Tomosom po Bosni

Dejan22

New member
C/P s www.tomos-riders.com

Dejan_22 said:
Otvorila se prilika 12.9.2013. za ići na jedno putovanje, naravno opet Tomosom, dobri stari APN4 iz 1976. godine.  (y)
Trebalo ga je dostaviti iz Šibenika u Osijeku, nisam mogao odolit a da ga ne vozim.  :mrgreen:
Preko Hrvatske da sam išao putem Plitvica, Zagreba, Požege... imao bih 650km, htio sam taj put odvesti u dahu, dakle u jednoj turi, a 650km odvesti u jednome danu bez spavanja bi ipak bilo previše, stoga je odluka pala na Bosnu - 480km, plus Hrvatsku sam već obišao više puta i znam ju napamet, dok recimo Bosnu nikada, pogotovo ne zapadnu. Tako je odlučeno ići ovim putem:



http://goo.gl/maps/q8o0i



Prognoza mi nije išla na ruku, najavljivali su kišu, odustati nisam htio.


Moped...

Ništa posebno ja njega nisam pripremio. :mrgreen: Mali je odvozio sezonu jer mi je trebao za posao, nešto više od 2000km uz krađu, začepljivanje auspuha, jedne nove platine i dvije pregorene žarulje. Dan prije puta, forumski kolega tomosaki driver ustupa mjesto u solidno opremljenoj paštari gdje sam pregledao cijeli motor, pregledao paljenje, dotegnuo lanac, očistio karburator.... Prije nešto od više godinu dana poprilično velika svota novca je uložena samo u agregat i ugrađeni su kvalitetni dijelovi koji sada već pokazuju zub kilometara, hladan teže pali, ide koji kilometar sporije, potreban mu je otvoreniji auspuh, poliranja kanala, glave, nove brtve... Vraćena je popularna "korpica" koja mi je prijekopotrebna.  :mrgreen:
Zahvala kolegi, snaga foruma se vidi.  (y)






Dejan_22 said:
Krećemo u 3h jer više nisam mogao dočekati, tu noć nisam spavao. U Šibeniku je padala kiša, krenuo sam čim je pljusak prestao. Do Knina sam se smrzao ko govno, suviše je hladno bilo i puno magle koja se hvata u obliku vode na nožne i ručne prste, nimalo ugodno. Stao sam na benzinskoj u Kninu ugrijati se, popričao s radnicima i krenuo dalje prema Bosanskom Grahovu. Na granici su me na našoj strani temeljito pregledali, sve mi džepove otvorili, tražili prometnu, osiguranje i zeleni karton motora. Na Bosanskoj strani kada me čovjek pitao kuda idem, reko u Osijek.  :mrgreen: Kaže, ajde onda samo idi.  :lol: Niti osobnu nije tražio, kamoli da kacigu skinem.
Oko Bosanskog Grahova ceste nisu dobre, ali za Tomosa sasvim uredu jer je planinski kraj, sporo se vozi, prometa ništa nije bilo. Prvo iduće stajanje u Drvaru gdje sam tenkirao jer nisam punog rezervara krenuo. Također se stao ugrijati na sat vremena, popričao s čovjekom. Moram priznati, oko Drvara me krajolik poprilično dojmio. Podsjeća na mješavinu Irskih velikih pašnjaka i gorskog kraja punog planina s puno bijelog kamenja. Nisam imao volje od hladnoće stajati i slikati, suviše sam zimogrozan i ako išta u životu ne volim, to je zima i hladnoća. Velika je magla bila koja se lijepi na cipele, jaknu, sve živo i kasnije cijedi u obliku vode, Noge sam pokušavao barem malo ugrijati na agregatu, ali niti on nije bio previše topal.  :palacdolje:
Jedina slika od cijelog puta, i to baš u kraju iza Drvara:



50km poslje stao sam na nekoj benzinskoj na kavu, ponovno se ugrijati jer je jednostavno prehladno bilo, neznam se imena sela. Jedna stvar koja me fascinirala je da možete "gotovo" svuda plaćati u kojoj god valuti želite.  :mrgreen:
Ja sam sve kave, gorivo i ručak platio u kunama.  :mrgreen:
Tokom cijelog puta nailazim na krave i raznu stoku po selima na cesti, što se kod nas baš i nemože tako često vidit koliko ondje.  :mrgreen:
Ljudi su izuzetno druželjubivi, raspoloženi za priču i u svakom gradu gdje sam stao, uvijek mi je netko prišao i upitao nešto.  (y)
Sjeo sam na ručak u Banja Luci, restaroan "Orhideja" koji nikako ne preporučam, ćevapi su im katastrofa, jeo sam puno bolje. :palacdolje: Ondje sma i tenkirao punovno, pun rezervar naravno.
Krenuo sam dalje prema Prnjavoru, nakon Dervente me hvata kiša koja sipi za mnom sve do Osijeka. Na graničnom prijelazu u Slavonskome Brodu gužva, policija me nije pregledavala osim dokumenata.  (y)
S motorom nikakvih problema.  (y)
 
Svaka cast, ja se ne bi usudio..  (y)
 
To mi krivo, ali suviše je padalo.  :palacdolje:

Bude slika idući put kad bude opet jedan grande projekt s Tomosom na kojem radimo.  (y)
 
ovo me jako dojmilo i impresioniralo svaka čast na odrađenom putu :)

Koliko dugo je trajala vožnja ??