Ubojstvo s predumišljajem


Dakle, svi su sve znali godinama a nitko nije prijavio Policiji/novinama?
Sramota.

 
Last edited:
Suma je posebno mjesto koje svi svojataju i medusobno se svadaju a motoristi su bas svima trn u oku. Od planinara, setaca, lovaca, lokalnih serifa.... pa cak i biciklista. Zapravo sam s njima imao najvise neugodnih iskustava. Zice i bodlje su ustaljena praksa a biti ce ih i dalje. Kao i u svemu drugom, zastiti se mozete samo vlastitim oprezom. Steta jednog mladog zivota...
 
Ne želim da se ovo krivo shvati kao kritika stradalog ili odobravanje bilo čega, jasno je da je postavljanje bilo kakovih prepreka i zamki bilo gdje kazneno djelo (čak ni životinje se ne smiju loviti na zamke), no isto tako na djelu je i svojevrsna anarhija tipično hrvatsko-balkanskog tipa gdje je sve što nije iza naših kućnih vrata "javno i naše" - iako to nije. Tvoje je što glasi na tebe i za što imaš nedvojbeno pravo korištenja - sve ostalo NIJE tvoje, i već time bi trebao u startu očekivati probleme i smatrati da bi trebao raditi u skladu sa zakonom, a ne na svoju ruku i samovolju.

Hoću reći da šuma sigurno nije poligon za vježbanje terenske vožnje jer ta šuma ima vlasnika, makar to bila i država, no tada postoje i zakoni i pravilnici, postoje i uredbe o nekakvom unutarnjem redu i ponašanju u šumi, a koji niti jedan od tih zakona i podzakonskih akata, bez izričite dozvole, ne dozvoljava vožnju motociklima po šumi, ako ništa drugo - zbog uznemiravanja životinja, a postoje uređene staze sa koncesijama i dozvolama po kojima se smije voziti. Ali kako u Hrvatskoj zakoni ionako ne služe ničemu dok se nešto ne dogodi, a i tada samo da najebe netko tko je nisko u "hranidbenom lancu", jasno je da ovakav slijed događanja nije neočekivan. Tako da ako netko smatra da ima pravo banuti sa motorom u šumu kada mu se sprdne i tamo se vozikati - ne, nema pravo.

Kako netko reče - već i zbog tradicionalne hrvatske šupačke šutnje i okretanja glave od problema (jer primitivci smatraju da "ništa to nije moje, ima tko je plaćen da se time bavi") - pa je očito da se sranja događaju godinama i da nitko za to nije rekao ništa (a još manje poduzeo, no kada najebe netko njegov, tada je halabuka do neba i prozivke tko je sve trebao raditi svoj posao...)... Iako svi sve znaju godinama, nitko nema muda išta reći, pokrenuti jer je važnije da se debilu od susjeda ne zamjerim, nema veze što će danas-sutra i moja djeca biti ugrožena i stradati od silne slobode supijanih debila koji se ne boje ni zakona ni reda, koji sebe smatraju zakonom i sami su sebe ovlastili provoditi ga... tipična balkanska situacija.
 
  • Like
Reactions: ODST and MOONSHIELD
Nit' mjesto, nit' vrijeme!

Srami se!

Ne sramim se, jer nemam zašto. Žao mi je svakog stradalog, osobito o mrtvima sve najbolje, no isto tako mi ne pada na pamet nekoga ultimativno pokrivati ili pravdati ako realne i zakonske činjenice vele drugačije. Sorry, nisam sa Sicilije. Činjenica je da su za veliku većinu stradavanja motociklisti sami krivi, bez obzira što mi mislili o tome, iako ovaj konkretan slučaj nema veze sa samokrivicom.
 
Tako da ako netko smatra da ima pravo banuti sa motorom u šumu kada mu se sprdne i tamo se vozikati - ne, nema pravo.

MUP i Jutarnji misle ipak da si ti u krivu.

Prvo, iz MUP-a su nam potvrdili da se motociklisti ne smiju voziti privatnim putem, no kako se smiju koristiti bilo kojim šumskim putem koji koriste i drugi korisnici. I, drugo, važno je naglasiti kako privatni posjed nije izgovor da ga se štiti tako da se ugrožavaju ljudski životi.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrv...vljati-siljke-i-sajle-nismo-divljaci-15013772
 
Village želi mir kad ide u šumu biciklom ili pješke,ne voli motore i šta je tu čudno?
 
Ni ja ne znam zasto bi se netko sramio svog misljenja, ovo nije bio napad na nikoga a nije u redu da se sad licemjerno ponasamo s obzirom na ovaj slucaj.
Privatni putevi ne bi smjeli biti koristeni ali nisam jos nikad vidio oznaku da se radi o privatnom dijelu sume. Jedino park prirode i nacionalni park.
Iz osobnog iskustva, imali smo problema s lovcima koji su zvali policiju, i obrnuto, nas bi zaustavili na sumskom putu i provjerili. Ako si registriran i imas kacigu, legalan si. S druge strane, prijava lovca za prijetnju oruzjem dovodi do oduzimanja oruzja. U konacnici, nitko nije profitirao. Primjer Pozege, starija enduro ekipa je imala dogovor s lovcima tko kada gdje ide i to je funkcioniralo iako tek nakon nekoliko incidenata.
Opet iz osobnog iskustva koje moze biti krivo, u vecini skucajeva nisu lovci postavljali zamke nego vlasnici parcela pa cak i "planinari". Sjecam se slucaja od prije 2-3 godine, biciklisti su pripremili prvu enduro downhill stazu na Sljemenu, dva, tri dana prije utrke se spustam i naletim na njih dok su radili zavrsne pripreme. Sutradan izadu na fejsu slike kako su im postavljene zamke/šiljci.
Prijave policiji su ok, kome se da s tim zajebavat ali shvacam i da je ocevid/zapisnik maksimum koji se moze ocekivati. Iz svega ovoga, uz clanak na linku odnosno izjava onih koji voze, proizlazi da je vlastiti oprez jedini relevantan.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Village
Zato sto je ovo RIP tema a rasprave tipa "ko di prolazi" i ko je "mangup" a ko "akademik" mogu biti pod razno ili pod nerazno.

Al ocito smo socijalno "glupi" pa i mrtve kudimo.

Jel sad jasnije?
Nije?

Mate, pise ti ispod niska "Administrator" al eto....
 
Dogodio se slucaj koji je zaintrigirao javnost i potaknuo raspravu, ne mislim da time iskazujemo nepostovanje prema nastradalom.
 
  • Like
Reactions: navigator77
Ne sramim se, jer nemam zašto. Žao mi je svakog stradalog, osobito o mrtvima sve najbolje, no isto tako mi ne pada na pamet nekoga ultimativno pokrivati ili pravdati ako realne i zakonske činjenice vele drugačije. Sorry, nisam sa Sicilije. Činjenica je da su za veliku većinu stradavanja motociklisti sami krivi, bez obzira što mi mislili o tome, iako ovaj konkretan slučaj nema veze sa samokrivicom.

Za veliku većinu slučajeva motociklisti vjerovatno jesu krivi, ali ovdje je sajla bila postavljena u visini ljudske glave. Ako netko želi zaštititi privatni posjed, tada lanac ili sajlu postavlja na najviše metar od zemlje i ljudi stavljaju crvene krpice i slično. Ovo je stvarno bilo luđački. Nadam se da če policija naći počinitelja.
 
Sve je ovo trac, jer nitko nije izneo cinjenice. Jel privatan posjed ili nije, jeli propisno obiljezen kao takav.
Naravno za postavljenu zamku koja je uzrokovala smrt, budala mora odgovarat.
E sad o mrtavima sve najbolje, a zasto?
zar su svi mrtvi bez grijeha? Gluposti.
svatko ima prava na misljenje I svatko ima prava to misljenje pobijat, kulturno I bez vrijedjanja
ali ocigledno nismo jos dovoljno civilizirani
 
Dogodio se slucaj koji je zaintrigirao javnost i potaknuo raspravu, ne mislim da time iskazujemo nepostovanje prema nastradalom.

To stoji.

I čisto za informaciju:
Zakon o šumama, članak 47. st. 6. Promet u šumama izvan šumskih prometnica dopušten je samo uz odobrenje šumoposjednika.
Kazna je 10000 - 20000 kn, čl. 92.
 
  • Like
Reactions: Village
Nitko nije svetac, pogotovo 99% motorista. I 99,5% motorista koji se voze po šumi. Namjerno nisam napisao "Enduraši".....

Uglavnom, ne želim se baviti previše temom, ali označiti svoj posjed sajlom je ok...čak štoviše, na fotkama puta gdje je dečko nastradao se jasno vidi da je to širok, frekventan, ugažen put nedaleko od ulaska u mjesto. Idealno mjesto, ako je to privatno vlasništvo, za postavit sajlu i na taj način označiti vlasništvo, čak bih rekao i vrlo korektno mjesto za označiti privatan posjed. Je li bila postavljena i zastavica, crvena krpa ili natpis....nebitno. Kao što se provlačilo kroz novine....nije problem što je sajla postavljena, već zašto je postavljena (dugo je tamo, to je utvrđeno, bila je postavljena nisko, onda ju je netko podigao). Dakle bitna je namjera postavljanja i namjena sajle, i to za nastavak priče. Ono što se dogodilo ne možemo ispraviti, nažalost.

Osobno me više brinu ti šiljci, šiljke su ljudi nalazili i na frekventnim i na apsolutno nefrekventnim dijelovima šume. Ti koji su nađeni na nefrekventnim, zabačenim, teško pristupnim dijelovima šume su posebno zabrinjavajući. Tu namjera i namjena nisu upitni.

Npr prije dva mjeseca su takvi šiljci nađeni na zadnjem platou s kojeg se napada jedan breg na Sljemenu, u lijevoj špuri. Znači u pizdi mile materine, nepristupačno, nefrekventno, nedostupno, potpuno neinteresantno planinarima....i onda netko stavi šiljke točno na putanju kojom se potrebno zaletiti da bi napao taj jedan uspon. To je zabrinjavajuće.

I za kraj...nevezano ili djelomično vezano...super mi je kako su se raznorazne bajkerske udruge, klubovi i šta ti ja znam odma aktivirali, ko to napada njihovu braću....i onda od svih tih silnih dobronamjernih postova čitaš i nevjeruješ...aj se nemojte miješat....pa se snimaju reportaže za TV u kojima se djeca voze po šumi na motorima. Mda...sve nevinašce do nevinašca.
 
  • Like
Reactions: Nero
To stoji.

I čisto za informaciju:
Zakon o šumama, članak 47. st. 6. Promet u šumama izvan šumskih prometnica dopušten je samo uz odobrenje šumoposjednika.
Kazna je 10000 - 20000 kn, čl. 92.

Kao i sijaset drugih Zakona u RH i taj je neprovediv jer jednostavno nema resursa da se provede. Što je i sam MUP potvrdio. A trebalo bi ipak i pravnika konzultirati kako bi definirali, sukladno posebnom zakonu, i pojam "promet", a onda i na koja "vozila" se odnosi. također, bilo bi zanimljivo naći i neku pravomoćnu presudu koja je presudila protiv optuženika, a bilo bi interesantno saznati je li i kako naplaćena propisana kazna.
 
MUP je krivo to naveo, ili, što je vjerojatnije, novinar.
Poanta je da uvjete i način korištenja šumske infrastrukture (u ovom slučaju: šumske ceste, prosjeke, traktorski putevi i vlake) određuje šumoposjednik.
Bio on javni ili privatni.
To što je neki zakon neprovediv ne daje pravo nikome da ga krši.
 
  • Like
Reactions: Village
Nije krivo naveo, točno je naveo. Iznimno točno i precizno. Druga je stvar što to nije smio izjaviti. Ali kako znamo, većina zaposlenika MUP-a nisu bili najoštrije olovke u pernici. :mrgreen:

Pa neka odredi onda. Neka mu to bude obaveza. Ups....pa to je njegova obaveza. Aha...čekaj....pa odredio je. Hm....a kako da to provede. Znam! Neka postavi sajle na ulaze u šumu. Ček...a ako mu se lapan na motoru zaleti u sajlu i otkine si glavu kako će on dokazat da je samo htio zabraniti promet, a ne i dekapitirati prekršitelja. Big problem.

