stari motori koji nisu sa otoka, bilo kojeg...

toooo....james  (y)

slika 1. to sam tražio,nekidan je moja ekipa debatirala kako bi valjalo opet tamo u posjetu!nisu se mogli sjetiti jer iz tog točionika na lijevi ispuh izlazi svijetlo ili tamno točeno  :misli: (laško??) uglavnom,to je sigurno jedan od skupljih točionika.

remenje? strašna stvar na motoru,ali da,pogotovo ovaj kao lanac.
zanima me koliko je to trajalo?pucalo?krpalo se? a što kad pada kiša-kliže,skupi se :misli:

thanks again..
 
taj je motor toliko slab da sumnjam da je bilo problema. a i na kiši se valjda ta koža može samo napuhnuti, valjda je više problema bilo nakon sušenja  :misli:

da, lik ima skupi točionik, ali je toliko jak da mu to sigurno nije bitno. zbirka je stvarno fascinantna, ali on m i više nije simpatičan iako je bio vrlo ljubazan. o tome nebih na forumu...

kasnije je prostor preuređen, zbirka više nije natrpana na malo kvadrata pa je sve preglednije. isplati se pogledati. čak je i ketenkrad dobio svoje mjesto. inače, rekao mi je da je to jedini u voznom stanju na Balkanu
 
prije desetak godina kada sam bio u muzeju onda se baratalo sa brojkom od 6000 ljudi godišnje,ta se brojka sigurno drastično povećala,cijela obitelj tamo radi-pa mi je logično da ako je svako 10-o pitanje glupo,a sigurno je tako,pa ti iz dana u dan pričaš istu priču....onda čovijek pomalo gubi živce.inače ima strašnih strojeva tamo....

ako te put nanese u mađarsku(ak si bio u tom muzeju -zaboravi),mjesto po naški Gjoma Endre(neznam kako  to pišu), ima sličan muzej,privatna kolekcija,ali u staroj kovačnici isto cca 100-ak motora.dosta solidno.

kada sam bio u vranskom,taj ketenrad je bio vani pod stepenicama,taman je bila priča o njemu kako ga se sprema uređivati!
 
ketenkrad je i onda bio ispravan, ali su zeznuli gusjenice. sam mi je priznao da nije znao da se svaki članak podmazuje. naravno da su ga isprobavali

ja sam mislim, bio prije 6 godina i kasnije još jednom. lik ima tu zbirku i još vatrogasni muzej. naravno da je to posao za cijelu familiju, ali to onda postaje preprofesionalno, gubi se gušt. zadnji posjet me razočarao, baba se ponašala kao rospija i ne znam di je bio problem sa slikanjem, ako je to sezonu ranije bilo sasvim OK. derala se za popizdit, a izrekklamirao sam ih pošteno i još sam doveo grupu taj puta. uglavnom, štimung je bio čista nula, i kasnije na cugi.
a glupa pitanja treba trpiti, to je minus u poslu s ljudima, jebiga

za mađarsku mi je pričao i taj slovenac, ali nema se kada  :? volio bih vidjeti i onu zbirku u Varaždinu, zaboravio sam kako se čovjek zove. to je isto trebalo biti otvoreno za javnost, o tome sam slušao još prije nekoliko godina, ne znam koja je sad situacija. a ima toga još kod nas, ali kad su to kolekcije za vlastiti gušt. što cijenim, ali bih volio vidjeti
 
ta u Vž je dooobra.(NEMOJMO  ga imenovati-ja to ne volim,uvijek samo na PP stvarna imena!)a što ti kažeš ima takovih skupljača poprilično.neke zbirke vrijede brrdo love,ali ljudi to rade za svoj gušt tj.nikuda se ne vozaju po kojekakvim skupovima.jedan posto fotografija završi po forumima.neka moja prijateljstva bi prestala kada bih stavio ijednu sliku bilo gdje,a vjeruj da ima vrhunskih i rijetkih motora što su ljudi uvezli zadnjih godina,al opet nekog drugog veseli slikati danas lijevu maticu,sutra desnu koju je zašarafio...

mali off. jednom sam tražio čovjeka koji ima stare traktore,nisam znao kako se zove pa dođem u njegovo selo (300 duša u 4 ulice) i pitam lokalnu ekipu što cuga pred trgovinom gdje da nađem takvog gazdu ? oni nabrajaju sve po redu,ali takovog nema.zovem onoga koji me poslao da provjerim da nisam fulao selo,a ispada da čovjek živi 10 kuća od te trgovine.krene priča,uvede nas unutra kad on ima 19 traktora u garažama ( 60 i više  godišnjaka) i SVE ih redom upali da čujemo,akumulator na kolicima i redom...kaže da nema zemlje,da se nevozi po ulici nego ih slaže za svoj gušt.za odmoriti živce.a ekipa ispred trgovine i ostatak sela nemaju pojma da imaju muzej.....
 
sve slike koje sam sada stavio na forum su slikane uz dozvolu vlasnika. za onog iz varaždina ću se sjetit kako se zove, objavu imena procijenim od prilike do prilike - netko je već poznat, jedan čiju zbirku želim vidjeti je bio i u novinama pa nema razloga skrivati, itd, itd


i u vezi off-a
ima ljudi koji se bave zaista zanimljivim stvarima, i iako se u to nebih bacio, uvijek je fora ponešto naučiti i vidjeti nešto nepoznato. oldtimeri mi nisu prva ljubav, ali uvijek ostanem fasciniran kad vidim kvalitetne stvari. jednom sam baš vidio lijepu zbirku traktora u parmi, čak sam htio i kupiti jedan stroj za cijepanje drva koji se tu našao usput, gazda ga pokupio negdje jer je star, ali nisam znao kako bi ga uvezao pa sam odustao
 
Zanimljivo, Torpedo V4 od firme Trojan & Nagl (Češka).. Napravljen jedan primjerak 1909. godine koji nikada nije ugledao svjetlo dana u javnosti, no čovjek je sam napravio repliku na osnovu jedne jedine slike koja je sačuvana iz tog doba  :shock: :shock: :shock:

Historic vehicle Torpedo V4 1909
 
Zlatko,gdje ga nađe!! :misli:
zamisli koji  "kliker" ima taj majstor da ta igračka na kraju UPALI i VOZI !!

:naklon: :naklon: :naklon: sad na spavanje i razmisliti o tome koliko neznamo ,barem ja  :misli:

Zlatko  (y)
 
:misli:..  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
U biti sama izvedba i konstrukcija su jednostavne.
Nisam puštao video, ali koliko vidim radi se o poluzvijezda motoru sa IOE razvodom.
Za razliku od 1909., tlačnim lijevom i alatima i materijalima koji su nam dostupni, ovo je lakši posao, aliiiii svaaaka čast  (y)

Glodalica,tokarski i hartlotana rama, zaista majstorija prve klase  (y)
 
zanimalo me  :misli: kolko je : 1600 ccm!!

ako još nekoga zanima

:http://thekneeslider.com/archives/2012/03/05/1909-torpedo-v4-replica-by-pavel-malanik/
 
rocky6 said:
zanimalo me  :misli: kolko je : 1600 ccm!!
Preciznije, 1640 ccm..  :mrgreen:
 
da slika....praznik!!

samo niko nema "normalan motor"  :LOL:  :LOL:

gledam još jednom.  (y)
 
ovo sam slikao neki dan u dugoj resi, pored karlovca...nezz koja je godina, ali je u jako dobrom stanju  :D
ovaj zadnji je slikan u ozlju na zadnjem old school desantu.