S1000R review od vlasnika

xoverload said:
Jesi primjetio da ima ikakav problem sto se tice "ticking noise"? Ja imam model iz 2014 i cuje se onako na niskim okretajima (do 4000) taj ticking sound koji dolazi iz gornjeg desnog dijela motora. Koliko sam citao imali su problem s nedovoljno kaljenim bregastim osovinama pa se navodno pojedu jer su mekane. Na mom je mjenjan fazni lanac i zatezac lanca dok je bio pod garancijom. Na zadnjem servisu kada je ulje mjenjano nije bilo nikakvog metala u ulju tako da kontam da je zasad sve u redu iako se cuje taj zvuk. Samo ne znam do kad ce tako, ne bih bas htio da mi se masina raspadne  :mrgreen:

Koliko km ima ?

Koliko sam cuo kazu da se tako cuje zatezac lanca... koji se moze zamijenit mehanickim.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Trenutno je na 12k km. Citao sam da se bas i ne preporuca stavljati mehanicki zatezac da se ne bi jos vise zeznulo.
 
Na tim motorima lanac obicno zvecka kod paljenja motora i onda se lagano stisa...
Kazu da ima neki OEM zatezac sa sivom kapom (fabricka ugradna je crna) koji rjesava taj problem, a BMW ga ugradjuje u garanciji pod uslovom da je motor presao vise od 15.000 km i vlasnik prijavi problem sa zveckanjem.  (y)
 
esso_sa said:
Na tim motorima lanac obicno zvecka kod paljenja motora i onda se lagano stisa...
Kazu da ima neki OEM zatezac sa sivom kapom (fabricka ugradna je crna) koji rjesava taj problem, a BMW ga ugradjuje u garanciji pod uslovom da je motor presao vise od 15.000 km i vlasnik prijavi problem sa zveckanjem.  (y)

Ja sam npr procitao da BMW ugraduje taj zatezac sa sivom kapom samo u slucaju da ima to lupkanje prilikom paljenja motora sto kod mene nije slucaj. Razlog tome je navodno da treba 2-3 sec da se stvori pritisak u ulju koji bi trebao aktivirati hidraulicni zatezac lanca pa se te 2-3 sec prilikom paljenja cuje udaranje, a onda prestane. Kod mene je taj ticking noise prisutan gotovo konstantno, najvise se cuje oko 3000-4000 RPMa.
 
xoverload said:
Zanimljivo, cuje se samo od 3200 - 5000 RPM.

Ako ti je motor u garanciji ili nemas dovoljno mehanicarskih vjestina da sam pregledas, odvuci u servis da ljudi vide sta je. Mozda je neka sitnica, a mozda i nesto ozbiljno, svakako je bolje provjeriti i eventualno sprijeciti jos veci problem ako je sta ozbiljno
 
Poznaniku zveckalo tako na nekih 16 tkm i protukla mašina..
Dobio je novu u garanciji...sada mu opet zvecka ( ima 30 tkm)  :misli:
 
Nazalost garancija je istekla. Dogovorio sam sa zastupnikom da rastave masinu i pregledaju bregaste, lanac itd, sitnih 2500kn samo rastavljanje i sastavljanje.
 
smile 77 said:
a kakve su ove novije masine 2017 pa nadalje.od koje godine se popravila situacija ako i je :mrgreen:

Problemi sa bregastim su bili samo na prvim serijama iz 2015. godine. Neko je vec spomenuo, losa obrada i kaljenje materijala. Na novijim serijama ima sporadicnih pojava lupanja lanca pri startu i to rjesavaju sa drugim zatezacem. Za havarije na novijim serijama nisam cuo. Ima ih dosta kojima ni na 60.000km nije bilo potrebno stelovati ventile, sve jos uivjek u toleranciji.
Citam dosta o ovim masinama od kako sam se zapalio za XR-a, postajem enciklopedija za S1000 seriju  :mrgreen:
 
super.neman bas vremena citat po stranim  stranicama.
svaka informacija je interesantna.
nastavi s citanjem i obavjesti nas. :mrgreen: (y)
 
Bmw je inače susretljiv i izvan garantnog roka...
Pristojno pitati i poslat zahtjev u centralu...


Poslano sa kampanela spomoću Tapatalk Pro
 
esso i ostali  ispravi te  me  ako grijesim
prolista sam malo uk forum i spominju probleme s pucanjem ventila i s bregastama i natezacima lanca i na novijim modelima 2017
jesam li u pravu ili sam krivo skonta :misli:
 
Elias said:
Bmw je inače susretljiv i izvan garantnog roka...
Pristojno pitati i poslat zahtjev u centralu...


Poslano sa kampanela spomoću Tapatalk Pro

Istina. Samo sto ako nije u garanciji iz svojega dzepa platis rastavljanje / sastavljanje masine da se provjere bregaste / lanac / spaner itd itd.
 
Jel zna netko tocne production date-ove na koje se odnosi cinjenica da su ugradjivali nedovoljno zakaljenje bregaste? Trazio sam po netu, ali nisam uspio naci.