TIG zavarivanje - izrada rezonantnih auspuha za 2T motore

EMP said:
Stigao je sav alat tj valjci i argon te sam poceo raditi na auspusima za rd-a. Ukupno će imati 92 segmenta ( 46 po auspuhu) kako cu napredovati sa radovima tako ce ici i slike.
Darkomara nebi trebao biti nikakav problem  (y)

Tri dana sam razmišljao da ti napišem ili ne... ali cijenim tvoj trud i zalaganje pa ču napisati, mani se inoxa za auspuhe... drek materijal je najbolji materijal za auspuhe za cvajtakere...i neće pucati .

Možeš od inoxa delati ako baš hočeš topiće
 
v3kac said:
Tri dana sam razmišljao da ti napišem ili ne... ali cijenim tvoj trud i zalaganje pa ču napisati, mani se inoxa za auspuhe... drek materijal je najbolji materijal za auspuhe za cvajtakere...i neće pucati .

Možeš od inoxa delati ako baš hočeš topiće

ajde kad si tri dana razmislja onda nam mos objasnit koji material I zasto?
 
Svaki puca ako nema dobro postavljene nosače i selen prihvate
Evo kod mene od inoxa 0.8 , padovi , klizanja, struganja...bez pukotina
 
darkomara said:
Koja je to izrada vrhunska vjerojatno pod nekim pritiskom ili vode ili neznam ni sam dobiju taj oblik (y)
Hydroforming se eventualno prakticira za granu, ostalo se radi u segmentima varenjem koliko god vrhunska bila izvedba. Nemoguće je dobit proračunski oblik i volumen hydroformingom
 
Ma to sam samo skinuo sliku da pokazem koliko je ta tehnologija napredovala a stim se ni nebavim niti planiram ja u zivotu imam drugih bitnijih problema od izrade auspuha moj je dio zivota usmjeren obitelji i uzivanju u motorima a ne o nekim stvarima koje neznam ni izgovoriti (y)
 
Na mojoj hondi imam auspuhe 32 godine dvotaktna masina neznam koji je to materikal prokrom nije osim prigusivaca ali nigdje jos nije ni progorio niti se rupa stvorila uglavnom dvotaktna masina
 
Pogresno sada ce biti 36 godina
 

Attachments

  • images (6).jpeg
    images (6).jpeg
    4.2 KB · Views: 195
Mislim da bi lim za kotlove bio najbolji jer je otporan na temperaturu i bar kazu da je i zilav no kako ide sa varenjem ?to bas neznam
 
darkomara said:
Mislim da bi lim za kotlove bio najbolji jer je otporan na temperaturu i bar kazu da je i zilav no kako ide sa varenjem ?to bas neznam

Onako iz glave, rekao bih da zavarivanje nebi trebalo bit problem obzirom da se kotlovi zavaruju. Samo, limovi za kotlove budu po par mm debljine, a za auspuhe treba dost tanji pleh
 
jolly the roger said:
Onako iz glave, rekao bih da zavarivanje nebi trebalo bit problem obzirom da se kotlovi zavaruju. Samo, limovi za kotlove budu po par mm debljine, a za auspuhe treba dost tanji pleh

mislija sam da si pametniji  :LOL:
 
jolly the roger said:
Ako ništa drugo to malo što jesam znam dobro prodat :jesus:

starim gayevima  :LOL:
 
U prilogu dostavljam trenutni napredak  :mrgreen:
Dobar dio segmenata je formiran (ostalo je još nekih 36 )

Segmenti su zavaljani te popikani da drže formu
 

Attachments

  • 1.jpeg
    1.jpeg
    235.8 KB · Views: 194
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    222.1 KB · Views: 181
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    169.1 KB · Views: 136
  • 4.jpeg
    4.jpeg
    158.2 KB · Views: 183
Danas sam bio kod tokara da mi upusti mjesto gdje sjeda podloška.
Original prirubnica mi se ne sviđa zbog bakrene brtve koja mi nikad nije 100% držala i uvijek je malo slinilo po granama.
Sada će dio podloške sjesti u prirubnicu (za koju će se i zavariti) te drugi dio u cilindar te ostaje 1mm prostora za brtvu od klingerita.
time će se auspuh izcentrirati 100% prema cilindru te spoj nebi smio puštati jer će klingerit biti zarobljen sa svih strana pa ga neće moči probiti.
 

Attachments

  • Prirubnica_2.jpeg
    Prirubnica_2.jpeg
    156.7 KB · Views: 136
  • Prirubnica_1.jpeg
    Prirubnica_1.jpeg
    246.4 KB · Views: 138
Za vikend se malo radilo na granama i prirubnicama  :mrgreen:
Slijedi skidanje starih auspuha te montiranje novih grana pa segment po segment
 

Attachments

  • TiG.jpeg
    TiG.jpeg
    241.7 KB · Views: 142
  • RD_Prirubnica.jpeg
    RD_Prirubnica.jpeg
    103.5 KB · Views: 123
  • RD_Grana1.jpeg
    RD_Grana1.jpeg
    234.2 KB · Views: 143
  • RD_Grana2.jpeg
    RD_Grana2.jpeg
    233.9 KB · Views: 135
strasilo said:
1,5mm ... koliko će to kila imati ?!  :misli:
neka procjena je 2kg po auspuhu što je manje od originala ali i dalje dosta teško.
Da sam znao koliko se teže piga 1.5mm od 1mm i da se vari bez problema (s obzirom na moje neiskustvo) isao bih na 1mm ali šta je tu je slijedeći će biti bolji  (y)
 
Ako ćeš ispunjavati unutrašnjost argonom, potrošnja će ti biti velika (čitaj ekonomski neisplativa), ali ni argon ti neće spriječiti "propaljivanje", samo ti se propaljeni dio neće "rascvjetati" kao da nema argona ...

Kakav aparat imaš ?! Možeš podešavati početnu i završnu struju i trajanje plina nakon zavara ?!? Pulsno ?!