SAMOSTALNI UNOS RABLJENOG MOTOCIKLA IZ EU (HOW TO/KAKO TO)

Pa da, piše i tamo da se vozilo smatra novo ako ispunjava jedan od uvijeta, znači ne smije ispunjavati niti jedan niti drugi da bi bilo rabljeno.
Kupio sam bio prošle god Dukca u Slo, tip je nešto valjda kao pandan obrtu kod nas, uglavnom ne na ugovor nego račun i nije stavio km nigdje, to je bitno.
Za XR su me zvali s carine da slikam display na motoru jer je bilo tako granično makar su km bili i na racunu i zapisniku preuzimanja.
Uglavnom zoll tabl u Slo i gas, na racun / ugovor nek ne stave km ili ako hoce staviti mrvicu više
U krajnjem slucaju izvadis tu 3 dana probe i napravis km prije predaje papira, probe su teoretski samo za relaciju do tehnickog makar nisam cuo da je u praksi netko naje van najkrace rute
 
Last edited:
  • Like
Reactions: fawlty82
Pa da, piše i tamo da se vozilo smatra novo ako ispunjava jedan od uvijeta, znači ne smije ispunjavati niti jedan niti drugi da bi bilo rabljeno.
Kupio sam bio prošle god Dukca u Slo, tip je nešto valjda kao pandan obrtu kod nas, uglavnom ne na ugovor nego račun i nije stavio km nigdje, to je bitno.
Za XR su me zvali s carine da slikam display na motoru jer je bilo tako granično makar su km bili i na racunu i zapisniku preuzimanja.
Uglavnom zoll tabl u Slo i gas, na racun / ugovor nek ne stave km ili ako hoce staviti mrvicu više
U krajnjem slucaju izvadis tu 3 dana probe i napravis km prije predaje papira, probe su teoretski samo za relaciju do tehnickog makar nisam cuo da je u praksi netko naje van najkrace rute
Ja sam prije 2.5 god uvezao ninju s 2000 km, bez problema proslo jer je bilo starije od 6 mj. E sad sam htio ovo ljeto uvest gsxr a 2019 g s toliko km i krecu problemi... po njima je to novo ali ako se krenes naganjati s njima da se drze zakona priznat ce da je rabljeno u biti što i je ali ti treba par mjeseci vremena i živaca. Najlakse je napravit to km sto ti fali
 
Bok ljudi, ne znam jel uskrsnjujem prastaru temu, ali kako se stvari konstantno mjenjaju, rekoh neka probam :) Vidim kroz stranice da se uvoze gotovo iskljucivo novi(ji) motori, a ja imam slucaj starudije.

Kupujem Hondu XL600 iz osamdesetih/devedesetih (promakla mi je ova restaurirana iz Labina) pa gledam po Italiji, Njemackoj...

Isprobao sam onaj PPMV kalkulator, ali narqvno da to kao i ostatak drzavnih web servisa (ne)radi upitno. Pod UKUPNO mi je izbacio 0,00 kn, ali mi je iznad sumarnog reda izbacio neku suludu cifru od 13.000kn. Misleci da je kakva greska, probao sam s nekim novim autom, ukucao podatke, sumarno je opet izaslo 0,00 ali su stavke iznad bile ocekovane/prihvatljive.

Pa jesu oni ludi, za motor koji ne vrijedi 1500 eur traze 2000 eur poreza? 🤣

Puno hvala na BILO KAKVIM infosima!
 
Da, čim je vozilo starije od 30g onda kalkulator stavi da je PPMV 0,00 kn, što i je... ALI... Za unos i regu oldtimera je malo drugačija procedura...

Ja sam u travnju ove godine radio unos TDMa iz 2003, cifra slična onoj iz kalkulatora (veća je za onu naknadu za zbrinjavanje, to je nekih 100-200kn više nego u kalkulatoru).
 
Na koji način nabaviti prijevoznika da doveze bajk izvana, ako ga kupim preko oglasnika i platim kako je opisano u prvom postu, neda mi se ići sa prikolicom po motor u neku njemačku vukojebinu, radije dam 500 eura i pričekam koji dan...
 
Da, čim je vozilo starije od 30g onda kalkulator stavi da je PPMV 0,00 kn, što i je... ALI... Za unos i regu oldtimera je malo drugačija procedura...

Ja sam u travnju ove godine radio unos TDMa iz 2003, cifra slična onoj iz kalkulatora (veća je za onu naknadu za zbrinjavanje, to je nekih 100-200kn više nego u kalkulatoru).
Za motocikle nije postojala naknada za zbrinjavanje prilikom unosa u RH, to se nešto u pogledu toga promijenilo?
 
Bok ljudi, ne znam jel uskrsnjujem prastaru temu, ali kako se stvari konstantno mjenjaju, rekoh neka probam :) Vidim kroz stranice da se uvoze gotovo iskljucivo novi(ji) motori, a ja imam slucaj starudije.

Kupujem Hondu XL600 iz osamdesetih/devedesetih (promakla mi je ova restaurirana iz Labina) pa gledam po Italiji, Njemackoj...

