Stražnja prikolica za motor

vodoriga7 said:
tek da vidiš ostale projekte , ovo je napravil u dokolici  , na bolovanju , onak uz put da nije dosadno

Da,kolega je vidio i ostale moje projekte,pa zna o čemu se radi,zna da nikad nemam mira stalno nesto novo smišljam
 
Elias said:
Više nego pohvalno!
Koji radnik, koje vješte ruke.....
Kompliment od mene.
Jesi li ju stavija na vagu, baš me zanima njena težina?


Poslano sa Crkvenog Zvonika

Nisam ju stavio na vagu,ali imam u planu,samo kad se sjetim
 
Denis ZG said:
sta god da sam stavio sa svake strane na osovinu,osovina mi je bila prekratka,izrada nove osovine nije dolazila u obzir(jer opet pitanje kome to dati da napravi,koliko ce biti čvrsta itd itd…)

trebala ti je osovina duža za cca nekoliko centimetara ... na tom motoru tj. osovinu za taj motor si mogao i sam napraviti bez imalo problema.. ;) i bez nekog spcijalnog alata, a s obzirom šta si ostalo napravio, taj alat imaš ..  (y)
 
strasilo said:
trebala ti je osovina duža za cca nekoliko centimetara ... na tom motoru tj. osovinu za taj motor si mogao i sam napraviti bez imalo problema.. ;) i bez nekog spcijalnog alata, a s obzirom šta si ostalo napravio, taj alat imaš ..  (y)

Nije problem napraviti drugu osovinu,i na prikolici sam napravio dvije osovine,samo na prikolici te osovine moraju podnesti puuuno manje tereta nego na motoru,problem je od kojeg materijala napravit,koje tvrdoče i kako znat dali ce ta osovina biti dovoljno čvrsta kao originalna,a neda mi se baš igrat sa svojim životom i imat stalno na umu hoce li osovina punknut ili se savit
 
Denis ZG said:
Nije problem napraviti drugu osovinu,i na prikolici sam napravio dvije osovine,samo na prikolici te osovine moraju podnesti puuuno manje tereta nego na motoru,problem je od kojeg materijala napravit,koje tvrdoče i kako znat dali ce ta osovina biti dovoljno čvrsta kao originalna,a neda mi se baš igrat sa svojim životom i imat stalno na umu hoce li osovina punknut ili se savit

i mislio sam da nećeš shvatiti odmah .. ;)

Postojeću osovinu si mogao "nategnuti" na potrebnu dimenziju .. bez da joj mijenjaš "nosivost" ..

a drugo, osovina na tom motoru nije napravljena od "svemirskih" materijala i zaista nije problem u odabiru materijala za izradu ...  (y)

Ali pustimo to... samo sam ti želio sugerirati da je izrada osovine u odnosu na ostalo što si napravio ustvari piškin dim .. ali napravio si tako kako si napravio i to je tvoja stvar ..  (y)

Nego, meni je upala u oko jedna sitnica ... taj nosač koji je fiksiran na vilicu, na slikama mi se čini da je nekako preblizu gume, a guma je poprilično potrošena ... pa mi se iz kuta fotkanja čini da bi ako staviš novu gumu i na malo većim brzinama (90+ km/h) kad dolazi do deformacije gume uslijed centrifugalne sile, moglo doći do struganja .. ?!?

moguće da je samo kut fotkanja takav, ali guma se u promjeru zna "povećati" i preko 2-3 cm, pa računaj na to ..  (y)
 
guma se u promjeru zna povečati za 3 cm  :shock:,nikad mi se nije povečala , imao sam felgu 17 na vilici od vfr iz 1986 god gdje ide guma puno uza dok je kod mene bila velikih 180 tik uz sam rub vilice , nikad nije ništa strugalo niti zapinjalo i tako tri godine a motor je uvijek bio natovaren do ruba izdržljivosti , oko 450 kg težine , imam i slike starog motora i felge tak da ti baš i ne vjerujem i gotovo sam siguran da to nije istina
 
Znaš šta je promjer i kako djeluje centrifugalna sila?



Sent from my toilet seat using HTC FartPhone

 
vodoriga7 said:
gotovo sam siguran da to nije istina

Ako ne želiš čuti savjet i konstruktivnu kritiku, reci i ja se odmah isključujem iz teme ...  (y)

Za napravljenu prikolicu svaka čast ..  (y) .. želio sam samo skrenuti pažnju na eventualno mogući problem .. ;)

a ovo u šta si ti gotovo siguran, nemoj biti, jer je to činjenično stanje, a ne moje razmišljanje .. ;)
 
ja nisam imao taj problem zato sam komentirao, nisam ništa izmislio a motor mi nije stvarao nikakve probleme, vjerojatno ste u pravu  što se tiče deformacije ali vjerujte prošao sam cjelu hr sa natovarenim motorom i nisam imao problema , valjda zato što sam imao uvijek kamene gume stare 10 godina pa se nisu širile  :LOL:
 
Vidim da ne razumiješ o čemu pričamo .. ;)

uzmi neki skuter i stavi ga na centralni nogar ... pa radi lakšeg uočavanja ovoga o čemu pričamo, lagano ispusti zadnju gumu na recimo 1 bar ... onda upali skuter i daj gas da se zadnji kotač zavrti malo brže ... i dobro gledaj šta se dešava sa gumom .. ;)

Zbog praznije gume i bez opterećenja kotača na površinu, ovo će biti znatno izraženije, ali ćeš tako bolje shvatiti o čemu pričamo ..

