Sta dobijam kombiniranjem laksih i tezih rolnica u variomatu ?

huske98

New member
Pozdrav
zanima me sta dobijam kombiniranjem laksih i tezih rolnica u variomatu ?
da li ce otici lezaji na radilici ako budem takvu kombinaciju pravio.
Radi se o skuteru aprilia sportcity one 50 cc 2T
Veoma je los start pa sam cuo da bih mogao postignuti dobar start kombiniranjem rolnica.
trenutne rolnice su 8,0 gr.

POMOĆ!
 
Nemoj to radit, to najcesce naprave oni koji slusaju lokalne price i fušere
Najbolje uzmi malo lakse rolice, a jos bolje bi bilo uzet nekakvi auspuh i variomat pa poslozit kako treba  (y) (y)
 
sta se moze desit ako uradim tu kombinaciju , posto nisam sad pri parama da mijenjam spuh i vario
Hvala
 
brze se trose,veci napor na klizacima(to su oni plasticni trokutici sta idu na poklopac variomata ), nakon duzeg vrimena takve voznje bolcna moze dobit lufta itd
Kupi malo lakse rolice, al neznam bas treba to znat pogodit idealnu gramazu inace ces se nakupovat rolica  :LOL: :LOL:
 
imam vec malossi 5,7 gr rolnice i njih sam ubacivao , na startu skoro pa nista ne dobijam a krajnja jos slabija, pa sam razmisljao samo da pokusam sa kombinacijom ovih trenutnih i tih malossijevih, hoce li mi biti bolji start i sta ce se desiti sa krajnjom brzinom.
Volio bih da prvo sve saznam pa da onda rastavljam motor, ovako bih vozio dok ne skupim novac za novi spuh i drugi kompletan prenos, moram nesto raditi jer ovako ne ide  :sad:
 
I kupi neke rolice 7,5gr mozda malo manje to bi tribalo dat starta i malo krajnje jer nisu bas lake ni teske nesto izmedu  (y) (y)
 
Hvala ti na pomoci, ali ne bih sad da kupujem i te rolnice, to bi bile vec trece koje bih imao , vec za nekih godinu dana planiram da kupim kompletan sportski variomat sto znaci da ce doci rolnice u njemu,sad trenutno me zanimalo sta cu da dobijem sa kombiniranjem laksih i tezih rolnica i da li se moze desiti neki veci kvar na skuteru ako bi ga tako vozio 1 godinu?? Ako mi mozes dati odgovor na to pitanje , jer ne bih da kupujem nove rolnice ako bas ne moram , bolje cuvati pare pa kupiti novi vario.
 
ovisi koliko vozis s njima, kako vrti skuter(ako vrti u velike đire=okretaje ) onda ce sigurno nesto otic na njemu,grijat ce se dosta,trosit vise.... Jedino ako imas srice pa pogodis s tin odlicno onda bi to bilo extra
 
ne znam da li vrti u velike okretaje jer nema obrtomjer tako da ne znam , realno sta postizem kombinacijom rolnica 8 i 5,7 grama ?
 
Pa ja bih eventalno kombinirao različite rolice samo za probu da utvrdim koja je idealna ukupna težina rolica i onda po tome kupio nove jednake, jer različite težine stvaraju disbalans, pogotovo ako je neparan broj. Prvo bi mogao otíć ležaj radilice a za koliko pređenih km teško je reć, a zašto riskirat za 50-100kn
 
stavio bih 3-3
teža-lakša-teža-lakša-teža-lakša tim redoslijedom bi stavljao da li bi tada bilo disbalansa , mozes li ti samo meni reci sta cu ja da dobijem sa tim ? hoce li se osjecati neko poboljsanje ??
 
huske98 said:
stavio bih 3-3
teža-lakša-teža-lakša-teža-lakša tim redoslijedom bi stavljao da li bi tada bilo disbalansa , mozes li ti samo meni reci sta cu ja da dobijem sa tim ? hoce li se osjecati neko poboljsanje ??

Stavi tako i ne boj se za nekakve disbalanse. (y)
 
nije problem , ja cu to staviti , znam da to mijenjam , al ne znam hocu li dobiti ista sa tom kombinacijom , sta ce biti sa startom , sta sa krajnjom brzinom, ne da mi se rastavljati skuter ako necu dobiti neki efekat ??
 
A probaj pa ćeš vidjet, idealna težina je ona kad imaš bolje ubrzanje bez gubitka krajnje brzine a to se može dobit samo sistemom pokušaja jer ovisi o puno faktora, između ostalog i o težini vozača. Ako ti ta kombinacija 3-3 bude odgovarala zbroji njihovu ukupnu težinu i podjeli sa 6 i kupi rolice te težine. nemoj riskirat
 
huske98 said:
nije problem , ja cu to staviti , znam da to mijenjam , al ne znam hocu li dobiti ista sa tom kombinacijom , sta ce biti sa startom , sta sa krajnjom brzinom, ne da mi se rastavljati skuter ako necu dobiti neki efekat ??

Stvar je u težini rolica, zbroji gramažu i vidi želiš li lakšu težinu od postoječih. :misli:
Ako dobiješ na startu izgubit ćeš na krajnjoj i obratno. :LOL: