Trese mi se upravljač

Je da je malo off, ali me zanima koliko se max utega smije stavit na felgu, odnosno dali se moze po tome zakljucit da je felga bila udarena ili nekaj tak?
Sent sa Nokia Lumia 625 using Taptalk
 
BikerHR said:
Na takvoj balansirki je kotač sad bio. A prijašnja guma se vrtjela na dinamičkoj, išla je ravno ko metak ("vidi Fato - bez ruku")...  :misli:  :shock:

Jesi rijesio problem (i kako)?
 
DAINESE said:
Je da je malo off, ali me zanima koliko se max utega smije stavit na felgu, odnosno dali se moze po tome zakljucit da je felga bila udarena ili nekaj tak?
Sent sa Nokia Lumia 625 using Taptalk


Oko 50g.
Bimba je pisao o tome (a ja zaboravio  :mrgreen: ) da se radi o tome da utezi trebaju biti do odedjenog postotka tezine gume (ili kotaca, taj dio nisama zapamtio). Al ispalo je oko 50tak grama. Ako bi trebalo vise, onda se prvo zarotira guma na felgi pa vidi jel tada treba manje utega - obicno to pomogne
 
3alfa3 said:
Jesi rijesio problem (i kako)?

Ne stignem, žurim ovih dana, bavim se svim i svačim drugim. Otići ću k vulkanizeru koji ima tu dinamičku blansirku, on će izbalansirati kotač kao i zadnji put.  To mi je i pouka za budućnost, od sad idem samo k takvim vulkanizerima.
 
BikerHR said:
Ne stignem, žurim ovih dana, bavim se svim i svačim drugim. Otići ću k vulkanizeru koji ima tu dinamičku blansirku, on će izbalansirati kotač kao i zadnji put.  To mi je i pouka za budućnost, od sad idem samo k takvim vulkanizerima.

Staticka ti treba  (y)
 
da ne otvaram novu temu, ovu oživljavam :)

Prije par dana sam primjetio da mi se trese volan na brzinama oko 30-60kmh. sve ispod i sve poviše toga je ok. al na tim brzinama kad spustim ruke volan baš lipo vibrira livo-desno, drži on pravac, al vibrira :)
vibrira kad sam sam i kad je suvozač sa mnom. nikakve dodatne kufere i terete nisam stavljao...
predna guma mijenjana prije 2 mjeseca, nigdje padano, udarano i sl. eventualno od "udaraca"samo standardne gradske priče ležeći policajci i cici-mici penjanje na male bankine...i odjednom volan počeo drmat livo-desno...
mislio sam krenuti od vulkanizera sa balansiranjem, pa dalje ako se ne riješi...
što još može bit? iskrivljena felga, forčele?
motorin je Dragstar250.
 
Do balansiranja nije 100%.
Balansiranje ako ne valja ne valja od prvog dana, a ne nakon 2 mjeseca vožnje.
Ja bih prvo pregledao zadnju gumu.
Pređeš dlanom lagano po njoj i ako osjetiš neravnine na gumi to je to
 
A i meni je to nekako čudno, odjednom se pojavilo... Trese samo volan, iza ništa. Ni mene ni suvozača na sicu ne treska, valjda da je zadnja guma bi i guzice malo drmalo? Al pogledam i zadnju gumu svakako.
 
A i meni je to nekako čudno, odjednom se pojavilo... Trese samo volan, iza ništa. Ni mene ni suvozača na sicu ne treska, valjda da je zadnja guma bi i guzice malo drmalo? Al pogledam i zadnju gumu svakako.
Guzica ne bi. Držiš se za volan i on je najdalja točka za koju se držiš, pa na rukama osjetiš.
 
Imaš li centralnu nogaru ili štendere? Ako nemaš bit će malo teže za vidit jeli problem u gumi ili felgi.
Zanači digni motor na centralnu ili štender i zavrti. Gledaj jeli "pleše" i jeli guma ima izbočinu. Felgu možeš i provjerit jel u centru da staviš kacavitu na vilicu sa strane obruča i gledaš jel stalno isti razmak dok se vrti. Žbice "prekucaj" da vidiš jel zvone isto. Jel slučajno koja pukla il se otegla. Opuštena žbica zvoni tupo.
 
