Shema regulatora/ispravljača

bded

New member
Ako se netko kuži u struju da komentira da li ova shema ima smisla ili ne, jedni su rekli da ima drugi da nema pa da i vas čujem. To je inače shema za regulator/ispravljač struje iz jednofaznog generatora na motoru.
 
de preved šta piše ovo ispod slike...ne kužim ni jednu jedinu riječ šta piše :shock:
inače...
men se čini da ovom kombinacijom tranzistora dobiješ i neko pojačanje...
u svakom slučaju...pod predpostavkom da je komponenta pod U gretzov spoj...
ima smisla...
 
darQ said:
de preved šta piše ovo ispod slike...ne kužim ni jednu jedinu riječ šta piše :shock:
inače...
men se čini da ovom kombinacijom tranzistora dobiješ i neko pojačanje...
u svakom slučaju...pod predpostavkom da je komponenta pod U gretzov spoj...
ima smisla...

Dobio sam to od nekog tipa iz Češke, i da znam što znači ovo ispod ne bi morao pitati na forumu, koliko sam ja skužio ovo pod U je diodni most (gretz) (kaže da diode moraju biti 15-20 A) za ispravljanje pulsirajuće strujej ZD je zener dioda, R je otpor od 1 kOhm, T1 tranzistor BC 338, T2 tranzistor BD 139, T3 trazistor TO3 (KD 607 - Tesla).
 
bded said:
Ako se netko kuži u struju da komentira da li ova shema ima smisla ili ne, jedni su rekli da ima drugi da nema pa da i vas čujem. To je inače shema za regulator/ispravljač struje iz jednofaznog generatora na motoru.


moguce da mi masta ne radi dovoljno dobro i nije mi bas jasno sto da radim s ovim vodom gdje je oznacen prekidac

pretpostavljam da je izmjenicno izlaz sa namotaja motora, dakle izvor izmjenicnog napona,
+ je ocekivani regulirani izlaz, a ovo s prekidacem nekakav ulaz (kontrola?)

pogledajmo granicne slucajeve:

na prekidacu je 0V (spojen je na masu)
tada je na bazi i kolektoru T1 0V, pa na emiter nece dati nista, tako i T2 (T1 i T2 su u Darlington spoju)
baza od T3 ce biti nisko i T3 nece otvoriti
znaci na (+) izlazu ce biti poluvalno ispravljeni ulazni izmjenicni napon (nereguliran)

na prekidacu je neki (nepoznati, dovoljno veliki) napon
tada ce T1 i T2 otvoriti T3 koji ce + spojiti na masu i vjerojatno izgoriti

s druge strane, baza od T3 je na 0.7V, baza T2 na 0V, baza T1 na -0.7V,
sto znaci da bi signal na ulazu oznacenom sa prekidacem trebao biti negativan napon,
onda je opet zenerica krivo orijentirana

skroz nelogicno

ako opet pretpostavim da se radi o necemu sto radi u pulsnom modu (na nacin koji uopce ne razumijem)
i racuna na nekakve prelazne pojave koje nemaju veze sa analiziranim granicnim slucajevima,
nedostaju mi kapacitivni i induktivni elementi (kondici i zavojnice) koji bi takvo nesto omogucili

mozda je najbolje da kazes sto hoces, pa da to nacrtamo
;)
 
clox dobro kaže, da je kod trantistora T3 na emiteru spojeno neko trošilo a ne na masu, bilo bi uredu, onda bi se ovaj sklop ponasao kao elektronički relej
 
clox said:
s druge strane, baza od T3 je na 0.7V, baza T2 na 0V, baza T1 na -0.7V,
sto znaci da bi signal na ulazu oznacenom sa prekidacem trebao biti negativan napon,

nisam dobro gledao pnp i npn oznake, napon na bazi od t1 je 2.1V, onda cijela prica dobiva smisao,
ali ce se grijati do bola (T3)
 
clox said:
moguce da mi masta ne radi dovoljno dobro i nije mi bas jasno sto da radim s ovim vodom gdje je oznacen prekidac

pretpostavljam da je izmjenicno izlaz sa namotaja motora, dakle izvor izmjenicnog napona,
+ je ocekivani regulirani izlaz, a ovo s prekidacem nekakav ulaz (kontrola?)

Izmjenično je prema shemi kao što si pogodio izlaz iz generatora, + je preko osigurača  spojen na plus pol akumulatora, a sklopka je prema shemi spojena sa raznim potrošaćima i također ih opskrbljuje + naponom ( stop svjetlo, brzinomjer, truba, instrument tabla)
 
bded said:
Izmjenično je prema shemi kao što si pogodio izlaz iz generatora, + je preko osigurača  spojen na plus pol akumulatora, a sklopka je prema shemi spojena sa raznim potrošaćima i također ih opskrbljuje + naponom ( stop svjetlo, brzinomjer, truba, instrument tabla)

je pokapiral sam s odmakom
sto rece Kef na njuzima, radit ce,
sad jos samo tam cekam pojasnjenje zasto se to
izvodi tako nebulozno
vjerojatno zato sto namotaji moraju biti stalno optereceni
 
clox said:
je pokapiral sam s odmakom
sto rece Kef na njuzima, radit ce,
sad jos samo tam cekam pojasnjenje zasto se to
izvodi tako nebulozno
vjerojatno zato sto namotaji moraju biti stalno optereceni

ako imas kakvu provjerenu/sigurnu shemu koja radi slobodno pukneš na forum ili binse.
 
bded said:
ako imas kakvu provjerenu/sigurnu shemu koja radi slobodno pukneš na forum ili binse.

imam za regler, ali za regulator ne
iako razmisljam da sjednem i smislim nesto (samo
sto to sigurno jos neko vrijeme nece biti provjereno)  :mrgreen:
 
clox said:
imam za regler, ali za regulator ne
iako razmisljam da sjednem i smislim nesto (samo
sto to sigurno jos neko vrijeme nece biti provjereno)  :mrgreen:
meni je riknuja regler na vespi pa bi mogo si sam nesto slozit ako stavis shemu...nesto malo o elektronici znam (y)
mislim ako nije problem 8)
 
nixy said:
meni je riknuja regler na vespi pa bi mogo si sam nesto slozit ako stavis shemu...nesto malo o elektronici znam (y)
mislim ako nije problem 8)

gle, imam nesto, ali to bi zahtijevalo mjerenje struje pobude,
postelavanja i sl.
a uvijek postoji mogucnost da nesto skuris na motoru
sorry, to cu slagati sebi i osobno nekome kome visim uslugu,
ne bih te htio zajebati
ovaj moj model radi na autu, gdje su struje druge,
a ako kaj skurim kupim zamjenu za 200 Kn
 
Ako netko ima shemu reglera za bilo kakav motor da provjereno radi molio bih na mail.

Hvala.