Vignette Holder - korisna stvarčica

moover

Active member
Evo jedne praktične stvari... ne morate nužno kupovati, možete i sami izraditi...  (y)

Rješava po meni dva najbitnija problema:

- Prvi, vinjetu možete seliti s motora na motor (daaaa, postoje ljudi koji imaju više motora...)

- Drugi, vinjetu je nakon isteka valjanosti lakše skinut s tog plastičnog dreka nego s vizira ili oklopa (daaaa, znam da nas ima dosta koji ljepe na vilicu, ali postoje i oni drugi...)

http://www.louis.de/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10026024&lang=en
 
A kako predstavnici zakona na to gledaju? :misli:
 
The Austrian motorway operator ASFINAG specifies:
"The holder must only be mounted on a fixed component of the vehicle that is difficult to remove." Luggage racks, crash bars, handlebars, footrests etc. are not permitted. The holder must ONLY be mounted on the steering stem of the front wheel/fork, in order to comply with the current motorway toll regulations. The minimum height of 42 cm above the ground when the vehicle is stationary must be ensured.


Mogu i prevest ako hoćeš... uglavnom, u Austriji je dopušteno...   (y)

Samo mi nije jasno kako na vilicu može, a na crash bar ne može... pa nije baš da se crash bar može lako skinut s motora... uostalom, ako netko oće vinjetu, strgat će holder, neće maznut cijeli crash bar...   :misli:
 
moover said:
The Austrian motorway operator ASFINAG specifies:
"The holder must only be mounted on a fixed component of the vehicle that is difficult to remove." Luggage racks, crash bars, handlebars, footrests etc. are not permitted. The holder must ONLY be mounted on the steering stem of the front wheel/fork, in order to comply with the current motorway toll regulations. The minimum height of 42 cm above the ground when the vehicle is stationary must be ensured.


Mogu i prevest ako hoćeš... uglavnom, u Austriji je dopušteno...   (y)

Ne treba prijevod. Lako za Austriju, zanimaju me naše "haračlije".
 
Dawg said:
Ne treba prijevod. Lako za Austriju, zanimaju me naše "haračlije".

:misli:
 
Ja sam stavio na blatobran... i čim sam se vratio, dao sam cijeli motor na farbanje, da netko nebi vidio da sam kupio vinjetu ....  :LOL: :LOL:
 
Dawg said:
A kako predstavnici zakona na to gledaju? :misli:
Pa jel na motoru,je.. nevidim nikakvog problema.
 
skuco said:
Pa jel na motoru,je.. nevidim nikakvog problema.
kad te austrijska ili slovenska policija zaustavi vidjet ces kakav je to problem
mene zaj....... zato sto jedan vrh vinjete nije bio dobro zalijepljen
(tako zalijepio da lakse skinem poslije)nedaju se oni bas tako zaj......  :shock:
 
sid said:

Pardoniram zbog nejasnoće.  :mrgreen:
Nisam mislila baš na vinjetu nego na ovu našu naljepnicu s tehničkog koja ostavlja tragove ljepila koje sam i s WD-40 jedva uspjela ukloniti.
 
Dawg said:
Pardoniram zbog nejasnoće.  :mrgreen:
Nisam mislila baš na vinjetu nego na ovu našu naljepnicu s tehničkog koja ostavlja tragove ljepila koje sam i s WD-40 jedva uspjela ukloniti.

A na sto je lijepis? Ja je lijepim na vilicu, a skidanje je kao sa stakla na autu - fenom ju zagrijem da ljepilo omeksa, prstima odlijepim i ako i ostane malo ljepila (ostanu samo rubovi), WD40 ili benzin za ciscenje to rjesava u sekundi

 
3alfa3 said:
A na sto je lijepis? Ja je lijepim na vilicu, a skidanje je kao sa stakla na autu - fenom ju zagrijem da ljepilo omeksa, prstima odlijepim i ako i ostane malo ljepila (ostanu samo rubovi), WD40 ili benzin za ciscenje to rjesava u sekundi

Zadnje su mi bile na tablici, trenutnu imam na vilici jer ju je tamo priljepio djelatnik STP-a, a kako na tablici još uvijek imam tragova ljepila još od prve naljepnice sve me strah kad budem trebala zamjenu. Zato mi se ovo učinilo kao dobra ideja za "bolje spriječiti nego liječiti" ogrebotine na vilici jer ne ide "milom" i WD-om ;)
 
Dawg said:
Zadnje su mi bile na tablici, trenutnu imam na vilici jer ju je tamo priljepio djelatnik STP-a, a kako na tablici još uvijek imam tragova ljepila još od prve naljepnice sve me strah kad budem trebala zamjenu. Zato mi se ovo učinilo kao dobra ideja za "bolje spriječiti nego liječiti" ogrebotine na vilici jer ne ide "milom" i WD-om ;)

Samo fenom zagrij i kad odmaknes malo cosak, otici ce dole i sa sobom pokupit 99% ljepila. OStatak rijesis wdom
 
Meni je cijeli motor izljepljen pa kad se to nagomila za koju godinu pituram ga ponovo i ispocetka sve vrlo jednostavno.
 
3alfa3 said:
Samo fenom zagrij i kad odmaknes malo cosak, otici ce dole i sa sobom pokupit 99% ljepila. OStatak rijesis wdom

To i je bio postupak, ali te godine su valjda imali neko blesavo ljepilo jer ni sa vjetrobranskog stakla u autu nisam mogla nikako sastrugati ostatke dok nisam uzela strugač za keramičke ploče. Isti problem sam imala i sa slovenskom vinjetom prije godinu dana, ali je i ta skinuta strugačem sa "šajbe".
 
Odnosi se na slovenske vinjete i ovo dolje je citat iz službene publikacije DARSA:

Kada je vinjeta pravilno namještena?

Na motorkotačima se vinjete postavljaju na vidljiv dio motorkotača koji nije moguće odstraniti ili je to moguće samo uz veći napor (npr. spremnik za gorivo i slično). Moraju se namjestiti na isti način koji je propisan za namještanje na vjetrobransko staklo. Uvijek pazite da je nalijepite na čistu podlogu (prije nego što nalijepite vinjetu, odstranite ostatke prašine, ulja i voska).

Kod namještanja vinjete ne smiju se upotrebljavati dodatne ili posebne folije, priljepci, ljepljive vrpce i slično. U slučaju njihove uporabe, vinjeta više ne služi kao dokaz o pravilno plaćenoj cestarini, što znači da je nevaljana.

Izvor:
http://www.dars.si/Dokumenti/3_vinjete/Navodila%20za%20prodajalce_2010_HR.pdf
 
I zanimljiv je dio o kaznama... naime....

Globom od 300 do 800 eura za prekršaj se kažnjava korisnik ceste za koju se plaća cestarina koji:

- nema vinjetu kojom dokazuje da je za vozilo s cestarinom za određeno vrijeme uporabe cesta s cestarinom plaćena cestarina u trenutku prijevoza;
- upotrebljava kopiranu ili prepravljenu vinjetu;
- vozi cestom s cestarinom bez valjane vinjete za određeni razred cestarine upotrijebljene na propisani način.


Dakle, prema ovome, nije predviđena kazna za slučaj da imate važeću vinjetu (u džepu) ali ju niste namjestili na vozilo na propisan način... e sad, kako je u praksi, ne bih znao, radije zalijepim pa ne razmišljam više o tome...
 
eto moover dao odgovor na moje  :misli: