S1000XR

Momci, dolazi vrućina i idealno vrijeme za posjet Bosni pa dva pitanja:

1. znam za Bihać - Bosanski Petrovac - Drvar -Livno te Mostar - Tjentište kao lijepe ceste. Ima li još koja vrijedna kilometara?
2. kakva je situacija sa kamerama? Ako se dobro sjećam, svaki tunel ima kameru? Ima li kakav gpx s lokacijama?

Unaprijed zahvaljujem!
Hvala na ideji, ali na +35 ne mrdam iz klime :mrgreen:
 
  • Like
Reactions: maRRin 06
Kamera nemas u tunelima,
Kakanj na autocesti, ni murija ne zna kako radi, znaju da radi po dana i da mijenja smjer slikanja a kako je programirana ne znaju. Osobno iskustvo :poop:
 
Kakanj na autocesti, ni murija ne zna kako radi, znaju da radi po dana i da mijenja smjer slikanja a kako je programirana ne znaju. Osobno iskustvo :poop:
To je tronozac, i njega vole postavljati kod (nekada i unutar) tunela na juznom ulazu u Zenicu. Stacionarnih kamera nema nigdje u tunelima. Generalno Zenicka regija opasno divljaju sa tronoscima i tu treba pripaziti; ja se tamo i ne vozam, jer nikad ne znas gdje je zastekan. Klasicno otimanje para, a ne prevencija.

I sto se tice vrucina, vozanje po Bosni ne znaci i bjezanje od njih. Sada je bolje na moru se vozati nego po Bosni… U Sarajevu je danas bilo 35, a sutra se ocekuje do 37…. A Sarajevo je na skoro 600m n/v. Umjerena bosanska ljeta su proslost.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: neven
Mene je uslikala stacionirana kamera barem je tako pisalo na kazni a i murijasi su mi isto rekli, na izlazu prema Kaknju :unsure: 100 dozvoljeno mene uslikali sa 112, da sam 2 km sporije vozio ne bi dobio kaznu kazu djandari :p Naglasavam to bilo prije 2 ili 3 godine.
 
Mene je uslikala stacionirana kamera barem je tako pisalo na kazni a i murijasi su mi isto rekli, na izlazu prema Kaknju :unsure: 100 dozvoljeno mene uslikali sa 112, da sam 2 km sporije vozio ne bi dobio kaznu kazu djandari :p Naglasavam to bilo prije 2 ili 3 godine.

To su onda lupili. Nema sigurno stacionarna kod Kaknja. Nije nikada bila. To je garant tronozac, a papci napisali “stacionarna”. Valjda sto stoji na zemlji, a ne u njihovoj ruci :) Na potezu autoceste Sarajevo - Zenica imaju 2 stacionarne (jedna preko puta druge) kod Ilijasa, ogranicenje 110 a slikaju na 121. One su uredno markirane na BIHAMK web stranici https://bihamk.ba/bs/spi/radari
 
Cek, koja je fora sa tim kamerama dole kod nas sad? Nisam vec odavno u BiH pa se ne sjecam, a ovamo kamere slikaju samo sprijeda pa u 99% slucajeva ako te na motoru uslika ti nece nista doci. Dole slikaju i sazada?
 
I ja sam ali pitam za službeno stajalište, istekla mi osobna pa moram po novu a ne bih baš u izolaciju ni tu ni tamo.:mrgreen:
Ukinute su restrikcije za BiH prije par dana. EU stavila na zelenu listu, HR isto dodatno olaksala, tako da ne bi trebao imati problema po povratku u HR iz BiH. Ali provjeri svakako


Cek, koja je fora sa tim kamerama dole kod nas sad? Nisam vec odavno u BiH pa se ne sjecam, a ovamo kamere slikaju samo sprijeda pa u 99% slucajeva ako te na motoru uslika ti nece nista doci. Dole slikaju i sazada?

Pa jedna kamera, slika u oba pravca. Isto kao i u HR. Ako joj dodjes u susret, super, ne mogu ti nista. Ako prodjes pored nje preko ogranicenja, a okrenuta je tako da ti gleda ledja, onda ce ti uloviti tablicu. Uglavnom su kamere sa onim senzorima u asfaltu, mada ih u zadnje vrijeme stavljaju sve vise sa klasicnim radarom. Dole po Hercegovini su jos moderniji, male kamere ko kucni projektor, jedva je uocis, i sve sa radarskom zrakom
 
Odakle ides i gdje ? Iskreno, za Mostar - Tjentiste (pretpostavljam preko Nevesinja) prvi put cujem da neko kaze da je lijepa cesta….
Kamera nemas u tunelima, ne znam ko ti je to rekao ? Ali ima stacionarnih kamera rastrkanih po cijeloj BiH. A tu su naravno i policijske zasjede… Stacionarne kamere su sve oznacene na stranici BIHAMK-a, pa mozes tu pogledati. A mozes skinuti i Radarbot aplikaciju da te upozorava na slusalicu ili intercom; tako je najlakse

Mostar - Nevesinje je skroz OK. Spust u Nevesinje je malo grbav (ako me pamćenje dobro služi), a dio do Gackog je korektan. Gacko - Tjentište je novi aslfat, zavoji su nešto kraći no cesta je ugodna za vožnju. Dalje nisam išao pa ne znam kakva je situacija prema Foči/Goraždu/Višegradu.

Zadnjih par (desetak?) godina sam svako ljeto putovao Bosnom ali s enduro motorom. Obzirom da sam se uglavnom držao planina, motao sam se obično zapadnom Bosnom (ovaj dio do Bhaća, Bugojna, Mostara i Tjentišta) ali biih sada cestom malo prošao i centralnu/istočnu Bosnu.
 
Mostar - Nevesinje je skroz OK. Spust u Nevesinje je malo grbav (ako me pamćenje dobro služi), a dio do Gackog je korektan. Gacko - Tjentište je novi aslfat, zavoji su nešto kraći no cesta je ugodna za vožnju. Dalje nisam išao pa ne znam kakva je situacija prema Foči/Goraždu/Višegradu.

Zadnjih par (desetak?) godina sam svako ljeto putovao Bosnom ali s enduro motorom. Obzirom da sam se uglavnom držao planina, motao sam se obično zapadnom Bosnom (ovaj dio do Bhaća, Bugojna, Mostara i Tjentišta) ali biih sada cestom malo prošao i centralnu/istočnu Bosnu.

Oko Tjentista je nedavno (kada je bila motorijada u Trebinju) popadalo nekoliko motorista. Bila je kisa, ali i taj asfalt je upitan. Hajde gledat cu sutra da ti na google maps nacrtam par ruta pa ti postavim ovdje. a ti onda kombinuj sa svojim planom i uklapaj u svoje rute. Gledat cu da bude u sumi i visoko, da temperature budu podnosljivije a i da cesta/krajolik bude ok
 
Pa jedna kamera, slika u oba pravca. Isto kao i u HR. Ako joj dodjes u susret, super, ne mogu ti nista. Ako prodjes pored nje preko ogranicenja, a okrenuta je tako da ti gleda ledja, onda ce ti uloviti tablicu. Uglavnom su kamere sa onim senzorima u asfaltu, mada ih u zadnje vrijeme stavljaju sve vise sa klasicnim radarom. Dole po Hercegovini su jos moderniji, male kamere ko kucni projektor, jedva je uocis, i sve sa radarskom zrakom

Uf, i ja sam sad u osmom mjesecu sa motorom dole pa cu morati pripaziti. Ovamo rijetko koja slika od pozadi.
Kolega je prosle godine bio sa motorom dole i kaze da je asfalt katastrofa. Bio je sa VN900 od 48ps i kaze da mu je guma cesto klizala.
 
Momci, dolazi vrućina i idealno vrijeme za posjet Bosni pa dva pitanja:

1. znam za Bihać - Bosanski Petrovac - Drvar -Livno te Mostar - Tjentište kao lijepe ceste. Ima li još koja vrijedna kilometara?
2. kakva je situacija sa kamerama? Ako se dobro sjećam, svaki tunel ima kameru? Ima li kakav gpx s lokacijama?

Unaprijed zahvaljujem!
Puno bolja cesta za motore je Bihac - Petrovac - Kljuc - Jajce - Donji Vakuf - Bugojno - Prozor - Jablanica (a onda biras sjever ili jug, obje dobre dionice).
A za stacionarne radare ne brini ako nisi na BH tablama, neces dobiti kaznu u HR, kao ni mi u obrnutom slucaju..
Koliko je kazna za vožnju bez tablice?
U BiH kazna postoji prekrsaj za nepropisno postavljenu tablicu (u slucaju da prekrijes brojeve ili je zavrnes pod rep) i kosta 30KM, koliko i neposjedovanje tablice.
 
  • Like
  • Love
Reactions: ZoltanBB and Nero
U BiH kazna postoji prekrsaj za nepropisno postavljenu tablicu (u slucaju da prekrijes brojeve ili je zavrnes pod rep) i kosta 30KM, koliko i neposjedovanje tablice.
Slično kao u HR 150kn ako platiš odmah.
 
  • Like
Reactions: candromero