Ali opet, kako je već dobro poznato....bilo je i većih problema pa ih nismo riješili...:rolleyes:
 
Nije točno i precizno, zaboravili su dodati da postoje i uvjeti i način korištenja, a propisuje ih šumoposjednik.
Sajle i šiljke ne opravdavam ni u ludilu.
 
MUP i Jutarnji misle ipak da si ti u krivu.

Prvo, iz MUP-a su nam potvrdili da se motociklisti ne smiju voziti privatnim putem, no kako se smiju koristiti bilo kojim šumskim putem koji koriste i drugi korisnici. I, drugo, važno je naglasiti kako privatni posjed nije izgovor da ga se štiti tako da se ugrožavaju ljudski životi.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrv...vljati-siljke-i-sajle-nismo-divljaci-15013772

MUP tu tvrdnju ne može ničim pravdati jer nema uporište u Zakonu. Jutarnji me kao izvor ičega, osim jugonostalgičarskih leftard spika koje zaobilazim, ne zanima.

Village želi mir kad ide u šumu biciklom ili pješke,ne voli motore i šta je tu čudno?

Retorika ti je dječja, i time i vrlo netočna. Šteta što ne možeš doprinijeti temi ičime osim sektašenjem i polariziranjem bez činjenica i argumenata.

Privatni putevi ne bi smjeli biti koristeni ali nisam jos nikad vidio oznaku da se radi o privatnom dijelu sume. Jedino park prirode i nacionalni park.

Iz svega ovoga, uz clanak na linku odnosno izjava onih koji voze, proizlazi da je vlastiti oprez jedini relevantan.

Problem je, Mate, što je svaki kvadratni centimetar površine teritorija NEČIJI, bio on označen ili ne - ne postoji ničiji teritorij po kojem svatko može raditi što hoće! Ako ćemo baš doslovno, i ako netko misli da je zemlja bez oznake vlasništva i privatnosti javna, neka malo pogleda u Arkod ili se informira u katastru, pa će vidjeti da je svaka šuma - ma kako velika bila i na kakvom god terenu bila - podijeljena na parcele koje IMAJU vlasnika, a isti je slučaj i sa parcelama u nacionalnim parkovima i parkovima prirode(i pri čemu je država debelo manjinski vlasnik, no ne znači da i za te dijelove ne vrijede zakoni i pravila privatnosti).

Ukratko - nedostatak oznake privatnog posjeda NE ZNAČI da imaš pravo kretanja po njemu, pa je i tumačenje da se smije kretati po stazi ako je ista utabana ili često korištena - promašeno. Doslovno kao da ja idem poprijeko do dućana preko komada tvojeg posjeda i smatram da je to moje pravo jer idem često tim putem... da li je time Zakon vrijedan nepoštovanja zato jer je u praksi neprovediv, ne bih rekao, jer kada se dogodi sranje, odjednom pravila itekako vrijede, odjednom se gleda i svaka stopa, metar, stupanj, kap, centimetar, znak, pravilo itd itd.

Tema je dobra, na žalost potaknuta tragedijom, no svakako vrijedna da se o njoj raspravi kao općenitoj problematici, ne unutar RIP-rubrike, pa bih sa te strane molio i da razdvojiš temu, a pokojnog ostavimo da počiva u miru.

I jasno, i da opet ne ispadnem krivo shvaćen, osobno sam da se budalu koja na bilo koji način postavlja zamke, prepreke, šiljke i bilo što drugo najoštrije kazni, nije problem ni u zakonu linča dok nitko ne vidi... Ne bi bilo loše da se i ekipa, koja često koristi šumske puteve za guštanje na enduračama, malo istroši na Aliexpressu i kupi koju kameru lovačkog tipa sa višednevnim napajanjem i GSM-karticom koja bi snimila budalu koja je kriva za sve, a koja će se, kao i uvijek, vratiti na mjesto sranja - bilo da obnovi, bilo da pregleda, bilo samo iz znatiželje, ali VRATIT će se. Jednako se mogu pokriti i drugi interesantni punktovi, a kamera nije skupa, mala je i nitko ne bi mogao znati gdje je postavljena, a radi na senzor kretanja, svaki pokret ispred nje pokreće app na mobu i idemo...
 
  • Like
Reactions: navigator77