Isprobao sam onaj PPMV kalkulator, ali narqvno da to kao i ostatak drzavnih web servisa (ne)radi upitno. Pod UKUPNO mi je izbacio 0,00 kn, ali mi je iznad sumarnog reda izbacio neku suludu cifru od 13.000kn. Misleci da je kakva greska, probao sam s nekim novim autom, ukucao podatke, sumarno je opet izaslo 0,00 ali su stavke iznad bile ocekovane/prihvatljive.

Pa jesu oni ludi, za motor koji ne vrijedi 1500 eur traze 2000 eur poreza? 🤣

Puno hvala na BILO KAKVIM infosima!
Vozilo starije od 30 godina se unosi u RH kao oldtimer, PPMV je fiksno 2000 kn.
 
Za motocikle nije postojala naknada za zbrinjavanje prilikom unosa u RH, to se nešto u pogledu toga promijenilo?
U pravu si, išao sam gledati rješenje...
Naime, ovih 100tinjak kn razlike je u tome što sam okvirno stavio datum prve registracije, ovisi da li je u toj godini bila prije ili nakon datuma podnošenja zahtjeva za izračun PPMV.
Kad stavim točan datum u kalkulator na webu carine, ispadne točno u lipu.
 
  • Like
Reactions: enduro
Pozdrav svima.
Razmišljam o kupovini motora u Njemačkoj. Nisam siguran o novim carinskim propisima pa me zanima je li netko nedavno unosio motor iz EU? Muči me da li se plaća 5% poreza ako je motor kupljen od trgovca, a na računu nije iskazan njemački PDV? Kad sam pred par godina kupovao auto PDV je trebao biti iskazan. Sad gledam motore po oglasima u Njemačkoj i nisam baš vidio da iskazuju cijene sa PDV-om, a na par upita sam dobio odgovor da cijena nije s PDV-om.
Hvala unaprijed na odgovorima.
 
Pozdrav još jednom.
Nisam ovdje dobio odgovor, ali sam se u međuvremenu raspitao i dobio odgovor na svoje pitanje. Ukoliko ima zainteresiranih, a admini odobre mogu napisati kompletnu proceduru unosa iz Njemačke. Iskustva unosa imam - doduše ne motora, već auta, ali uspješno unešeno nekoliko. Uskoro će i motor na red, ali kako je sad zbog Covida malo otežano putovanje treba mi malo više pripreme. Izbor je pao na samo jedan model, još jedino treba odlučiti godište i još malo pregovarati sa kupcima. Hvala Bogu u Njemačkoj ih ima dosta, pa i izbora ima.
 
Ne bih se potpuno složio. Razlog - iskustvo. Dakle, da ne nabrajam sve gluposti kojih sam se nagledao do trenutka kada mi je kap prelila čašu evo te kapi. Tražio sam auto 7 mjeseci i te večeri odfuram klinca na trening i imam dva sata lufta pa umjesto da odem doma prozujim do "renomiranog" ovlaštenog auto salona (neću spominjati javno te debile jer i loša reklama je reklama). Između mora auta zapiknem je na godišnjaka starog 7 mjeseci, sumnjive bijele boje. Auto sa ispod 5000 km. Kako je bila zima i u to vrijeme već mrak, zamolim ja ponudu i kažem doći ću sutra pogledati auto po danu i napraviti probnu vožnju. No prije toga pita jel s auto sve ok, nije bilo karambola... Sve mi čovjek stavi na ponudu. Fala Bogu, pa nisam tutlek već sam drugo jutro nazvao frenda koji radi u isto tako ovlaštenom salonu, ali u drugom gradu, da mu broj šasije iz ponude. Za 10 minuta zove on i kaže bježi od tog auta bio je rent-a car vozilo koje je imalo sudar i kompletni prednji kraj (preko 57 dijelova) je promijenjen. Ne samo to nego su loše ofarbali haubu pa je nakon mjesec dana ona ponovno farbana. E tu sam odlučio otići sam po prvi auto. Doveo sam ga iz Njemačke i za manje od mjesec dana prodao za 4500€ više. Otišao po drugi koji i dan danas vozim. Napravio preko 100tkm sa njime i do sada sam pred ovo ljeto promijenio remenje iz predostrožnosti (nije bilo potrebe). Osim filtera i ulja to je sve što je na njemu bilo potrebno iako na svakom servisu kontroliraju sve. Jedan set ljetnih i jedan zimskih guma. Pali - vozi bez problema. Tu se više ne usudim kupiti. Nije ni u Njemačkoj situacija drugačija ako kupuješ od privatnih osoba ili prodavača rabljenih vozila. Pogotovo Munchen i okolica jer je blizu Italija i tu ima puno auta iz Italije, a oni ne štede vozilo. Ako kupuješ od ovlaštenog trgovca to je druga stvar. Ali ćeš platiti malo više. Kod nas, ako bih se odlučio onda bih radije uzeo od nekog privatno, ali po preporuci - od frenda frend. Pratim cijene rabljenih motora već duže vrijeme i tu i u Njemačkoj (i to ne samo mobile.de i autoscout24 nego i druge) i mogu reći (barem za model koji gledam) da cijene jako variraju od trgovca do trgovca. Isto godište, ista kilometraža, ista oprema 1000€ razlike. Od godišnjaka sam odustao jer cijena sa svim davanjima ispadne više od novog u RH. Ali to je zato jer imamo takav zakon. Kad sam kupovao zadnji auto žena u salonu, kad sam joj se požalio da na njega još u RH moram platiti 2500€ me pitala zašto? Pa kod kupnje novog su plaćeni svi porezi i za rabljeno tamo ne treba plaćati ništa. Problem je da zbog krize sa proizvodnjom nova vozila ne izlaze sa traka prema potražnji pa su rabljena sada skočila i do 30%. Kako upravo prolazim kalkulacije za više motora tu i vani, mogu reći da se i sa svim plaćenim davanjima vani može naći motor na kojem možeš ušparati kojih 500tinjak €. U svakom slučaju veći je izbor, što ako gledaš samo jedan model i ništa drugo znači puno. Do prije 2 dana u RH je bio samo 1 na prodaju. Sad ih ima nekoliko, ali cijene su nerealno visoke.
 
