Velika Svjetska Putovanja

Svaka čast na volji za vožnju s tom kravom po žezi !
Ajd priznaj da voziš u majici, bez opreme !
 
ja ga zamišljam u speedo kupaćima, na xx-u.
Ja nealetim na još većoj kravi. full gear, turateć, 3 kofera, maglenke, sve što novac može kupiti. i dobacim ''kako se to voziš bez opreme''
A on onako lud, zgodan, rebel samo kaže ''sva oprema koju trebam za vas s takvim pitanjima mi je u gaćama'' i ode u suton
Ništa, GS u oglas. kupujem romobil.
 
Grobnička je ludnica bila danas. Kad kažem ludnica, ne mislim na ludu atmosferu, više na ludo treniranje strogoće - morao sam potrošiti sve CHARISMA bodove da upadnem i dobijem narukvicu, i jebote evo ne znam šta reći, nekad je šverc u Grobnik bio simpatičan dio tradicije dio folklora, sad je to samo jedna MUKA jebote al dobro. Uletio sam unutra da malo vidim bilo je nekih auta, TCR i tako do, neke Formulice, klasično zujanje po klasičnoj Grobnjači.

Ono razbijanje mog fotića smetlarskog koje sam nedavno ničim izazvan izveo me sad malo i muči, ne znam evo drugi put u životu sam se rješio "fotoaparata" i ovo idem mobitelom naokolo i katastrofa, ne mogu više ovako, smrdljivi mobitel jedino može bit koristan za pozive i doslovno ništa drugo.

RUFKMWf.jpg


f0JpISh.jpg


4tlhp79.jpg


777P8BI.jpg


GXpz8gP.jpg


I1x2Gju.jpg


wrvZHGe.jpg

MISTIČNI PROJEKT TOP SECRET MACHINE???

I malo đir po PLOJU - neću reći "parc ferme" jer tako bi ispalo da sam dao Grobniku na značaju, da ima "parc ferme" ima moj kurac a ne parc ferme, ploj je krčki dijalekt neću reć za šta a i ne moram - vidi se po slikama šta znači PLOJ.

p9rabPM.jpg


SLPOcTh.jpg


Dr6X4iI.jpg


jo5233E.jpg


i naravno budućnost u najavi...

X5KWs46.jpg


I ništa kurčina lagana idemo doma. Gore se sve nešto stroži i mjenja, čak i na ulazu mi je deda to reko, izgleda da sam upravo JA prokleo Grobnik tepavši mu lani da je to Crogello, Single Ring Grobnegi, i slične halucijacije. Naravno da nije ništa od navedenog ni blizu, realno Grobnik je velika Šmrika, ali jebote počeli su trenirat strožnost a i ljudi su tamo gore postali nekako kiseli i ljuti, ne znam to opisat.

bvrGcvA.jpg


Zbog nadolaska OGROMNOG servisa na bajku htio sam nešto vezano uz ovjes pitat LUT3C TUNING SPORTS, njih gore nije bilo nijednom kad sam gore bio ove godine, il su promjenili radionu, vidim ne rade više Biturbo ovjes a vjerojatno ni ovaj mortizer koji sam ja uzeo (Nitro) i mrko se gleda svih, u kafani se mrko gleda, pored staze su svi mrki, u pitovima su svi mrki, redari su mrki "ne približavaj se ogradi" hahahah nevjerojatno je kakve mjere su to.

Nisam ja nešto se smucao po pistama u životu, al bio sam u Misanu i Imoli, u Misanu sam mogo radit i ić kuda god mi se diglo, od VIP galerije do boxova visit glupim talijanima nad glavom, u Imoli su mi rekli dokle smijem - sve drugo je bilo muvaj se kud oćeš, a naš mali Grobničić sa svojih 15 metara kvadratnih postao je strog i pravedan, makar baš apsolutno ničim ne prati standarde ni uvjete Imole ili Misana, nema veze - strogoću prate I TEK ĆE.

To mi se sviđa jer to otvara jedna nova vrata, odlazak na Grobnik više neće biti ležeran đir nego prava specijalistička misija puna tajnog planiranja, koordiniranja, izvidnice i taktičkih operacija.

Vidimo se na Grobniku ODMA SUTRA U ŠEST UJUTRO, a onda nakon toga u isto vrijeme al u Ponedjeljak!
 
Vidis jucer ujutro mislim ocu li ic djir do gore... pa mi vruce, pa guzva, pa bil s autom, skuterom , motorom...

na kraju od silnih razmisljanja i kombinacija nisam nikud ni isao...

mozda danas kasnije?! Jesi gore?
 
Taj Grobnik je postao žalosna priča, mjesto koje izaziva laganu gorčinu, ljudi ga sve više zaobilaze u širokom luku. Ono malo ljubitelja motora i auta koji su znali svratit, popit kavicu, srest se sa ljudima , popričat, provest ugodne trenutke sad više ne dolaze, zatvaranje objekta djeluje kontraproduktivno za sve koji su nekad bili dobrodošli. Priča o koroni i mjerama , zaštiti vozača itd. su priče za laku noć, no najviše gube oni koji od Grobnika žive.
La papa...
 
Sad će ubrzo općina pod vodstvom dr.mr.sc. Ivane i gargamela Marka to preuzet pa će opet doć zlatna vremena Grobnika, strpimo se još malo
 
  • Like
  • Haha
Reactions: Tibor and Spori
mozda danas kasnije?! Jesi gore?

Skinuo sam narukvicu haha, ne znam ako ću ić, moram u špežu pa bi mogo okolnim putem :mrgreen: ali ako bude ko jučer mislim da neću imat volje prodavat im šprehe ko jučer.

zu6VSJt.jpg


Eto tu se uvijek može gledati tu nam puste i hvala im na tome!!!!
 
  • Like
Reactions: Dene
Ja trun prosao, pogledao malo na zagrebackom, pa prosao unutra do brda popit kavu i sok, zapalit cigar i lagano nazad, pocelo se nesto oblacit pa reko da me ne smoci do senja
 
  • Like
Reactions: Dene
Dragi dnevniče,

Ovaj sam vikend išao do nećaka malo odnest neke poklone malo se podružit, malo neki roštiljčić i tako, sprdnjica klasična za vikend. Ovog sam puta teglio fotić sa sobom, nakon mjesec il više dana pauze od mog najdražeg mrskog hobija. Inače ta moja foto-priča je veliki uzbudljivi rodeo kroz svijet tehnologije, od minimalizma do nakupovanja sve moguće opreme koju sam onda poklonio i vratio se "minimalizmu", koji je imao 100 kompromisa, ali sam odlučio da me nije briga - da je dovoljno dobro - sve dok jedan dan, nedavno, nisam bio u nekoj šetnji po gradu i imao taj minimal-fotić sa sobom, i pojavio se jedan predivan kadar (nevezano uz motorsport, umjetnički) i krenuo sam fotkati, i onda je krenuo fotić štekati, javljati neki error, resetirati se, vani je bilo pakleno vruće, kadar je bio ful zanimljiv, UMJETNIČKI, i kako me fotić zajebavao kadar je nestajao, ja pokušavao resetirat fotić vidjet zašto šteka, i onda je počeo još više štekat, LCD display je počeo mjenjat boje, zoom se zaglavio, i u trenutku vrućice zabio sam fotić u obližnji zid (bacio sam ga u smeće kasnije, nisam pustio po podu).

Mislio sam da mogu sa mobitelom naokolo ali ne. Ne mogu. I onda sam neki dan uzeo fotić i to na šaraf, jbg toliko o "minimalizmu"...al nema veze. Također, promjenio sam firmu fotića, dugo godina sam bio u Lumixu, razne kamere, bridge, system, džepni, dosta ih je bilo - ali nakon nešto proučavanja, uzeo sam Fujifilm. Gledao sam malo te recenzije o Fuji bojama koje njihov senzor renderira, o ugrađenim efektima sa analognim filmom iz vremena dok je Fuji radio role filma, nekako mi se čini da kad jednom pohvatam kako sve to radi, moći ću dostići konačni cilj - fotkanje u kameru bez obrade na kompu. Moram se naučit malo na sučelje koje je drugačije od Lumixovog, doć će to vremenom tek sam naučio di se pali.

vSGHAwZ.jpg


BFkY16o.jpg



Malo po gradu po Velikom Gradilištu Velike Zaobilaznice, brzina kojom ovo napreduje je luđačka, baš će bit svjetska cesta kad bude gotova, sa jednog dijela grada u tunel ispod kvarta na more van, show program. Već ovakva zaobilaznica kakva je sad je najbolja u HR, šta će tek ovo biti!

---

Koliko sam uspio pohvatati postavke, probao sam napraviti fotke sa minimalno intervencije, tako da više-manje ovo bi bile fotke ravno iz fotića, makar ima još sitnica koje je teško podesit jer je teško napravit da jedan setting paše na razne scene, razno svijetlo, doba dana itd. Poznate vizure poznatog Kotara...

7YCl8t5.jpg


GHai8dH.jpg


jEE1W6A.jpg


CltuBEg.jpg



U Liku sam išo preko Ogulina i onih tamo krajeva, nisam baš previše stajao jer sam stalno htio fotkat - pa sam odlučio bolje da ne stajem. Sad kako je fotić nov htio bi svaki kadar zabilježit, a u tom kraju po toj pustoši ima svašta zanimljivog ali jbg ne mogu svakih 20 metara parkirat.

Fznc6hp.jpg


tW603xT.jpg


RH4eFWi.jpg


3b3JBSW.jpg


4cRNVBR.jpg



Na povratku se u daljini ukazala Nova Struja, scena kao iz filma, ekologija, zdravlje, bolje sutra, ovaj me prizor taknuo u moje srce. A dok sam se divio progresu, u selu je bila u toku neka poveća svadba! Čestitke mladencima!

7oPBMGs.jpg


VXXCMpP.jpg


LzFAwVE.jpg



Bilo je i nekih felgaša po putu...i to bi bilo to.

pU1L6Gn.jpg


NmYFlOA.jpg


Zadovoljan sam aparaturom, ali još sam više zadovoljan gužvama na cesti, vidjet ljude, gužvu, turiste, sve me to podsjetilo na neka stara, davno prošla vremena iz 2019. godine koje se dan danas, onako sa nostalgijom, rado sjetim.
 
Moga si sinoc i navratit na sok a ne samo svirat ispod kuce i proc 😉
 
  • Haha
Reactions: Riker
Dragi dnevniče, imam puno slika ovaj put! Ovaj smorum ima neke RESTRIKCIJE pa ću odjeliti u djelove ovo. Prvi dio evo vam ga na.

Putnik namjernik kakav već jesam, jučer sam namjerno pošao na put, dobivši dojavu od Nere sa onoga svijeta o nekim "oldtajmerima" u Otočcu. Ovako na prvu, razmažen kakav jesam, nisam očekivao prevelik događaj, šta ja znam, da je to u OPATIJI ispred hotela MILLENIUM ili nekog drugog mondenog skupocjenog mjesta gdje je moja ekipa jahtaša i inih bogataša, onda ok - ali "aerodrom u Otočcu" mi je zvučao suspektno, očekivao sam neki li-la meet i kao uvijek kad imaš takva očekivanja, ispalo je suprotno, meeting je bio čudo, cijeli je dan zapravio bio čudo, pa pogledajte kako je to bilo.


azlIYAM.jpg


Na polasku iz Velikoga Grada na ovoj spektakularnoj dionici, susreo sam ovaj raritet ovo čudo automobilističke tehnologije, to je bio vjesnik proljeća jučerašnjeg. Ubrzo zatim, na magistrali, doživjeo sam tragove starih vremena, bila je gužva kakvu dugo (2 godine) ne vidih. Auto na autu, u oba smjera, nepokretnost, gužva, luftići trče preko ceste, famozni kamperi, sve u svemu put po magistali bio je jedna velika bauštela i muka no izduralo se do Senja.

Od silne muke (nije mi lako) stao sam na Vratniku, išao pogledat onaj motel, i imao sam šta za vidjet - nije bilo više ništa za vidjet. Sjećam se kad sam nekad prije jednom tamo stao i poslikao kroz stakla unutrašnjost, baš neki retro ugođaj je bio unutra, teške 80e, vidilo se da je zapušteno, ali je bilo više manje sve čitavo. Sada viša ništa nije čitavo i po dobrom starom običaju, šta nije bilo zavareno za armaturnu mrežu, nestalo je iz objekta. Neću te slike stavljat jer koga briga. Raspadnuto, pošarano, depresija. Ali dok sam tamo gore lunjao, čuo se zvuk mašine, jedan jedini jedinstveni zvuk Yugoslavie! Kako sam čuo taj zvuk, stao sam na balkon i čekao jedno 5 minuta da se pojave iza zavoja. Malo dalje naprijed, u okolici motela, opet su me dočekale novopostavljene ekološke propele. Već sam se očitovao šta o njima mislim pa tako neću opet.