Kad to napraviš, možemo dalje diskutirati na ovu temu ... ako to ne napraviš, bezpredmetno je ulaziti u bilo kakvu raspravu s tobom ..  (y)
 
rekao sam da si u pravu ali neka mi neko objasni slijedeće , stavio sam felgu od cbr 900 i gumu 180 na original vilicu od honde rc 24 , između felge i gume ni komarac nije mogao proći, motor je uvijek bio natovaren ko mazga sa dvije osobe i pun prtljage , ništa se nije događalo 3 godine a prošao sam lijepu našu uzduž i poprijeko i guma nije strugala , mislim da na forumu imaju još te slike , nije mi to sad jasno mada mi je jasno da nekog deformiranja mora biti  :misli:
 
vodoriga7 said:
rekao sam da si u pravu ali neka mi neko objasni slijedeće , stavio sam felgu od cbr 900 i gumu 180 na original vilicu od honde rc 24 , između felge i gume ni komarac nije mogao proći, motor je uvijek bio natovaren ko mazga sa dvije osobe i pun prtljage , ništa se nije događalo 3 godine a prošao sam lijepu našu uzduž i poprijeko i guma nije strugala , mislim da na forumu imaju još te slike , nije mi to sad jasno mada mi je jasno da nekog deformiranja mora biti  :misli:

Dobar opis.

Ajde još jednom, s razumijevanjem pročitaj što se širi. Na kojem mjestu se širi.

 
širi se po visini al vjerojatno i po širini , cjela guma se vjerojatno piga al to je vjerujem kod velikih brzina , prikolica tak i tak ne bu išla prek 100 km pa sam gotovo siguran da tu ne bude problema , na malim brzinama to je zanemarivo , pa ne bude prikolica obarala rekorde , to je za krstarenje namjenjeno
 
Jedno vrijeme sam imao montiran Puig blatobran (zadnji kotac). Bio je cca 5mm iznad gume na dijelu gdje joj je bio najblizi. Nakon djira od 600km, gdje je max brzina bila (na kratko, Ka-Zg autoput) 230 km/h, nisam primjetio da je guma dotaknula blatobran. 180 guma, napumpana na 2,9 na hladno

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

 
3alfa3 said:
Jedno vrijeme sam imao montiran Puig blatobran (zadnji kotac). Bio je cca 5mm iznad gume na dijelu gdje joj je bio najblizi. Nakon djira od 600km, gdje je max brzina bila (na kratko, Ka-Zg autoput) 230 km/h, nisam primjetio da je guma dotaknula blatobran. 180 guma, napumpana na 2,9 na hladno

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
to ja svima pokušavam objasnit , i to na 230 km , na manjim brzinama potpuno zanemarivo ,
 
strasilo said:
i mislio sam da nećeš shvatiti odmah .. ;)

Postojeću osovinu si mogao "nategnuti" na potrebnu dimenziju .. bez da joj mijenjaš "nosivost" ..

a drugo, osovina na tom motoru nije napravljena od "svemirskih" materijala i zaista nije problem u odabiru materijala za izradu ...  (y)

Ali pustimo to... samo sam ti želio sugerirati da je izrada osovine u odnosu na ostalo što si napravio ustvari piškin dim .. ali napravio si tako kako si napravio i to je tvoja stvar ..  (y)

Nego, meni je upala u oko jedna sitnica ... taj nosač koji je fiksiran na vilicu, na slikama mi se čini da je nekako preblizu gume, a guma je poprilično potrošena ... pa mi se iz kuta fotkanja čini da bi ako staviš novu gumu i na malo većim brzinama (90+ km/h) kad dolazi do deformacije gume uslijed centrifugalne sile, moglo doći do struganja .. ?!?

moguće da je samo kut fotkanja takav, ali guma se u promjeru zna "povećati" i preko 2-3 cm, pa računaj na to ..  (y)

Nema frke po tom pitanju,ima dovoljno mjesta,zbog kuta slikanja izgleda da je naknap,mislio sam na to (y)
 
Denis ZG said:
Nema frke po tom pitanju,ima dovoljno mjesta,zbog kuta slikanja izgleda da je naknap,mislio sam na to (y)

odlično .. ti za razliko od vodonoše kužiš o čemu pričam ..  (y)

inače, kao što rekoh, odlična prikolica .. :)

Viđao sam takve stvari mahom kod stranaca.. ovo je ustvari prva koju vidim (bar na slikama) kod naših ..  (y) .. a prišao sam sa nekoliko tih stranaca i jedan ju je tad kad smo pričali imao prvi puta ... kaže da se osjeti u vožnji, ali ako stavi na vagu uloženo dobiveno, to što je dobio sa prikolicom je daleko više nego što je (malo) izgubio na voznosti ... Dok su ovi drugi rekli da su se već nakon 2-3 vožnje potpuno navikli na to čudo ..  (y)