Ugradnja dodatnih svjetala na motor

stalker

Active member
Planiram na motor ugraditi dodatna svjetla, prvenstveno zbog bolje vidljivosti jer nisam zadovoljan s originalnim LED svjetlom na Hondi NC.
Zanimaju me iskustva onih koji su to već napravili vezano za zakonske propise i tehnički pregled. Danas su jako pooštreni tehnički pregledi i kontrolori u stanicama paze na svaki detalj a posebno na sve što posumnjaju da nije originalno ni tvornički montirano na vozilo.
Farove koje planiram ugraditi nisu originalni ali imaju kvalitetan snop i boju svjetlosti a tehnički dio ugradnje mi ne predstavlja problem.
 
Ja sam stavio aftermarket “maglenke”. Na tehnickom ih nije ni pogledao. Mislim da to ovisi od stanice do stanice kao i do kontrolora. U slucaju da me i rusi, treba mi 5 minuta za demontazu jer sam zice povezao konektorima bas zbog tog razloga. Odsarafim dva sarafa i iskopcam konektore i voila....

Kolega koji radi u cvh (jedno vrijeme je radio i kao kontrolor) kaze da vecina progleda kroz prste ako je to montirano na kvalitetan nacin (ja imam crash bar pa sam na njih zasarafio). Kao neko nepisano pravilo jer je vidljivost motorista bitna. Vazno je samo da ne svijetle u nekoj xy boji (neki imaju one led plave/zelene/crvene prstenove)
 
Ja sam iz istih razloga ugradio cyclops kit baš za moj motor i pre zadovoljan sam, far je ostao isti, dobio sam samo žarulje i još neku elektroniku, sve plug and play.
Prešao sam do sad 20ak tkm s tim svjetlima bez ikakvih problema a po noći se vidi ko po danu.
Evo link ako kome zatreba https://www.cyclopsadventuresports.com/
 
U zapadnoj Europi kod aftermarket dodatnih svjetala gledaju homologaciju, tj. što tošno piše u istoj.
Jesu li to maglenke, dodatna svjetla ili nešto treće.
Frend je namontirao neke koji su po homologaciji dodatna svjetla, na što su na tehničkom rekli “motor sprijeda može imat samo jedno svjetlo”




Poslano sa kampanela spomoću Tapatalk Pro
 
Pa kako onda ovi strani GS-ovi imaju ona mala dodatna svjetla, stave ih kad udju u RH ?! :misli:
 
hondimir said:
Pa kako onda ovi strani GS-ovi imaju ona mala dodatna svjetla, stave ih kad udju u RH ?! :misli:

Već mi se nekoliko puta dogodilo da ide neko božićno drvce prema meni, i ne smeta me ta seljačija GS ekipe nego lampe zaslijepe da se osjećaš kao jelen u lovu. :mrgreen:
 
Na motoru imam originalne maglenke koje su tvornički došle sa motorom, ugrađene su ispod tvorničkih farova na za to predviđeno mjesto. (y)

Kako je vozilo kupljeno novo tako, raspitivao sam se dali možda nebi bilo loše da mi ih upišu pod napomenu odmah na prvoj regi, međutim rečeno mi je da ne treba. :neznam: Iako je to dio motora, kod nas je sve moguće pa sam htio predvidjeti situaciju, ali za sada me nitko ništa nije pitao po tom pitanju.

Koristim ih rijetko (po magli ili jako slaboj vidljivosti, tj. skoro pa nikad), ali vizualno dobro dođu (bar meni), jer ako ne u osnovnoj izvedbi motor izgleda skoRRo kao auti sa plastičnim čepovima gdje dođu maglenke. :mrgreen:

Širok je pojam dodatne rasvjete na motoru, a isto tako praksa nije svugdje ista (na svim STP). Ako se baš vidi da su neke aftermarket, nebi me iznenadilo da netko traži atest!? :misli:
 
Motori koji imaju tvornički ugrađena dodatna svjetla su tako i homologirani.
Problemi znaju nastati sa aftermarket proizvodima koje treba naknadno homologirati.


Poslano sa kampanela spomoću Tapatalk Pro
 
...pratim temu! Imam NC750x 2014. godište koja nema led svijetla, ali također nisam zadovoljan. Gledao sam malo na Ebayu, ali to su sve one dodatne lampe za montažu na roll bar i oglašavaju se kao svijetla za maglu. Mene više zanimaju svijetla koja će bolje osvijetliti put, ali ne će nekom iz suprotnog smjera smetati. Malo sam sad čeprkao po googlu pa sam našao neku firmu (Ledperf) koja nudi jača led svijetla za NC pa čak i neke konverzacijske kitove, ako sam dobro shvatio, da na stari NC možeš staviti led svijetla. Pošto mi izgleda da se bolje od mene kužiš u tehničku stranu ovog pitanja, bilo bi super kad bi mogao malo pogledati ponudu ove firme i napisati ovdje par redaka kako ti to sve skupa izgleda. Da li bi instalacijom ovog led kita samo zamjenio halogeno svijetlo led svijetlom, ili bi to svijetlo trebalo biti i jače. Hvala!