HCZVGbm.jpg


VjYHwN7.jpg



Po putu za Otočac, svako malo iskočio bi neki podsjetnik nadolazećeg događaja, a onda kako sam došao u centar grada, bilo mi je jasno da će danas biti pravi show program a ne neki "skupić starih auta".

MzJaKwU.jpg


QDtNxa7.jpg


WNOKnoD.jpg



Ipak, pažnju mi je uzeo ovaj stari stroj. Nisam imao pojma ni koja je to marka, ni koja je priča, al kasnije mi je ispričao Karađolo i priču i povijest, stvarno nevjerojatno sve skupa.

Automobil je Oakland True Blue Six, iz 1925. godine, u Zagrebu ga je 1928. kupio apotekar Častek iz Otočca (kupio ga je od Budickog!) i vozio se po Lici i kud sve ne, sve do 1941. kad počinje rat i auto završava u njegovoj polu-garaži u samom centru grada. Tako je stajao dok je trajao taj rat, sva desetljeća nakon, preživio je i Domovinski rat nekim čudom nije ukraden ni ništa slično, i eto silom prilika pred 2 godine, obitelj Častek je pristala prodati auto koji je bio kod njih generacijama, otišao je obitelji Presečki i njihovom oldtimer muzeju.

Koliko god je motorsport priča kisela, puna zavisti i jala itd, zbog ovakvih stvari, ovakvih malih trenutaka, trpim to sve! Koliko sam puta prošao kroz Otočac, koliko puta pored tog ulaza, a da nisam imao pojma, ni blizu, šta se nalazi 10 metara dalje od mene. Pa to je doslovno nevjerojatno. Ne znam šta više reći osim wow, ali zaozbiljno.

6OjCA4G.jpg


GpZIAm3.jpg


KdvMwpL.jpg



Pokret dalje iz centra, prema aerodromu gdje je uredna Dakota i onaj par trenažnih aviončića dovučenih sa Željave smrdljive, ako ništa drugo ovdje su na sigurnom za razliku od dole. Iz okolnih polja čuli su se traktori, neki ljudi su iskoristili lijepi dan za delat, dok neki su odlučili gledati aute! I to je posao!

ePdsDw6.jpg


FEZaqzJ.jpg


Fvxa54t.jpg


5xFFR81.jpg


bRjmpBh.jpg


WAwtan7.jpg



Kad sam ovo vidio, razmišljao sam, kolika je to nekad bila muka i nauka biti "vozač automobila". Danas kad smo prešli igricu i kad je sve zapravo dosadno i jadno, zamislio sam kako je to bilo ić sa ovakvim autom na neki veliki put od Otočca do Senja, planirati rutu, pazit na temperaturu, mjenjat gume ove malene koje su vjerojatno svako malo pukle...no, bilo kako bilo, progres nas vodi naprijed i progres nema alternativu, nekad je vozač auta morao znati mehaniku, teren kud misli ić, popraviti auto koje je vjerojatno svakih par dana imao neki manji kvar, dok danas imamo aute koje prodaju bjelosvjetski kriminalci koje reklamiraju da "su ekološki" (jer nema auspuha pa ne dimi) i da "sami voze" (ali ako pustiš baš da sam vozi, završit ćeš u provaliji ili pod šleperom, ili kombinacija, u provaliji ispod šlepera) i koji ima podešavajući zvuk sirene.

Tako da danas možeš sjest na trubu u gradu ali umjesto zastarjelog "bip bip" možeš dobiti zvuk koji god hoćeš, npr prdac. A to je zaista, evo iskreno, fascinantno. Da je neko Ferdinandu Budickom rekao - Ferdi, za 100 godina, auti će prditi na sirenu, on nebi vjerovao, on bi rekao "prosim lepe, pričate koješta" ali - bio bi u krivu.
 
Dio drugi, oldtimer automobili koji su zapeli mom FUJI aparatu za oko, ja nemam ništa sa ovim fotkama ovo je sve MOJ FUJI radio a ja sam samo pazio vodio ga naokolo i gledao da ima baterije!


QiqiZjP.jpg


egmQsFW.jpg

Nisam ga trebao prodati...

smB3CDF.jpg


pOi6pTX.jpg


5a5YL4j.jpg


x3AbFYa.jpg


CnJBu76.jpg

Nisam trebo ovo prodati kad sam imao.

