Reparacija vilice

stalker

Active member
Na 9 godina starom Hyosungu MS3-250 mi je prošlog ljeta "propišala" lijeva vilica. Kako mi je to sporedno vozilo u koje ne ulažem previše, vozio sam tako do zime a onda sam skuter rastavio da riješim nekoliko manjih nedostataka. Na kraju sam odlučio rastaviti vilicu i sam je riješiti.
Na kromiranom dijelu vilice su bila vidljiva sitna oštećenja i tragovi korozije što je očigledno izazvalo trganje semeringa i curenje ulja iz vilice.
Vilicu sam rastavio slijedeći upute tvorničkih servisnih manuala i sada sam naručio nove semeringe i brisače.
Tvorničko ulje je Shell Tellus #22 i tu sam malo u nedoumici da li tražiti isto ili staviti neko ekvivalentno. Po uputama u vaku vilicu staje 1,2 dcl ulja.
Pomalo sam nesiguran u mogućnost poliranja oštešenja cijevi vilice jer nemam iskustva i saznanja koliko je moguće ispolirati i do koje mjere se može skidati dok se ne dobije ponovno potpuno glatka površina.
 
Evo par fotki onog što radim i skica iz servisnog manuala. Tu također imam nedoumicu jer na skicama u manualu stoji neki prsten uz klip s oprugom iz cijevi a ja kod rastavljanja nisam ponašao nikakav prsten. Čak na klipu postoji i žlijeb koji kao da je namijenjen za nekakvu "kariku".
Volio bih ako netko ima više iskustva s reparacijom vilica da svoje mišljenje.
06262f6506befd7a103d2e3b0a677e13.jpg
d69eb6621543d158795bee7f9069df76.jpg
ae354a6bc52c7ede9962088efc512d78.jpg
0e8eab786d2bc63e9ff7eef3715c1e21.jpg
2f73829b876369c82cf2437341cbcab6.jpg


Poslano sa mog POCOPHONE F1 koristeći Tapatalk

 
Pretvorila se ta gumica u papar.  :)
Uzmi ulje za vilice kakvog drugog proizvođača.
Valjda ovo 22 je 22W
Stavi kakvo 20W motul ili sl.
 
Na kraju sam odustao od reparature vilice jer je po prikupljenim informacijama to neisplativ postupak. Samo cijena popravka oštećenja kromiranog dijela se penje prema cifri od 1000 kn.
Na e-bayu sam pronašao kompletne prednje vilice kod nekog prodavača u Njemačkoj koji se bavi prodajom polovnih dijelova za motore. Uspio sam prepoloviti početnu cijenu i kupio je kompletnu. Kasnije sam se sjetio da sam već ranije prije 4-5 godina trgovao s ti istim prodavačem pa smo i tada imali dobru pogodbu i prihvatljivu cijenu.
Čovjek je jako korektan i već isti dan je dio poslan a sutradan već došao u Zagreb. Kako to obično biva kod nas, put od Zagreba do Dubrovnika najčešće traje 3-4 dana čak i kad nije u međuvremenu vikend ili kakav neradni dan pa je po trackingu pošiljka sad u Splitu. Nadam se da će za dan-dva stići do mene a onda slijedi kompletiranje skuta. 
 
Šibni link tog ebaj selera.
Nikad se ne zna.  :mrgreen:
 
Bas me je zanimalo kako izgledaju prstenovi koji su nestali. Inace tu sam nalazio teflonske rasjecene "O ringove"