starost gume?

za zakonsko neznam ali starije od godinu izbjegavaj kao i akcijske cijene jer će ti uvaljati loše skladištene gume,a čisto sumnjam da kod nas ima zakonom to odredjeno
 
Kazu prodavaci da proizvodjac tolerira do 5 god. uz uvjet dobrog skladistenja.  :misli: ne bum hvala. Ja san kupija godinu dana stare i to je neki limit po meni.
 
niksa said:
i ja kad kupujem gledam da nije starija od godinu dana, ali me zanima da li postoji ZAKONSKO ogranicenje koliko se stare gume smiju prodavat.

na jogurtu ili mlijeku fino pise... za sve prekoraceno nadlezan je inspektorat.... sta je s gumama.


...ocito nitko nezna  :(

Mislim da je to drugačiji tip robe, koji ako je loše i vani skladišten propadne za godinu-dvije da više nije za upotrebu, a ako je skladišten unutra u suhom i na sobnoj temperaturi da se i nakon 5 god. može koristiti bez ikakvih problema. Upravo taj raspon od 500% mislim da ne daje mogučnost nekog ograničenja zakonom.. :misli:
 
a de gluposti...
pa i mlijeko će riknit prije roka trajanja ak nij dobro skladišteno...
mislim ono...kake veze ima kolko je guma stara...
ak je onak fino crna i mekana i sjajna kad ju kupuješ...ok je...a ak je malo onak čudna onda ju ne kupuješ i amen ...
mislim da od muhe pravite slonove...
baš me zanima jel bi itko pogodio da mu dam dve super nove ispod čekića i jednu staru 5 godina...jel bi tko skužio koja je ta "stara"
 
darQ said:
a de gluposti...
pa i mlijeko će riknit prije roka trajanja ak nij dobro skladišteno...
mislim ono...kake veze ima kolko je guma stara...
ak je onak fino crna i mekana i sjajna kad ju kupuješ...ok je...a ak je malo onak čudna onda ju ne kupuješ i amen ...
mislim da od muhe pravite slonove...
baš me zanima jel bi itko pogodio da mu dam dve super nove ispod čekića i jednu staru 5 godina...jel bi tko skužio koja je ta "stara"

taj ko ne skuzi, glup je
 
Što se tiče pitanja stanja pneumatika i uvjeta čuvanja, istina je da uvjeti čuvanja određuju stanje pneumatika tijekom vremena čuvanja. Prema njemačkim i britanskim pravilima, pneumatik se smatra novim u vremenu do 5 godina, ukoliko je čuvan na odgovarajući način. To znači da se čuvao od prevelikih temperaturnih oscilacija, ozona, UV-zraka, vlažnosti i kemijskih reagensa (uključujući sve naftne derivate). Zanimljivo je da nitko ne zabranjuje prodaju pneumatika starijih od 5 godina, međutim, preporučuje se pregled od strane stručnjaka prije montaže i korištenja.
Da guma mora biti nova kako bi zadovoljavala uvjete koji se od nje traže, nije istina. To je problem koji su počeli pisati nestručnjaci kako bi imali što senzacionalniju vijest koja se može napisati velikim slovima. Ona zadržava svoja svojstva, opet, ukoliko se pravilno čuva, kroz dugo vrijeme, te se slobodno može koristiti.
Na pitanje trešnje pneumatika, može utjecati način skladištenja, ukoliko nije primjeren, tako da pneumatik gubi svoj određeni oblik karkase, čime se mogu pojaviti vibracije. One isto tako mogu nestati nakon nekog vremena, ukoliko se grijanjem karkase i cijele gume vrati prvobitni oblik. Također se vibracije mogu pojaviti i od neravne felge ili od npr. naglog kočenja sa blokiranjem kotača i dr.
 
speed attack said:
taj ko ne skuzi, glup je
ti oš reć da ćeš ti skužit razliku između gume koja je proizvedena 2007. i one koja je proizvedena 2002-2003 al da je dobro uskladištena bila...znači: da nij bila zgužvana i da nij bila na suncu ili pod vodom i da nij bila u kontaktu sa nagrizajućim stvarima...

sori al nemoj srat...
 
darQ said:
ti oš reć da ćeš ti skužit razliku između gume koja je proizvedena 2007. i one koja je proizvedena 2002-2003 al da je dobro uskladištena bila...znači: da nij bila zgužvana i da nij bila na suncu ili pod vodom i da nij bila u kontaktu sa nagrizajućim stvarima...

sori al nemoj srat...
ne mora ništa skužiti, piše na gumi kad je napravljena ....  :wink:
 
strasilo said:
ne mora ništa skužiti, piše na gumi kad je napravljena ....  :wink:
ajd kad vam baš sve moram nacrtat napisat ću i ovo...
pa jasno da piše kad je napravljena...
al da ja uvatim neki skalpel i to isturpijam i stavim neke svoje oznake....
kužiš...da on ne vidi šta na gumi piše a da ja znam...
siguran sam da se u vožnji ne može osjetit razlika :wink:
 
darQ said:
ajd kad vam baš sve moram nacrtat napisat ću i ovo...
pa jasno da piše kad je napravljena...
al da ja uvatim neki skalpel i to isturpijam i stavim neke svoje oznake....
kužiš...da on ne vidi šta na gumi piše a da ja znam...
siguran sam da se u vožnji ne može osjetit razlika :wink:
velika većina koja se voza po cesti, vjerovatno ne bi osjetila razliku, ali profesionalac na stazi vjerovatno bi ..  (y)
 
strasilo said:
ne mora ništa skužiti, piše na gumi kad je napravljena ....  :wink:

ajd ljudi nek mi neko kaže gdje da nađem taj broj na gumi. kupio toyo za auto nove gume i stari i ja gledali i nismo ništ našli.

isto tak kupio prednju dunlop za motor prošle godine i nisam ništ našao.

može kakav primjer šta piše, koji bojevi za neki datum il bilo šta   
 
Tomy B. said:
ajd ljudi nek mi neko kaže gdje da nađem taj broj na gumi. kupio toyo za auto nove gume i stari i ja gledali i nismo ništ našli.

isto tak kupio prednju dunlop za motor prošle godine i nisam ništ našao.

može kakav primjer šta piše, koji bojevi za neki datum il bilo šta     
piše ti recimo "VAD3506" .... što znači da je proizvedena u 35. tjednu 2006 godine ..  (y)
 
strasilo said:
piše ti recimo "VAD3506" .... što znači da je proizvedena u 35. tjednu 2006 godine ..  (y)

a što znači ovo VAD            :misli:
 
Tomy B. said:
a što znači ovo VAD            :misli:
to je do proizvođača... VAD imaš na dunlop-ici i to bi navodno trebalo označavati porijeklo ..  :misli: ali nisam 100%....
 
strasilo said:
to je do proizvođača... VAD imaš na dunlop-ici i to bi navodno trebalo označavati porijeklo ..  :misli: ali nisam 100%....

ajd fala    (y)
 
Tomy B. said:
ajd ljudi nek mi neko kaže gdje da nađem taj broj na gumi. kupio toyo za auto nove gume i stari i ja gledali i nismo ništ našli.

isto tak kupio prednju dunlop za motor prošle godine i nisam ništ našao.

može kakav primjer šta piše, koji bojevi za neki datum il bilo šta     

To ti najčešće piše ovako ... 06.mjesec 2006.god . Jedino što moraš naći na kojoj strani gume to piše. Znam da nekim gumama sigurno nije na obadvije strane.