stroboskop - bljeskalice

ja montirao na versa 2 bijela led panela, relej koji vrši funkciju još samo treba spojiti na ablend i gotovo, samo se nadam da je to legalno ili barem polu legalno.....  ima li koji pravnik da to potvrdi?
 
ja zvao ....  :mrgreen:

plava 50.98 € VPC
amber 50.98 € VPC
prozirna 34,30 € VPC

+ pretvarač za koji čekam ponudu na mail ...  (y)
 
ove moje su zasebne  tj.  2 panela sa 15-ak led dioda i sa relejem....  cca 20€  inače je za montažu za auto  jer ipak ne bih bušio sjenilo i slične zahvate



ali pitanje.........    legalno ili ne???
 
legajuana said:
ove moje su zasebne  tj.  2 panela sa 15-ak led dioda i sa relejem....  cca 20€  inače je za montažu za auto  jer ipak ne bih bušio sjenilo i slične zahvate



ali pitanje.........    legalno ili ne???
ne
 
nije ti neki odgovor  :palacdolje:  imaš li to NE  potkrepljeno s nekim argumentom, ja sam tražio ali nigdje ne piše izričito da se nesmije to staviti kao dodatna signalizacija  :misli: pa eto, balkanac kao ja, gleda i traži rupice u zakonu  :mrgreen:
 
piše negdje u zakonu da nije dozvoljeno imati bilo kakve svjetlosne uređaje koji mogu odvlačiti pažnju u vožnji ... a kako iz toga nije izuzet i stroboskop, znači da je i on "zabranjen" .. ;)
 
legajuana said:
ove moje su zasebne  tj.  2 panela sa 15-ak led dioda i sa relejem....  cca 20€  inače je za montažu za auto  jer ipak ne bih bušio sjenilo i slične zahvate



ali pitanje.........    legalno ili ne???

A koje su boje?

Edit: Iz ZOSPC


Članak 42.
(1) Vozila ne smiju na prednjoj strani imati svjetlosne, svjetlosno signalne ili reflektirajuće uređaje ili tvari koje daju svjetlo u boji (plava svjetla i sl.), a na stražnjoj strani, uređaje ili tvari koje daju bijelo svjetlo.
(2) Odredba stavka 1. ovoga članka glede bijelog svjetla ne odnosi se na svjetlo za osvjetljavanje ceste pri vožnji unatrag, svjetlo za osvjetljavanje mjesta na kojem se izvode radovi, pokretno svjetlo za istraživanje (reflektor), svjetlo za osvjetljavanje registarske pločice i registarsku pločicu te na vozila ministarstva nadležnog za unutarnje poslove, hitne medicinske pomoći na cestama, vatrogasna vozila i vozila oružanih snaga Republike Hrvatske.
(3) Na vozilima ne smiju biti postavljeni nikakvi drugi uređaji za osvjetljavanje, označavanje i davanje svjetlosnih znakova, osim onih propisanih posebnim propisom.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač vozila koje je opremljeno suprotno odredbama ovoga članka.
 
Ovo moje su maleni paneli bijelih led dioda, s prednje strane naravno, panel je cca 10x4cm, smješteni ispod fara motora pored hladnjaka te su spojeni tako da kad se prekidač ablenda (dugo svjetlo u intervalima jednakim pritisku na prekidač) pretisne, relej tih panela radi naizmjenično paleći jedan pa drugi panel, tako da ispada da zajedno sa dugim svjetlom određenog intervala se pale i ti paneli, naizmjenično, dakle....  u neku ruku ipak to je nedozvoljena signalizacija ali opet vrlo efikasno upozorava vozače u prometu da si iza njih.....
Mislim si sada.....  možda ipak bez releja, bi to prošlo jer dođe samo kao dodatno osvjetljenje prilikom pritiska prekidača ablenda....   jel bi to onda prošlo???   
Dakle bez releja, bez naizmjeničnog blicanja???
 
legajuana said:
nije ti neki odgovor  :palacdolje:   imaš li to NE  potkrepljeno s nekim argumentom, ja sam tražio ali nigdje ne piše izričito da se nesmije to staviti kao dodatna signalizacija  :misli: pa eto, balkanac kao ja, gleda i traži rupice u zakonu  :mrgreen:
točno to šta je BANDIT,olitiga admin pizdek, napisa to piše u zakonu o sigurnosti prometa na cestama  (y) a strobo lampe tu spadaju.ja sam ih stavija pa sad ocekujem i kaznu,pa sta bude :mrgreen:
 
Br@da said:

upravo takve imam ali sad mi neda vrag mira pa bi najrađe izbjegao onaj relej pa neka se pale kad i abled.... a to nadam se ne povlači kaznu......

pa šta nema MBW mrcina GS  isto kao dodatnu opremu dodatne leće za osvjetljavanje ceste???
 
Da dignem malo temu i upitam jel je ko u međuvremenu stavljao kakve bljeskalice na motor. Vidim ima ih po ebayu koje kakve i jeftine i skupe. Naletio sam na nekoliko situacija na cesti ukojima mi nebi niti malo naškodile da sam ih imao na motoru, čisto radi upozorenja na cesti.

Recimo ovak nešt mi se dobro čini, samo pitanje kolk je to zapravo stvarno jako:
http://www.ebay.com/itm/20W-2LED-RED-BLUE-DRL-CAR-TRUCK-STROBE-FLASH-LIGHT-EMERGENCY-3FLASHING-MODES-12V-/291244950572?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item43cf8d442c&vxp=mtr
 
Ti baš žudiš pobrat čestitku?

Jedan prika je svojedobno stavija strobo poziciju u farove auta i glumija safety car po gradu, dok ga nije sinja presretač.

Prvo ih je mora počupat na licu mista, a onda platit 2 soma kazne.

:LOL:

Sent from my toilet seat using HTC FartPhone