Tomos apn 6 -struja

Damac

New member
ovako, ima doma apn 6 kojem treba složit struju! Motor je starijeg godišta 84.g.!
Motor radi i sve ok. treba mu složit prednje i zadnje svjetlo i prekidač za trubu i gašenje.
ako netko ima shemu ili kakvih iskustva!

Hvala
 

http://tomos.11.forumer.com/index.php

:mrgreen:
 
dali je 6 ili 12V struja.nebi trebalo biti neke veče razlike,ali ak me pamčenje služi ovak nekak
žuta žica je živi+(plus),crna žica je minus.
šalter koji bi trebal imati na lijevoj strani volana ima mislim 5 žica.
otvori ga na ona 2 šarafa pa vidi kam ide kaj
žuta je dolazni plus,a na svjetlo idu bijela,plava i crna
za gašenje je crna žica
truba crna i siva
kod mene je tak nekak bilo zato otvori šalter pa vidi kaj ti je unutra na kaj spojeno
svijetlo ima dva položaja ugašeno(0)--kratko(1)--dugo(2)---dolaz je žuta sa 1 ide bijela za kratko i sa 2 plava za dugo.
kad rastvoriš šalter sa unutarnje strane bi ti trebala biti shema :misli:  
 
sa unutarnje strane sklopke zalemiti treba...smeda zica-sirena.....crna zica-gasenje.....zuta zica-dovod...plava zica-kratko svijetlo...bijela zica-dugo svijetlo i zelena zica-zadnje svijetlo. Ide ti iz masine zuta zica direktno na sirenu(iz te iste stopice racva se jos jedna zuta zica koja ide na kombiniranu sklopku) Smeda zica ide takoder sa sirena na sklopku.Crna zica iz masine ide direktno  na sklopku. Isto tako na sklopku ti idu direktno bijela plava i sa zadnjeg fara zelena zica.Masu za prednje svijetlo ces imati najvjerojatnije u samome faru kada ga otvoris,te moze ici direkno pod saraf kolji drzi  cijeli far na nosacu. Masu zadnjeg svijetla mozes staviti pod saraf na zadnjem blatobranu.Struja je vjerojatno 6 v tako da nema problema. Postojala je i verzija bosch paljenja iz kojeg su izlatile tri zice(zuta crna i zelena) ta telena je bila namjenjena za stop svijetlo,i montirala se samo na tomosove 15 slc. Imala je iznad donje zavojnice jos jednu malu zavojnicu samo za tu svrhu. I mislim sa je na magnetu pisalo 12v 21+5w,ako se ne varam....uh bilo je to davno...kada sam se time bavio. I stav odgovarajuce zarulje. Za prednje svijetlo 6v 15/15 w,za zadnje svijetlo 6v 5w.....Ako ista drugo stavis....nece svijetliti kako treba.. :D
 
Ljudi hvala vam na pomoći!
A ova shema je predobra stvar! Svaka čast na iskopanoj informaciji!
to je ono što mi treba!
 
Kad otvorim šalter unutra ima kojih 9 pozicija gde se žice dadu zalemiti, koja ide na koju poziciju  :misli: :misli:
(kad sam otvorili i promijenil prekidač nemrem ga h gasiti a ni truba mi ne dela - žice sam spojil na pozicije koje su prije bile)  :misli: :misli:
Ke su promijenili shemu prekidača?
 
ovisi koji prekidač, prvo provjeriš onda ideš lemiti.......

a stariji imaju i vijak, oni niklovani prekidači, imam jedan, moram pogledati kako se spaja, na vijak il se leme žice.....
 
Prekidači izgledaju indentično - motor je 92 godina, žice se leme  na 9 pozicija s tim da je br.6 prazna  :misli:
 
Cigel said:
Kad otvorim šalter unutra ima kojih 9 pozicija gde se žice dadu zalemiti, koja ide na koju poziciju  :misli: :misli:
(kad sam otvorili i promijenil prekidač nemrem ga h gasiti a ni truba mi ne dela - žice sam spojil na pozicije koje su prije bile)  :misli: :misli:
Ke su promijenili shemu prekidača?
budi siguran da ti dva sarafa koji drze sklopku skupa..vire malo van..sa donje strane saltera...i moraju dirati volan...ondnosno masu...jer bez toga nema sirene a ni gasenja...Malo mici cijeli prekidac tako da ti sarafi diraju volan