DFQtCl9.jpg


DqgfEdR.jpg


t6BUWr4.jpg

Vlaška magija!

jiRoKdv.jpg


BgHBolw.jpg


OFTu5wn.jpg

Kad se sjetim...ovo sam imao, nisam trebao prodat.

TCBbAQt.jpg


BY3YIoo.jpg

Ovo sam isto imao, ali prodao.


Šetajući tako livadom, vidio sam "Camel Trophy" đip. Tu su mi se vratila neki fleševi, neka sjećanja iz djetinjstva, neka reklama je bila ili nešto, Camel Trophy. Pito sam tipa - jel ovo đip sa reklame, on (englez) je rekao da ne zna na koju reklamu mislim (nisam ni ja točno znao o čemu pričam) ali da je ovo originalni Land Rover Discovery Camel Trophy. Malo je pričao kud je to sve bilo, kako je putovalo, već mi je taj dio bio fascinantan jer ja sam u duši OVERLAND putnik na terencu nekom 4x4 idem preko pustinja i gudura sa lijane na lijanu vinčom prebacujem đip, to je moj pravi zov, pa kad sam vidio ovaj Discovery osjećao sam se kao doma.

Unutrašnjost kad sam vidio...nije mi bilo dobro. Ja bi tu proveo cijeli dan. Ne znam ako bi pomaknuo đip sa mjesta, ali bi prčkao po ovim gadžetima sa lijeva na desno pa natrag i opet, i tako cijeli dan. Gledao bi papirnate karte, vrtio kompas i tipkao ove trip computere. Ovo je nešto najjače šta sam vidio u dugo vremena.

kcQN0xE.jpg


Xtl5fDZ.jpg


D8jEGQu.jpg


PQdrdUl.jpg
 
U trećem djelu današnjeg serijala gledati ćemo nekolicinu Fuji-sanovih fotografija, tematike starijih vozila.

p9iWGxl.jpg


0t2enio.jpg


hwrMLeK.jpg


gVDCFR3.jpg


x0DzvhG.jpg


FzeZjCN.jpg

Jučer mi je bilo krivo da sam prodao.

bXOk1LY.jpg


xQbdO1M.jpg


GrqmiDw.jpg


1MlgZlb.jpg

Maše mi jer se znamo, drago mi je da čuva i pazi moj bivši auto.


Bilo je i nekih starih motocikala, one FUL stare nisam slikao ali ovaj koji je "malo stariji" jesam. Također, moram reći, pohvaliti ću se, kad sam dolazio na ovaj susret upao sam kroz ulaz sa bajkom, da posnimim sa kamericom malo i tako, i prođem ulaz a lik zamnom viče "nemožeš unutra, novi motori ne mogu". Na pol sekunde htio sam se naljutit i nešto odbrusti ali onda mi je odmah sinulo...pa da...pa novi motori nemaju šta radit ovdje! Oprostite, izlazim!

81ugeSe.jpg


9dqEOqU.jpg



Moje duhovite motorsport dogodovštine su zaista duhovite, u Čavlima sam prvi put vidio (i TRKAO) Veyrona, neki dan, a jučer u Otočcu prvi put vidjeh Model T, kultni auto kultnog čovjeka, velike legende, velikog inovatora i književnika Henry Forda.

Y5j5V5Z.jpg


WIY6BBA.jpg



Kakva fotografija, Oakland na cestama Like kao nekad, Model T za njim praši, Citrača Traction Avant prednja vuča sustiže, najluđi bajkeri odmjeruju pogledom, a u ćoškiću čami malena otužna grbava i škrbava Tesla, jamačno će i ona za 100 godina bit iskopana iz neke garaže i prozujati ulicama Metropolisa kao nekad, biti će to pravi spektakl i barn find kao i ovaj Oakland.


***

Ostatak dana provedosmo na Gackoj, na marendi u fantazerskim ćakulama uz povjetarac i patke, zaista je motorsport kasa radila cangr-cangr cijeli dan jučer. Kasnije, na povratku, staoh malo javit se kod mog novog prijatelja Perice, da vidim šta radi, al nije ništa radio spavao je jer je vela teplina i fjaka, došao je i član foruma Dene i pokazao nam čari juga Hrvatske. Bilo je vrijeme za povratak u Veliki Grad.


RnZogGI.jpg


Ws0PB4h.jpg


TlTslRY.jpg