Kolko sam ja skužio, tvoj problem s autom je bio taj što kod nas muljaju trgovci i preprodavači. Kod takvih novijih auta se uvijek može pitati ono najbitnije, a to je razlog prodaje. Naravno uvijek ima ludih priča (i ljudi) pa ne znači da ako netko prodaje auto nakon godinu dvije da ne valja.
Isto tako i vani ima svega i svačega, na slikama jedno, uživo totalno drugo, stoga je bitno imati nekoga tko je npr u Njemačkoj pa ti može pogledati auto ili motor prije nego se ti sam zaletiš gore.
Najbitnije od svega je da prođeš jeftinije, inače nema smisla sve ovo.

I da, pitao si da li je netko nedavno unosio, ja sam u travnju unio motor, napisao sam nekoliko postova unazad. Procedura ista kao i za auto, s tim da za motor nema nikakve procjene vrijednosti, već se iz tablice uzima starost, kubikaža i koja je eko norma.
 
Kolko sam ja skužio, tvoj problem s autom je bio taj što kod nas muljaju trgovci i preprodavači. Kod takvih novijih auta se uvijek može pitati ono najbitnije, a to je razlog prodaje. Naravno uvijek ima ludih priča (i ljudi) pa ne znači da ako netko prodaje auto nakon godinu dvije da ne valja.
Isto tako i vani ima svega i svačega, na slikama jedno, uživo totalno drugo, stoga je bitno imati nekoga tko je npr u Njemačkoj pa ti može pogledati auto ili motor prije nego se ti sam zaletiš gore.
Najbitnije od svega je da prođeš jeftinije, inače nema smisla sve ovo.

I da, pitao si da li je netko nedavno unosio, ja sam u travnju unio motor, napisao sam nekoliko postova unazad. Procedura ista kao i za auto, s tim da za motor nema nikakve procjene vrijednosti, već se iz tablice uzima starost, kubikaža i koja je eko norma.
Slažem se. To i je cijela priča. Problem je kad znaš točno što hoćeš onda si ograničen, a na našem tržištu još i više. Max 500€ bi mogao ušparati (to nije za baciti). Ali nigdje ne gori cijene će za mjesec, dva biti još niže. Čitao sam tvoje postove :)
 
Pozdrav.
Jel mi može netko sa sigurnošću objasniti kolika su davanja za unos motocikla iz Njemačke? Naime radi se o Hondi NC750X koja ima 6100 km, 6/2020. g., od privatne osobe i cijena bi bila 7500 EUR.
Koji su sve troškovi? Da li osim PPMV-a, troškova homologacije i prijevoza ima još nešto prije registracije? Možda razlika u PDV-u (kod njih je 19%, kod nas 25%).
Motor bi kupio na firmu.

Prodavaoc je obečao pripremiti kupoprodajni ugovor i odjaviti vozilo.

Dvoumim se između tog motora (sa jako puno opreme) i potpuno novog iz salona kod nas, pa me zanimaju troškovi i isplativost.

Hvala.
 
Pa ako ima sve sto treba imati,kompletnu opremu,na tu cijenu da te sve dodje sa registracijom još 1.000 eur. više,i još nešto malo...uzimaj...,jedino lakše je uzeti od firme...nego privatne osobe,nesto sam citao...pa prostudiraj malo...papirologiju...
 
Odes na stranicu carine i izracuna ti u lipu.
radije uzmi od firme. Potreban samo racun. Znaju vec oni sta i kako. Uglavom komplikacija je minimalna.
 
Na koji način nabaviti prijevoznika da doveze bajk izvana, ako ga kupim preko oglasnika i platim kako je opisano u prvom postu, neda mi se ići sa prikolicom po motor u neku njemačku vukojebinu, radije dam 500 eura i pričekam koji dan...
Ako nisi još našao javi se porukom, znam dvojicu kaj voze provjereno dobri (y)
 
  • Like
Reactions: Village
Također se možeš i meni javiti ako će tribati, imam tipa koji je nedavno uvoz odradia kolegi za par skupljih auta i motora, ključ u ruke, do registracije, nema greške.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Village