SAMOSTALNI UNOS RABLJENOG MOTOCIKLA IZ EU (HOW TO/KAKO TO)

Pozdrav.
Jel mi može netko sa sigurnošću objasniti kolika su davanja za unos motocikla iz Njemačke? Naime radi se o Hondi NC750X koja ima 6100 km, 6/2020. g., od privatne osobe i cijena bi bila 7500 EUR.
Koji su sve troškovi? Da li osim PPMV-a, troškova homologacije i prijevoza ima još nešto prije registracije? Možda razlika u PDV-u (kod njih je 19%, kod nas 25%).
Motor bi kupio na firmu.

Prodavaoc je obečao pripremiti kupoprodajni ugovor i odjaviti vozilo.

Dvoumim se između tog motora (sa jako puno opreme) i potpuno novog iz salona kod nas, pa me zanimaju troškovi i isplativost.

Hvala.
Sa sigurnošću teško jer kod nas na carini se nikad ne zna šta će te tražiti i koliko će trebati platiti. Uvezao XR-a sa 6150km i tražili me da poslikam displej sa kilometrima i dokaz da sam ga sam osobno dovezao u HR a nakon toga mjesec dana kasnije isti motor ista godina duplo više km nisu tražili ništa ali je oko 200kn bilo više za platiti poreza. O kupovini na firmu nemam pojma, možda bi ti bilo najbolje neku špediciju kontaktirati da ti točno kaže.
Kad se kupi od privatne osobe potrebno je platiti još nekih 5% valjda od cijene novog, što za XR-a 2017 ispada oko 2500-3000kn, tako su mi rekli na tehničkom ali nije bila gospođa sigurna :ROFLMAO:
 
Sa sigurnošću teško jer kod nas na carini se nikad ne zna šta će te tražiti i koliko će trebati platiti. Uvezao XR-a sa 6150km i tražili me da poslikam displej sa kilometrima i dokaz da sam ga sam osobno dovezao u HR a nakon toga mjesec dana kasnije isti motor ista godina duplo više km nisu tražili ništa ali je oko 200kn bilo više za platiti poreza. O kupovini na firmu nemam pojma, možda bi ti bilo najbolje neku špediciju kontaktirati da ti točno kaže.
Kad se kupi od privatne osobe potrebno je platiti još nekih 5% valjda od cijene novog, što za XR-a 2017 ispada oko 2500-3000kn, tako su mi rekli na tehničkom ali nije bila gospođa sigurna :ROFLMAO:
Kod izračuna PPMV-a je bitan i datum, ne samo godina, u tome je bila razlika od tih cca 200 kn. Kada je vozilo prijavljeno carini za izračun PPMV-a u roku 15 dana od datuma na ugovoru/računu, onda ne traže ništa, ako je prijava kasnije, onda traže neki dokaz kada je vozilo ušlo na teritorij RH ( zbog mogućeg carinskog prekršaja). Carinski kalkulator je precizan u lipu ako se unesu ispravni podaci o vozilu.
 
  • Like
Reactions: leCo and bojan
Kod izračuna PPMV-a je bitan i datum, ne samo godina, u tome je bila razlika od tih cca 200 kn. Kada je vozilo prijavljeno carini za izračun PPMV-a u roku 15 dana od datuma na ugovoru/računu, onda ne traže ništa, ako je prijava kasnije, onda traže neki dokaz kada je vozilo ušlo na teritorij RH ( zbog mogućeg carinskog prekršaja). Carinski kalkulator je precizan u lipu ako se unesu ispravni podaci o vozilu.
Nisam išao gledati tablicu tako da nemam pojma ali vjerojatno je to što si napisao jer je ovaj drugi 04.12.2017.
 
Da li ja kao privatna osoba plaćam motor u Njemačkoj netto cijenu (bez MwSt. 19%) ili bruto cijenu? Kupio sam prošle godine dva motora na firmu (neto cijena). Sad bi uzeo Hondu 125 ccm na ime pa ne znam koliko će me izaći.
3300 EUR je bruto cijena u Njemačkoj, motor je 2021. g. četvrti mjesec, ima 8200 km.
 
Mislim da porez možeš platiti kod njih ili kod nas. Kod njih je 19% a kod nas 25% pa vidi di ti je bolje :mrgreen:
 
jos 1.000 eur,dok sve rijesis...zar nema ovdje sve na gotovo...
 
Da li ja kao privatna osoba plaćam motor u Njemačkoj netto cijenu (bez MwSt. 19%) ili bruto cijenu? Kupio sam prošle godine dva motora na firmu (neto cijena). Sad bi uzeo Hondu 125 ccm na ime pa ne znam koliko će me izaći.
3300 EUR je bruto cijena u Njemačkoj, motor je 2021. g. četvrti mjesec, ima 8200 km.
To je rabljeni motor, porez je platio kupac novog motora, ti ćeš kod nas platiti samo Upravnu pristojbu prilikom registracije motora i izrade prometne na svoje ime. PPMV možeš izračunati u tablici koji sam objavio u jednom od prethodnih postova.
Pravo na odbitak (dijela) poreza imaju oni koji kupe motor i izvezu ga van granica EU, ali onda plačaju porez u svojoj državi.
 
Ali ako je motor registriran na firmu koja je obveznik PDV-a mora ga platiti. Isto kao da kod nas kupuješ motor koji je bio registriran na d.o.o. dobit ćeš račun sa PDV-om
 
  • Like
Reactions: leCo
Ali ako je motor registriran na firmu koja je obveznik PDV-a mora ga platiti. Isto kao da kod nas kupuješ motor koji je bio registriran na d.o.o. dobit ćeš račun sa PDV-om
Da, to je ona cifra od 3300 eura iz oglasa, ne odbija se porez (nije izvoz iz EU).
 
Nisam siguran ali mislim da može uzeti bez poreza (neto cifru) i onda platiti kod nas porez, ali ne znam zašto bi to itko htio haha
 
Nisam siguran ali mislim da može uzeti bez poreza (neto cifru) i onda platiti kod nas porez, ali ne znam zašto bi to itko htio haha
Za rabljene ne može, za nova vozila je to obaveza (PDV se plaća u matičnoj zemlji).
 
  • Like
Reactions: LemmyZD
Ako itko zna za nekog tko radi prievoz kombiem po europi, prebacivanje motora i opreme...
 
Uzeo motor u Sloveniji od MotoHita. vidim sad da nema poreza obračunatog na računu (0%). To je OK?
 
Da odgovorim samom sebi - nema veze, carinili su me po PPMV kalkulatoru u lipu kako piše u prvom postu.

također - preporučujem prvo na carinu.

na jankomiru je to roza zgrada, kad uđete, ravno, soba 26 mislim, reci će vam zaštitar.

ne treba vozit motor niti je potreban papir da je motor homologiran u nas, trebala mi je potvrda proizvođača, račun, preslika osobne (kopirajte sve, meni su tamo kopirali, al su rekli da to inače ne rade), kopija odjavljene prometne,ispunjen formular i to je mislim to.

rekli su me nazvat kad je gotovo, a nisu, provjerite sutra/prekosutra.

Dođete isto na Jankomir, preko puta sobe 26, platite preko int bankarstva, pošaljete cariniku na mail, on to isprinta, prilozi i da vam riješenje.
nakon toga probne i u jednom koraku napravite homologaciju i tehnički.

usput, nije ni neka drama dici 2x probne, drugi put treba napisati voditelju smjene molbu, on potpise i to je to.
 
  • Like
Reactions: hondimir
Kada se kupuje motor u EU, od pravne osobe, ima nešto posebno što račun mora sadržavati? Nešto na što treba pripaziti? Ili samo klasika tipa: broj šasije, godina, cijena i moji podaci kao kupca...Hvala za svaki info!
 
Zna li netko izdaje li Italija tablice za izvoz, tj. Zoll tablice? Naime mislim uzeti auto tamo doduše nemam kuku da bi mogao iznajmiti prikolicu pa je ideja, kao u D, zatražiti tablice za izvoz.
 
Zna li ko kako se pusta voda na kotlicu...
 
  • Like
Reactions: vyp54