Ubuntu...male priče s juga Majke Afrike

picoda

Well-known member
Ilegalno ste u nasoj zemlji vec pet godina, sir! Po vazecim zakonima slijedi vam visemjesecna zatvorska te novcana kazna od dvije tisuce randa za svaki mjesec ilegalnog boravka u zemlji. To su ozbiljne stvari, sir...tumacio je na losem engleskom, uz prijeteci pogled, jedan od trojice likova u neuglednoj kucici na 2825 metara visokom prijevoju. Napetost se mogla opipati dok je covjek s kapuljacom zatvarao skripava vrata malene kucice. Ocima sam sarao prostorijom kako bi izbjegao bijesni pogled drzavnog sluzbenika Kraljevine Lesoto. Na zidu dvije slike, dva crna muskarca. Kralj je na jednoj, sto posto. Ko je drugi, stvarno nemam pojma. Nije me ni briga...imam vaznijih misli trenutno.

O njihovim zatvorima nacuo sam zastrasujuce stvari. Nije mi napeto provjeravati ih osobno. Jutros, netom prije penjanja na prijevoj, kod naseg domacina na dorucku, cuo sam pricu o doktoru kojeg su zatvorili zbog njegove lijecnicke torbe. Ilegalan unos opijata i slicne besmislice. Samo tako, bez suvislog objasnjenja, odveli ga u pritvor naocigled uplakane mu supruge i kceri. Na kraju je pusten, uz par sati pregovora i intervenciju vojske. Nece doktor vise za Lesoto...garant. Tko zna, mozda i meni uskoci vojska. Nisam bas doktor al imam jokera za uplakanost. Malo spreja za lanac po ocima...islo bi to njega.

Idemo sir!, odvoji me od crnih misli ruka oko nadlaktice i izrazito los engleski.



11h440x.jpg





Dramaticno, ha? Naravno da jeste, ovako bi pisao da imam sponzore za svoja putovanja. Cisto da opravdam ulozeno. Kako svoje guste placam sam, ne treba nam dramatika. Kazat cu vam negdje u nastavku kako je zapravo bilo. Strpite se malo...


Dva mjeseca. Dva zestoka africka mjeseca. Idemo...


Songs of Africa:Ingoma




w9fuvn.jpg


28khquf.jpg


332sdud.jpg


n5pjtd.jpg


34t21i0.jpg


2m4vwxu.jpg


o5w8b9.jpg


28jefk6.jpg


2yzbgjr.jpg


zocr52.jpg


2lw88k5.jpg


aewk5t.jpg





Ubuntu...male priče s juga Majke Afrike



Ubuntu...staroafricka rijec s mnogo znacenja, a jedna od njih kaze: Ja sam ono sto jesam zato sto smo svi to isto. Ubuntu je nacin zivota. Govori o tome kako ne mozes biti covjek za sebe. Nema izoliranih jedinki...svi smo mi ljudi. Ubuntu!   

Nisam spavao dobra dva dana. Kinez na sjedalu do mog hrce za nijansu tise od dragog africkog prijatelja. Ni miris koji se siri oko njegovih, zamalo djecjih, stopala zasigurno nema neku cvjetnu notu. Nervozan je, ne pusi vec dvanaest sati, a u Afriku stize kako bi dogovorio otkup duhana za svoju kinesku firmu. Dobar neki lik. Mjesavina Jackie Chana i Mao Tse Tunga. Nisam prigovarao... da ne popusim kruzni. Razmijenili smo podatke, nikad ne znas kamo te zivot odnese.

Nakon dvadeset sati valjanja po raznim sjedalima napokon izlazim iz zatvorenog prostora. Udar toplog zraka i africke buke blokira mi osjetila. Nije mi mrska ova crna zemlja...u isto vrijeme nasmijana i tuzna. I mašu, svi ti mašu. Jedni iz zabave, drugi iz potrebe. Volim njenu surovost i pitomost. Istovremenu. I mirise. Onaj svjeze pokosene trave i onaj ustajali miris kravlje balege. Volim poludivlji promet i opustajucu mirnocu prirode. Kad se uvuce pod kozu, ne izlazi. Volim njenu razlicitost...volim Majku Afriku.

uojo1.jpg


30m2w4y.jpg


2j63a7l.jpg


30jtchu.jpg


156fypu.jpg


104rq88.jpg


2rc8uf5.jpg


fliys3.jpg


kud75.jpg


2u77hcj.jpg


28jblmr.jpg


amb9mc.jpg





Toliko za zagrijavanje, nastavak slijedi...South African Enduro...
 
Samo sam čekao  :mrgreen: :naklon:
 
neka je počelo, predobro je  (y)
 
Koliko ja znam, Ubuntu je verzija Linux-a  :LOL:

Hvala Strujo na vremenu koje ćeš utrošiti na djeljenje ovog putopisa sa nama. I to je Ubuntu  (y)  :afro:  :021:

An anthropologist studying the habits and customs of an African tribe found himself surrounded by children most days. So he decided to play a little game with them. He managed to get candy from the nearest town and put it all in a decorated basket at the foot of a tree.

Then he called the children and suggested they play the game. When the anthropologist said “now”, the children had to run to the tree and the first one to get there could have all the candy to him/herself.

So the children all lined up waiting for the signal. When the anthropologist said “now”, all of the children took each other by the hand ran together towards the tree. They all arrived at the same time divided up the candy, sat down and began to happily munch away.

The anthropologist went over to them and asked why they had all run together when any one of them could have had the candy all to themselves.

The children responded: “Ubuntu. How could any one of us be happy if all the others were sad?”

Ubuntu is a philosophy of African tribes that can be summed up as “I am what I am because of who we all are.”
 
E, da.....siječanj je došao. I još ima muda reći "strpite se malo".....

Kako je Danko rekao; hvala unaprijed! Ubuntu!

 
KRALJ SLIKE I TEKSTA!  :naklon:  (y)