokušajte saznati što više, putovati što više i pitajte što vas zanima. Nakon toga sigurni smo da će vam puno toga biti jasnije!
 
prije svega zahvaljujem rokeru na icrpnom objasnjenju, ustvari koliko sam mogao svatiti i MC I  MK klubovi ubiti su ista scena i nevidim nekih razlika između klubova bar ne tolkih dabi sad jedni drugima trebali zabranjivati posjecenost svojih partija ili motorijada ili skidanje prsluka odnosno boja neznam dali grijesim
 
dok god nas budu ključali , neče se  raščistiti nikada. Ovaj tekst je više puta prekopiravan na razna mjesta , a sam po sebi i proširivan i ako nism siguran da je to činio sam tvorac teksta .Netreba  sve to uzeti zdravo za gotovo jer stvari nisu uopće tako opasne i kompleksne kako nam se čine , sve je tako jednostavno .

" Mi nešto hočeno , a oni nam to nešto brane " i to se zove nepisana pravila
 
deep said:
dok god nas budu ključali , neče se  raščistiti nikada. Ovaj tekst je više puta prekopiravan na razna mjesta , a sam po sebi i proširivan i ako nism siguran da je to činio sam tvorac teksta .Netreba  sve to uzeti zdravo za gotovo jer stvari nisu uopće tako opasne i kompleksne kako nam se čine , sve je tako jednostavno .

" Mi nešto hočeno , a oni nam to nešto brane " i to se zove nepisana pravila
kao sto sam vec napisao , tekst sam kopirao i ne tvrdim da je izvorna verzija....
 
ovako...... da ne bi bilo daljnjih nedoumica oko izvornosti teksta, uskoro ćete dobiti intervju sa MC unijom u kojem će se nadam se naći i odgovori na mnoga pitanja.

do tad, ide ključ u bravu, a ko se pitate zašto - zato što jednostrani razgovor nema smisla i niko vam iz prve ruke ne može odgovoriti na vaša pitanja i nedoumice. sve drugo su nagađanja i pretpostavke, a to ne želimo, zar ne ?  :wink:

ako neko ima kakvo pitanje na koje bi jako želio dobiti odgovor, neka ga proslijedi meni na pp, pa ćemo probati dobiti i odgovor na njega.

a i inače imam alergijsku reakciju kada neko sa tri posta otvori ovakvu temu  8)
 
Status
Not open for further replies.