Dok sam vozio ER5 na Metzeller lasertec gumama mi se događalo da bi volan počeo tresti nakon određene prijeđene kilometraže (dakle, kad se guma dijelom potroši).

Skoro isti simptomi, u vožnji bez problema, ali npr. kad bih usporavao prema semaforu i pustio volan, čim bi pao na određenu brzinu počeo bi tresti.

Nikad nisam ušao u trag problemu iako sam odvozio 50.000 na njemu, uvijek sa Metzellerom i uvijek ista stvar nakon što se prednja dijelom potroši. Motor je bio uredno održavan, mijenjano ulje u vilicama, ležajevi u kotačima itd. tako da sam u mehaničku ispravnost motora bio siguran, iako je ta jebena prednja nekad tresla :mrgreen:
 
  • Like
Reactions: fawlty82
da ne otvaram novu temu, ovu oživljavam :)

Prije par dana sam primjetio da mi se trese volan na brzinama oko 30-60kmh. sve ispod i sve poviše toga je ok. al na tim brzinama kad spustim ruke volan baš lipo vibrira livo-desno, drži on pravac, al vibrira :)
vibrira kad sam sam i kad je suvozač sa mnom. nikakve dodatne kufere i terete nisam stavljao...
predna guma mijenjana prije 2 mjeseca, nigdje padano, udarano i sl. eventualno od "udaraca"samo standardne gradske priče ležeći policajci i cici-mici penjanje na male bankine...i odjednom volan počeo drmat livo-desno...
mislio sam krenuti od vulkanizera sa balansiranjem, pa dalje ako se ne riješi...
što još može bit? iskrivljena felga, forčele?
motorin je Dragstar250.
To ti je Shimmy efekt..Imao sam ga na novom Kawasakiju iz salona..Uzrok je prednja guma.. Balansirao sam je 2 puta i uvijek isto.. Pustim ruke sa 100 km na sat i kad brzina padne na 70, počne tresti do 50 km na sat..Ispod toga se opet smiri.. Kad sam na volan sa svake strane zalijepio trakom dodatne utege, to je prestalo..
Nema lijeka, nego kupiti drugu prednju gumu. Garanciju za to ti mislim, ne priznaju..
 
Vidit ću popodne u garaži na štenderu vrtit malo gume jel ima šta neobično, pa onda do Motoboxa, tamo sam i uzeo gumu...ako treba nova guma, jebiga ne računam na garanciju, u 2 misesa sam odvozio 2,5-3tkm bez frke, a čovik mi pari odličan, ne virujem da levati.
 
Pri izmjeni novih guma,sa balansiranjem sve mi je bilo super 2 miseca,vozio i bez ruku,ka singerica,nekidan malo trecka volan...kad odlipia se jedan utegic sa felge,vjerovatno odletia di po skrapama plaza...balansirao sam felgu opet...i sve OK... netreba ni drzati volan...
 
Vidit ću popodne u garaži na štenderu vrtit malo gume jel ima šta neobično, pa onda do Motoboxa, tamo sam i uzeo gumu...ako treba nova guma, jebiga ne računam na garanciju, u 2 misesa sam odvozio 2,5-3tkm bez frke, a čovik mi pari odličan, ne virujem da levati.
Koji je model gume u pitanju?
 
To ti je Shimmy efekt..Imao sam ga na novom Kawasakiju iz salona..Uzrok je prednja guma.. Balansirao sam je 2 puta i uvijek isto.. Pustim ruke sa 100 km na sat i kad brzina padne na 70, počne tresti do 50 km na sat..Ispod toga se opet smiri.. Kad sam na volan sa svake strane zalijepio trakom dodatne utege, to je prestalo..
Nema lijeka, nego kupiti drugu prednju gumu. Garanciju za to ti mislim, ne priznaju..
Beverly 350, isto se dogada godinama. Stavim novu gumu i prestane, cim se malo potrosi evo ga opet. Onda opet na istoj gumi nekad trese, nekad ne. Netko kaze guma, netko utezi... nemam pojma pa vozim samo na punom gasu i onda ne trese.😄
 
  • Like
Reactions: Paf