tehnologije grijanja/hlađenja

može li mi netko objasniti otplinjavanje  :misli:
 
skala said:
može li mi netko objasniti otplinjavanje  :misli:
ima klora i svašta nešta u toj vodi, zajebe ti centralno dok si rekao keks :mrgreen:
i opet, kod mene doma centralno već 20 i više godina, nikakvo otplinjavanje samo gusnati radijatori s ventilima i odzračnicima, manometar, pumpa, termometar, nešto ventila, ekspanziona, sigurnosni ventil i peč. na drva. zato jer je pravljen "dok je bog hodal po svetu" valjda :mrgreen:
 
jolly the roger said:
ima klora i svašta nešta u toj vodi, zajebe ti centralno dok si rekao keks :mrgreen:
i opet, kod mene doma centralno već 20 i više godina, nikakvo otplinjavanje samo gusnati radijatori s ventilima i odzračnicima, manometar, pumpa, termometar, nešto ventila, ekspanziona, sigurnosni ventil i peč. na drva. zato jer je pravljen "dok je bog hodal po svetu" valjda :mrgreen:
mislis Tito    (y)
 
jolly the roger said:
ima klora i svašta nešta u toj vodi, zajebe ti centralno dok si rekao keks :mrgreen:
i opet, kod mene doma centralno već 20 i više godina, nikakvo otplinjavanje samo gusnati radijatori s ventilima i odzračnicima, manometar, pumpa, termometar, nešto ventila, ekspanziona, sigurnosni ventil i peč. na drva. zato jer je pravljen "dok je bog hodal po svetu" valjda :mrgreen:

Pitam zato jer se 15 godina bavim grijanjem i hlađenjem, i nikad nisam čuo za otplinjavanje.....ili je to neka gefufna ?
 
Silent. Kod starog smo imali tako u kuci dobro je sljakalo. Plus se pecka ponasa kao termoakumulator.

Drugo (ne da mi se citat svi postovi pa ako je neko vec napisao se izvinjavam)

Podno grijanje nije grijanje prostora. Prvo je tako bilo zamisljano al su nakon kratkog roka primjetili da to nije dobro. Tj pod mora biti hladniji od zraka. Jer se u suprotnom stvori strujanje zraka od dole ka gore koje izuzetno dize prasinu.

Najbolje ti je zidno grijanje jer ti tada zidovi koji najvise zrace hladno ne zrace hladno vec griju. I osjecaj u prostoru je 10x bolji !

Opt ak je temp zidova 15ºC a zraka 25 imas hladniji osjecaj neg da je zid 20 a zrak 18. (Najvise se energije prenosi zracenjem a najmanje dodirom. Npr telo zrak)

Ovo bi jolly mogao elaborirat

Milos @ Galaxy S3
 
dakle, traži se kombinirana peć na pelete i drva, za grijanje apartmana od 60 odnosno 80 kvadrata, i da na nešto i izgleda. Može i kamin, bitno da je kombinirana.
i da, bitna mi je i dimenzija dimovodne cijevi, kao i to jel ima 1 ili 2 dimovodne cijevi, odnosno jel se može priključiti na zidani dimnjak (dakle bez inox dimovoda)